Ο Ερυθρός Αστέρας στο καλύτερο παιχνίδι του τη φετινή σεζόν διέλυσε το φάντασμα της Φενέρμπαχτσε με 87-56!

Ο Ερυθρός Αστέρας… κατάπιε την Φενέρμπαχτσέ μέσα στο Βελιγράδι. Νίκησε με 87-56 και η πρώτη ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη του Γιάννη Σφαιρόπουλου είναι γεγονός. Πλέον… έρχεται στο ΣΕΦ, δείχνοντας ότι οι πρώτες πινελιές του Έλληνα τεχνικού, αρχίζουν να φαίνονται.

Ορεξάτος… με το καλημέρα o Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε με περισσότερη συγκέντρωση στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα γρήγορα με 4-0 στο παιχνίδι. Σέστινα και Μότλεϊ με δύο συνεχόμενα καλάθια και μίνι σερί 4-0 για τη Φενέρμπαχτσε ισοφάρισαν σε 6-6 στο 4′, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να απαντά με σερί 6-0 και με πρωταγωνιστή τον Μπολομπόι (4 π.) για το 12-6 στο 5′.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Ο Μάνταρ στο 6′ με τρίποντο μείωσε σε 12-9, για να πληρώσει τη Φενέρμπαχτσε με το ίδιο νόμισμα το Ντος Σάντος για το 16-9 στο 7′. Ο Βραζιλιάνος γκαρντ στο 9′ με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο έφερε τη σερβική ομάδα στο +9 (22-13), με τον Ερυθρό Αστέρα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 25-16.

Με… ηγέτη τον Τεόντοσιτς… εκτελούσε!

Η δεύτερη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και τη Φενέρμπαχτσε να δυσκολεύεται όχι μόνο να βρει σκορ, αλλά να εκδηλώσει και μία ορθολογική επίθεση.

Το τρίτο τρίποντο του Ντος Σάντος έφερε τον Ερυθρό Αστέρα στο +12 (28-16) στο 12΄, με τον Τεόντοσιτς στο 15′ με νέο σουτ από την περιφέρεια να γράφει το 35-19 για το επιμέρους 10-3. Ο Σέρβος πλέι μέικερ στο 16′ διαμόρφωσε το 37-21, φτάνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +16, με τον «καυτός» Μίλος να γράφει στο 19‘ το 40-23 με το 3ο του τρίποντο (3/3 και 13 π.). Ο Νέντοβιτς στο 20′ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (43-23), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 45-26.

Τα… ίδια και πάλι!

Μία από τα ίδια και στην τρίτη περίοδο στο παιχνίδι. Με τον Ερυθρό Αστέρα να διατηρεί τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Να μην επιτρέπει στη Φενέρμπαχτσε να πλησιάσει στο σκορ και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Χέιζ με τρίποντο στο 22′ μείωσε σε 45-29, με τον Μίτροβιτς στο 23′ να διαμορφώνει το 49-31.

Ο Σέστινα στο 26΄με καλάθι έριξε εκ νέου τη διαφορά (51-38), με επιμέρους 3-7. Με τον Τεόντοσιτς στο 28΄ με το 4ο τρίποντό του να στέλνει την αναμέτρηση και πάλι στο +18 (56-38). Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα να βρίσκεται στους 20 πόντους (60-40), όντας το απόλυτο αφεντικό για την επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-26, 60-40, 87-56