Ο εντυπωσιακός Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη, νικώντας και τον Δούκα εκτός έδρας!

Ο Ολυμπιακός μετά την μεγάλη του πρόκριση στους «16» του EHF European Cup, επέστρεψε τις εγχώριες διοργανώσεις απέναντι στον ΑΣΕ Δούκα για την 10η αγωνιστική της Handball Premier.

Επέστρεψε με μεγάλη νίκη στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, παίρνοντας το διπλό με 22-32. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν καλή εμφάνιση, έχτισαν πάνω στις διαφορές που πήραν και έφυγαν από το Μαρούσι νικητές.

Αποχαιρέτησε τον Θρύλο ο Καστελάνι (photo)

Η ροή του αγώνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως νωχελικά στο ματς και βρέθηκε να χάνει με 2-1 στα πρώτα λεπτά. Όσο περνούσε η ώρα και με τα γκολ των Σλίσκοβιτς και Παπαβασίλη προηγήθηκε με 3-5 στο 7:19. Ο Δούκας πίεσε και ισοφάρισε σε 6-6, ωστόσο με δύο γκολ του ο Βίντα στα 14:30 έδωσε διαφορά ξανά στο Θρύλο. Προς το τέλος του ημιχρόνου οι Πειραιώτες βρήκαν επιθετικό ρυθμό με τους Σάββα και Παπαβασίλη να ανεβάζουν το σκορ σε 11-15 που ήταν και το αποτέλεσμα στην ανάπαυλα.

Δεύτερο ημίχρονο

Αμέσως οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με 7 γκολ μετά από τέρματα των Κάβτσιτς και Βίντα. Νέο γκολ του Κάβτσιτς (38:29) και +9 (12-21).  Όσο περνούσε η ώρα το προβάδισμα που έχτισε ο Θρύλος διευρυνόταν, για να έρθει ο Τζηράς, στο 48:55 και να γράψει το 15-25. Γκολ του Καραμπουρνιώτη σε κενή εστία και 26-16 οι «ερυθρόλευκοι», στο 50ό λεπτό. Μάλιστα, το 19-29 έγραψε ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού Παπαντωνόπουλος σκόραρε από τη μία εστία στην άλλη με γκολ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Τζίμπουλας δύο λεπτά πριν τη λήξη πέτυχε το τελευταίο γκολ των Πειραιωτών, πριν μειώσει και γράψει το τελικό 22-32 η ομάδα του Δούκα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-6, 6-8, 10-11, 11-13, 11-15 (ημχ.) 11-18, 12-22, 15-23, 16-26, 19-29, 22-32