Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Πόλη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε και ηττήθηκε με 90-75 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα. Στο 12-8 πλέον η ομάδα μας. Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ...

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Τουρκία για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας όπου βρέθηκε αντιμέτωπος απέναντι στην Φενέρμπαχτσε

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυνατά για τον Ολυμπιακό που πήρε το προβάδισμα με 2 τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου για το 4-6, με τη συνέχεια να μην είναι η καλύτερη, αφού οι Τούρκοι με ένα σερί 11-0 έφεραν το ματς στο 15-6 και ανάγκασαν τον Ντέιβιντ Μπλατ να πάρει τάιμ άουτ, ώστε να κόψει τον ρυθμό της Φενέρμπαχτσε. Φάνηκε πως το τάιμ άουτ έκανε καλό στους παίχτες του Ολυμπιακού, αφού έβγαλαν κάποιες άμυνες και το παιχνίδι δεν ξέφυγε, σε συνδυασμό με κάποια καλάθια που διαμόρφωσαν το σκορ στο 17-13. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Φενέρμπαχτσε να βρίσκεται μπροστά με 21-15.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Η δεύτερη περίοδος άρχισε πολύ καλά με τον Τίμα να πετυχαίνει 2 τρίποντα και τον ΛεΝτέι να ισοφαρίζει σε 23-23, με τη συνέχεια όμως να μην είναι η αναμενόμενη, αφού οι Τούρκοι έτρεξαν ένα σερί με 9-0 ελέω συνεχόμενων λαθών και τους ερυθρόλευκους να μην μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι, με την διαφορά να διευρύνεται κι άλλο χάρη συνεχόμενα καλάθια από τον Ντίξον.
Η κακή άμυνα στο δεύτερο μισό της δεύτερης ημιχρόνου έκλεισε την ανάπαυλα, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω με 14 πόντους και σκορ 40-26.

Μετά την ανάπαυλα η Φενέρμπαχτσε συνέχισε το παιχνίδι της με συνεχόμενα καλάθια και έφερε το ματς σε μεγάλες διαφορές, με τους ερυθρόλευκους να προσπαθούν να μαζέψουν την διάφορα, η οποία έφτασε στο -22 η οποία ήρθε γιατί οι παίχτες του κοούτς Μπλατ είχαν ένα κακό 3λεπτό χωρίς πόντους. Ο Ολυμπιακός με μερικά καλάθια κυρίως από Μιλουτίνοφ και Σπανούλη προς το τέλος της τρίτης περιόδου έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 68-54. Οι ερυθρόλευκοι έπαθαν μεγάλη ζημιά από τον πρώην παίχτη τους την σεζόν 2016-17, Έρικ Γκριν.

Η τελευταία περίοδος ήταν σχετικά καλή για τους ερυθρόλευκους που έφεραν και την διάφορα στο -9 και ήλπιζαν ξανά πως μπορούν να διεκδικήσουν τη νίκη αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφεραν στην συνέχεια παρότι προσπάθησαν ηττήθηκαν με 90-75 παλεύοντας για το καλύτερο.