Μεγάλη νίκη για την ομάδα μας που επικράτησε με 0-1 του Άρη χάρη σε ένα επαγγελματικό γκολ επιθετικού από τον Χασάν. Ρεπορτάζ αγώνα από τον Πάρη Τσιλιώτη

Πολύ σπουδαία νίκη πέτυχαν οι «ερυθρόλευκοι» όπου με μία συνεργασία Νάτχο – Κούτρη βρέθηκε ο τελευταίος να δώσει έτοιμο γκολ στον Χασάν όπου μας χάρισε το πολύτιμο τρίποντο και μειώσαμε ακόμα περισσότερο από την κορυφή.

Ρεπορτάζ Πάρης Τσιλιώτης

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Δυνατό ξεκίνημα για τους «ερυθρόλευκους»

Πολύ δυνατά μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» με το ξεκίνημα της αναμέτρησης με το πρώτο σουτ να έρχεται από τον Γκιγιέρμε στο 4ο λεπτό. Το παιχνίδι όσο πέρναγε η ώρα ξεκίνησε να γίνετε σκληρό σε μαρκαρίσματα με την πρώτη κίτρινη να βγαίνει στο 5ο λεπτό με αποδέχτει τον Γιουνές σε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βούκοβιτς. Ακριβώς μετά ήρθε η πρώτη κλασική και τεράστια ευκαιρία από τον Κώστα Φορτούνη στο 5ο λεπτό από το ύψος του πέναλτι. Τεράστια ευκαιρία για τον αρχηγό να ανοίξει το σκορ.

Ανοίχτηκε ο ρυθμός του παιχνιδιού

Συνεχίσαμε να πιέζουμε και με ένα γύρισμα από τον Λάζαρο στον Ομάρ η μπάλα έφυγε άουτ. Η «σκληράδα» που υπήρχε στην αναμέτρηση συνεχίστηκε με ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Κούτρη χωρίς να βγει κάρτα, ενώ ήταν ο ορισμός της κίτρινης. Στο 16ο λεπτό ο Άρης κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή των «ερυθρολεύκων» με τον Γκιγιέρμε να παίρνει την κίτρινη. Στην εκτέλεση του φάουλ τώρα ο Ματέο Γκαρσία έστειλε την μπάλα πάνω στον Σά για να μπλοκάρει ο Πορτογάλος τερματοφύλακας.  Ο Θρύλος σε μία αντεπίθεση έφτασε προς την εστία του Άρη στο 20ο λεπτό με μία πολύ όμορφη σέντρα από τον Κούτρη με τον Λάζαρο να πιάνει τη κεφαλιά και να πηγαίνει άουτ.

Τον «έλεγχο» και την κατοχή, πάλι ο Θρύλος

Ο Άρης έκανε μία ευκαιρία με τον Μέντες το οποίο πήγε πάνω στον Σά. Στο 22 λεπτό κερδίσαμε το πρώτο μας κόρνερ, βγαίνει η μπάλα έξω αριστερά με τον Κούτρη να πιάνει την σέντρα και τον Χασάν να πιάνει τη κεφαλιά και να πηγαίνει άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την κατοχή και συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα, με κάποια μικροδιάστηματα να είναι κενά και τον Άρη να τα εκμεταλλεύεται χωρίς φυσικά να βρει στόχο.  Στο 27ο λεπτό σέντρα – σουτ του Λάζαρου πέρασε παράλληλα με την εστία χωρίς να ανησυχεί ιδιαίτερα ο Κουέστα.

«Χαλάρωση» και ευκαιρίες οι «κιτρινόμαυροι»

Εδώ κάπου ξεκίνησε το παιχνίδι να γίνετε πολύ σκληρό, από μία ευκαιρία του Άρη που εν τέλη ολοκληρώθηκε με ένα σκληρό φάουλ του Σόουζα πάνω στον Σα στο 40ο λεπτό. Από κόντρα η μπάλα πήγε στον Ντιγκινί ο οποίος έκανε το σουτ, ο Σα απέκρουσε και στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος του Άρη με ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα άναψε τα αίματα.  Στο 43ο λεπτό ο Φορτούνης βρήκε με μία σέντρα ακριβείας πάνω στο κεφάλι του Σισέ με τον Σενεγαλέζο να στέλνει την μπάλα άουτ.Λίγο πριν το ημίχρονο ο Φορτούνης δέχτηκε τη κίτρινη κάρτα.

Τέλος Α’ ημιχρόνου και ένταση

Με το που ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο τα «αίματα» άναψαν με τον Σιώπη ο οποίος μίλησε σε έντονο ύφος με τον Μοντεστό, μία κίνηση σαφώς που δεν τιμάει καθόλου το πρώην «ερυθρόλευκο» μέσο.  Ακόμα οι Ντιγκινί, Φορτούνης και Λάζαρος ήταν παρόντες με του πιο ψύχραιμους να επεμβαίνουν άμεσα και να μην επεκτείνονται παραπέρα.

«Μουδιασμένο» ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος

Η ομάδα μας δεν μπήκε όπως στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να αφήσει τους χώρους στον Άρη και να χτυπήσει την αναμέτρηση με αντεπιθέσεις. Στο 50ο λεπτό ο Λάζαρος δέχτηκε μία κίτρινη κάρτα για ένα δυνατό τάκλιν στον Ματέο Γκαρσία. Μετά από δύο λεπτά ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να αποσύρει τον Λάζαρο και να βάλει μέσα στο παιχνίδι τον Νάτχο. Μία αλλαγή που όπως αποδείχτηκε του βγήκε.  Στο 55ο λεπτό από κόντρα η μπάλα πάει στον Γιουνές ο οποίος βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και έχασε την μπάλα για να βγει άουτ.  Αμέσως μετά φάουλ υπέρ του Άρη στο σημείο του κέντρου και «νεύρα» ανάμεσα σε Ντιγκινί και Μπουχαλάκη.

Έλεγχος ρυθμού, και γκολ

Σε αυτό το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν πάλι τον ρυθμό υπέρ τους, και με κάποιες πολύ επικίνδυνες αντεπιθέσεις έφταναν στην περιοχή του Άρη. Μία τέτοια ήταν και στο γκολ όπου ο Νάτχο πανέξυπνα είδε την κίνηση του Κούτρη αριστερά με τον τελευταίο να βγάζει μία συρτή σέντρα ώστε ο Χασάν στην επανεμφάνισή του να κάνει το Άρης – Ολυμπιακός : 0-1.

Πίεσε ο Άρης, αλλά νικητές φύγανε οι «ερυθρόλευκοι»

Ανέβηκε ο Άρης με τον Ματέο Γκαρσία κυρίως να κάνει ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι όμως δίχως ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Στο 71ο λεπτό ο Ομάρ δέχτηκε την κίτρινη κάρτα, με τον Σιδηρόπουλο να μην έχει πρόβλημα να βγάζει κάρτες «αέρα». Στο 73ο λεπτό το σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Ντιγκινί, να κάνει ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Φορτούνη με αποτέλεσμα να δεχτεί την κίτρινη κάρτα. Στο 76ο λεπτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης πραγματοποίηση διπλή αλλαγή, και βγήκαν οι Σιώπης και Ντιγκινί, ενώ μπήκαν οι Ματίγια με τον Διαμαντόπουλο ενώ στο 82ο λεπτό ο Πάκο Ερέρα ολοκλήρωσε της αλλαγές του με τον Γκάμα να βγαίνει και την θέση του να παίρνει ο Μαρτίνες. Μετά της συνεχόμενες αλλαγές του Άρη ήρθε η σειρά του Πέδρο Μαρτίνς να κάνει αλλαγή με τον Καμαρά να παίρνει την θέση του Γκιγιέρμε. Ενώ στο 87ο λεπτό ολοκληρώσαμε και εμείς τι αλλαγές μας με τον Κώστα Φορτούνη να παραχωρεί την θέση του στον Βασίλη Τοροσίδη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν είχαμε κάτι ιδιαίτερο πέρα από μίοα προβολή του Βούκοβιτς πάνω στον Ματέο Γκαρσία, και με αυτόν το τρόπο πήραμε ένα σπουδαίο τρίποντο.

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Ντίαζ, Μενέντες, Σόουζα, Δεληζήσης, Τζανακάκης, Σιώπης (76′ Διαμαντόπουλος), Κολάσο, Γκαρσία, Ντιγκινί (76′ Ματίγια), Γκάμα (83′ Μαρτίνες), Γιουνές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Ελαμπντελαουί, Βούκοβιτς, Σισέ, Μπουχαλάκη, Γκιλιέρμε (84′ Καμαρά), Φορτούνης (88′ Τοροσίδης), Λάζαρος (59′ Νάτχο), Ποντένσε, Χασάν.