Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 1-0 στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο, με τον Πέδρο Μαρτίνς να δοκιμάζει πολλά στη πρόβα τζενεράλε των «ερυθρόλευκων» εν όψει του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στην ΑΕΚ, που θα γίνει το επόμενο Σάββατο (12/9), στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.... Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου από το Περιστέρι...

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαιναν στο Περιστέρι για να αντιμετωπίσουν τον Ατρόμητο σε φιλική αναμέτρηση, μία εβδομάδα πριν από τον τελικό του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ, που θα γίνει στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Το ματς έγινε στο κεκλεισμένων των θυρών Δημοτικό Στάδιο του Περιστερίου, με τον Ολυμπιακό να ηττάται με σκορ 1-0 από τους Περιστεριώτες με γκολ του Σάλομον στο 29′.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Ο Νταμίρ Κάναντι παρέταξε τους γηπεδούχους σε σύστημα 3-4-3 και ξεκίνησε τους Γιαννιώτη, Γκάλο, Ρισβάνη, Γούτα, Τομάσεβιτς, Ραμπέγιο, Σάλομον, Ούμπιντες, Αγκάγιεφ, Μανούσσο και Κιβρακίδη.

Αναπληρωματικοί για τον Αυστριακό τεχνικό ήταν οι: Μανδάς, Στρούγγης, Μπουζούλαζιτς, Χαρίσης, Μουνίθ, Γιακουμάκης, Κωτσόπουλος, Τριμμάτης και Βέλλιος

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τους «ερυθρόλευκους» σε διάταξη 4-4-2 και άρχισε στην εστία τον Τζολάκη, ενώ στη τετράδα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Μπρούνο, Μπα, Σισέ και Τοροσίδης. Στον άξονα έπαιξαν οι Καφού και Καμαρά, ενώ στα άκρα οι Ραντζέλοβιτς και Βαλμπουενά. Επιθετικό δίδυμο οι Χασάν και Ελ Αραμπί.

Στον πάγκο έκατσαν οι «ερυθρόλευκοι»: Καραργύρης, Ραφίνια, Μεριά, Χολέβας, Παπαδόπουλος, Κωστή, Νίκολιτς, Κάιπερς και Σουρλής

Στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης ο Ατρόμητος έδειξε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο από τον Ολυμπιακό, μιας και η ομάδα του Περιστερίου είχε ήδη στα πόδια της πέντε φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας. Μάλιστα, στο 8′, οι γηπεδούχοι απείλησαν σοβαρά τα καρέ των Πειραιωτών με τον Μανούσο, ωστόσο ο Μπα έβαλε την κόντρα και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 13′, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με ένα σουτ εκτός περιοχής από τον Καμαρά, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη. Πέντε λεπτά μετά, ο Τζολάκης πραγματοποίησε απόκρουση σε σουτ του Ραμπέγιο, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Από το κόρνερ του Γκάλο, ο Γούτας βρήκε την μπάλα με το κεφάλι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Έπειτα, ο Ολυμπιακός προσπάθησε με τον Βαλμπουενά να αναπτύξει παιχνίδι, με τον Ελ Αραμπί να γίνεται αποδέκτης της μπάλας μετά από πάσα του Γάλλου μεσοεπιθετικού, ωστόσο το πλασέ του εν συνέχεια μέσα από την περιοχή κόντραρε πάνω στον Γκάλο (25′). Στο 29′, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με ένα πολύ ωραίο γκολ από τον Σάλομον, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του Μπα, απέφυγε τον Καφού και με σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Τζολάκη. Δέκα λεπτά μετά, ο Μανούσος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έπειτα σε τετ-α-τετ με τον Τζολάκη, αλλά η λόμπα του Έλληνα επιθετικού πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε ένα φάουλ, με τον Μπα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από θέση οφσάιντ, με το γκολ να ακυρώνεται στο 45′. Τα πρώτα 45 λεπτά ολοκληρώθηκαν με ένα σουτ του Καφού, το οποίο πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να βελτιώνεται. Στο 50′, μάλιστα, ο Ρισβάνης απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ προ του Τοροδίδη, ο οποίος θα μπορούσε να ισοφαρίσει. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καφού έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, ο Τοροσίδης έκανε το γυριστό, αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε σταθερά. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας τον έλεγχο και πιέζοντας για την ισοφάριση είχαν νέα ευκαιρία με τον Καφού στο 55′, με το σουτ του να φεύγει έξω.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς όσο πέρναγε η ώρα πίεζε ακόμη περισσότερο τους Περιστεριώτες, με τους «ερυθρόλευκους» να αναζητούσαν χώρους προς την εστία του Γιαννιώτη. Στο 66′, ο Τοροσίδης συνέγκλινε και δοκίμασε ένα σουτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε ψηλά. Η πίεση προς την ομάδα του Κάναντι δεν σταμάτησε, με τον Μαρτίνς να ανακατεύει την τράπουλα και να ρίχνει στο ματς τους «νέους» Χολέβας και Ραφίνια, αλλά και τον «μικρό» Σουρλή. Στο 84′, ο Μπρούνο επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει πάνω από το τέρμα του Γιαννιώτη. Τρία λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 87′, ο Ραφίνια έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Κάιπερς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Μπρούνο που ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το ματς ολοκληρώθηκε και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 1-0, με τον Πέδρο Μαρτίνς να δοκιμάζει πολλά πράγματα εν όψει του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στην ΑΕΚ, που θα διεξαχθεί στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, το Σάββατο (12/9, 21:00).

Διαιτητής της αναμέτρησης: A. Γκαμάρης

Βοηθοί: Α. Φωτόπουλος, Δ. Σαμοϊλής

4ος: Κ. Μπαϊρακτάρης

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Γκάλο, Τομάσεβιτς, Κιβρακίδης, Ρισβένης, Γούτας, Σαλομόν, Ούμπιδες, Ραμπέγιο, Αγκάεφ, Μανούσος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζόλακης, Καμαρά, Ελ Αραμπί, Μπρούνο, Μπα, Καφού, Βαλμπουενά, Τοροσίδης, Σισέ, Ραντζέλοβιτς