Στο βασικό σχήμα της Φλουμινένσε ο Μαρσέλο.

Στο Copa Libertadores και στην πρωτεύουσα Λίμα του Περού η Σπόρτινγκ Κριστάλ υποδέχτηκε την Φλουμινένσε και προηγήθηκε στο 18′ με τον Γκριμάλδο, ωστόσο πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι Βραζιλιάνοι ισοφάρισαν με τον Χερμάν Κάνο. Ο Αργεντίνος ήταν σκόρερ και του δεύτερου γκολ για τη βραζιλιάνικη ομάδα στο 59′ ενώ το γκολ του Μέντες στο 81΄ καθόρισε και τη νίκη 3-1 για την Φλουμινένσε η οποία παρατάχθηκε με βασικό τον πρώην άσο του Ολυμπιακού Μαρσέλο.

Στην πρωτεύουσα του Ισημερινού Κίτο πρεμιέρα με ήττα για την κάτοχο του τίτλου «Φλαμένγκο Αν» και με το γκολ του Ματέους Φράνκα στο 39′ έδειξε πως δεν θα είχε πρόβλημα με την άπειρη Άουκας οι γηπεδούχοι απάντησαν με σκόρερ τον Καστίγιο στο 58΄και πανηγύρισαν ιστορική νίκη 2-1 με σκόρερ τον Ρομπέρτο Ορντόνιες στο 85 λεπτό της αναμέτρησης.

«Τι θα συμβεί στον Πειραιά;» αναρωτιέται η UEFA! (photo)

Στην Τουρκία, το γκολ του Δημήτρη Κολοβέτσιου δεν ήταν αρκετό για την Καισέρισπορ στον προημιτελικό με τη Φενερμπαχτσέ. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης έκανε το 1-0 με το γκολ του Μόρ στο 8′ . Ο Κολοβέτσιος ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στο 18ο λεπτό, αλλά η Φενερ με δεύτερο γκολ του Μορ πήγε με το υπέρ της 2 -1 στο ημίχρονο.

Στο 58΄, ο Σερντάρ Ντούρσαν διεύρυνε το σκορ για τη γηπεδούχο και με τη συμπλήρωσε των ενενήντα λεπτών ο 18χρονος Αρντά Γκιουλέρ ολοκλήρωσε με γκολ και το εμφατικό 4 -1 την πρόκριση της Φενέρμπαχτσέ στην ημιτελική φάση του κυπέλλου.

Στην Αγγλία, ο Φρανκ Λάμπαρντ επέστρεψε και πάλι μετά το Γενάρη του 2021 στον πάγκο της Τσέλσι ως το τέλος της περιόδου.

«Ξέρω ότι υπάρχει πολύ ταλέντο σε αυτή την ομάδα, όχι μόνο οι παίκτες που έπαιξαν προχθές, γενικά. Είμαι ενθουσιασμένος που θα δουλέψω με αυτά τα ταλέντα και θα τα βοηθήσω, γι’ αυτό είμαι εδώ», δήλωσε ο Λαμπάρτ.

Ο 44χρονος προπονητής και άλλοτε αρχηγός των Λονδρέζων, ανέλαβε σε δύσκολη καμπή την Τσέλσι και με προημιτελικό «φωτιά» με τη Ρεάλ στις 12 Απριλίου για το τσάμπιονς λιγκ που θα μεταδώσει ζωντανά το MEGA από τη Μαδρίτη.

Πηγή: megatv.com