Ο Ερυθρός Αστέρας ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις με 91-93 στο Βελιγράδι και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία.

Ο Ερυθρός Αστέρας ηττήθηκε από τη Ζαλγκίρις με 91-93 στο Βελιγράδι (“Stark Arena“) και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος εξέφρασε παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα καθώς σε μια φάση προς το τέλος της αναμέτρησης δε καταλογίστηκε παράβαση πατήματος της τελικής γραμμής στον Κίναν Έβανς με αποτέλεσμα να μη δωθεί η μπάλα στους ερυθρόλευκους κάτι που εξόργισε τους πάντες στο γήπεδο με τους αθλητές και τους προπονητές να διαμαρτύρονται έντονα για αυτή την απόφαση και τους οπαδούς να πετάνε αντικείμενα στο παρκέ, κάτι που φυσικά θα επιφέρει ποινές στον σύλλογο από την αρμόδια αρχή.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Έλληνα τεχνικού για το συγκεκριμένο συμβάν: «Δεν σχολιάζω ποτέ τις αποφάσεις των διαιτητών, γιατί αν το έκανα αυτό πρέπει να πληρώσω πρόστιμο. Αν δεν είδαν καλά πάντως, δεν φταίνε όλοι οι υπόλοιποι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, πολύ ισορροπημένο και από τις δύο πλευρές. Κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει, οπότε στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε από μικρές λεπτομέρειες. Οι παίκτες μας τα έδωσαν όλα, άφησαν την καρδιά τους στο γήπεδο για να κερδίσουν. Τελικά δεν τα καταφέραμε, λόγω των μικρών λεπτομερειών, μια κακή ή καλή άμυνα, μερικές ελεύθερες βολές, κάποιες κακές αποφάσεις στην επίθεση και η έλλειψη επικοινωνίας στην άμυνα στα τελευταία τέσσερα-πέντε λεπτά».