Ο Ολυμπιακός έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας, μετά την αναμέτρηση επί του ΠΑΣ Γιάννινα (1-1), για την 4η αγωνιστική της Super League Interwetten. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Καραντώνης, αφού ακύρωσε κανονικό τέρμα του Θρύλου, ως οφσάιντ, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Διαβάστε αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Οι Πειραιώτες, ύστερα από την ευρωπαϊκή πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στην Ευρώπη, δοκιμάζοντας στο πρώτο εκτός έδρας ματς για φέτος, στους «Ζωσιμάδες» επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Οι γηπεδούχοι, δεν είχαν αγωνιστεί στις δύο πρώτες αγωνιστικές, ενώ στη 3η αγωνιστική είχαν έναν βαθμό. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν δύο στα δύο, για τις εν Ελλάδι υποχρεώσεις, με μία αναμέτρηση να εκκρεμεί, εκείνη της 1ης αγωνιστικής, με αντίπαλο την ΑΕΚ. Στόχος η νίκη φυσικά, ώστε στη διακοπή να πάνε με το απόλυτο.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα, στην ενδεκάδα βρέθηκαν οι Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Σιόντης, Καρτάλης, Κάστρο, Νάουμετς, Παμλίδης, Κρίζμαν. Επιπλέον, στον πάγκο βρέθηκαν οι Γιαννίκογλου, Πήλιος, Οικονομόπουλος, Πανουργιάς, Λιάσος, Λέο, Ντομίνγκεθ, Λώλης, Ελευθεριάδης.

Για τον Ολυμπιακό και τον Πέδρο Μαρτίνς, προτιμήθηκε η συνταγή της πρόκρισης, και συγκεκριμένα ο σχηματισμός 4-3-3. Ο Τζολάκης αντικατέστησε τον Σα στην εστία του Θρύλου. Οι «11» των Πειραιωτών ήταν οι Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς, Αραμπί. Στον πάγκο έμειναν οι Κρίστινσον, Σουντανί, Φορτούνης, Καφού, Χασάν, Σισέ, Λοβέρα, Μπρούνο, Κάιπερς, ενώ εκτός αποστολής οι Ντρέγκερ και Παπαδόπουλος.

«Ψυχρολουσία», αφού έμεινε πίσω με 1-0, μόλις απ’ το 5′!

Το παιχνίδι άρχισε, με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις στο 5’, με τον Ολυμπιακό να δέχεται το πρώτο του γκολ για φέτος σε όλες τις υποχρεώσεις του. Σκόρερ ήταν ο Παμλίδης. Ο Έλληνας επιθετικός γύρισε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, σούταρε με το δεξί, ο Τζολάκης έπεσε και προσπάθησε να αποκρούσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Είχε προηγηθεί καλό passing game μέσα σε λίγα μόλις τετραγωνικά, από τους παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα. Φυσικά, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν να πιέσει.

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες κυκλοφορούσαν την μπάλα, προσπαθώντας να διασπάσουν την άμυνα των γηπεδούχων. Δεν είχαν όμως κάποια ευκαιρία, με αξιώσεις για γκολ. Απειλούσε από κόρνερ, με σέντρες, χωρίς να έχει την τελική φάση. Αυτή ήρθε στο 36’ όταν ο Βαλμπουενά έκανε γύρισμα από αριστερά, με τον Σεμέδο να πιάνει την κεφαλιά από κοντά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Στη συνέχεια του ματς, οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια σημαντική ευκαιρία, με τον ΠΑΣ να έχει έναν παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση, όμως κρατούσε με επιτυχία το 1-0. Οι καθυστερήσεις ήταν ένα λεπτό, για το πρώτο μέρος.

Ο Καραντώνης σφάγιασε τον Θρύλο!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Φορτούνης πέρασε στην αναμέτρηση αντί του Εμβιλά. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλά το δεύτερο 45λεπτο, ενώ και η ισοφάριση ήρθε άμεσα! Στο 51’ ο Ραφίνια τροφοδότησε από δεξιά τον Φορτούνη, εκείνος σήκωσε με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα, βρίσκοντας τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με καταπληκτική σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη, κάνοντας το σκορ 1-1.

Εν συνεχεία, ο Ολυμπιακός ζήτησε και πέναλτι, όταν ο Ελ Αραμπί άδειασε δύο φορές με πανέμορφο τρόπο τον Παντελάκη, έπεσε στην περιοχή, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει την μπάλα με το χέρι.

Στο 62’ ήταν σειρά του ΠΑΣ να δοκιμάσει ένα σουτ του Σάλιακα, με τον Τζολάκη να διώχνει με υπερένταση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, εκείνος που δοκίμασε σουτ ήταν ο Καμαρά. Σχεδόν τρία λεπτά αργότερα, ο Μπουχαλάκης δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Ενώ στο 68’, ο Χασάν πέρασε εντός παιχνιδιού, αντί του Λάζαρ Ραντζέλοβιτς. Ο σχηματισμός άλλαξε σε 4-4-2, αριστερά έπαιξε ο Φορτούνης, ενώ δεξιά ο Βαλμπουενά και Χασάν-Ελ Αραμπί οι δύο κυνηγοί. Στη συνέχεια, στο 70’ ο Κριζμάν έκανε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής, με τον Τζολάκη να αποκρούει αρχικά, αλλά να του φεύγει η μπάλα και να χτυπά στο δεξί δοκάρι. Ο ίδιος μάλιστα, πρόλαβε την μπάλα πάνω στην γραμμή, με τους γηπεδούχους να ζητούσαν γκολ, όμως η φάση ήταν καθαρή.

Στο 75’ ο Γιαννίκης έκανε την κίνησή του, με τον Ντομίνγκες να περνά στη θέση του Καρτάλη. Αμέσως μετά, ο Καμαρά απείλησε ξανά για τον Ολυμπιακό, δοκιμάζοντας ένα δυνατό σουτ, με τον Χουτεσιώτη να λέει «όχι», με εκπληκτική επέμβαση. Στο 81′ ο Βαλμπουενά έκανε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τον Χουτεσιώτη να επεμβαίνει επιτυχώς. Ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το 1-2, αφού ο Χασάν έχασε τεράστια ευκαιρία, αφύλακτος από θέση βολής έστειλε την μπάλα ψηλά, πάνω απ’ το δοκάρι του Χουτεσιώτη, έπειτα από ένα λάθος «δώρο» του Εραμούσπε.

Λίγα λεπτά, πριν το τέλος του 90’, ο Λώλης πέρασε αντί του Παμλίδη, ενώ κι ο Λιάσος μπήκε στην αναμέτρηση αντί του Σιόντη.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 4’. Όμως, ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, όταν ο Ελ Αραμπί έκανε ένα πλασέ από κοντά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, τον Χασάν να παίρνει το «ριμπάουντ» με κεφαλιά και να δίνει το προβάδισμα στον Θρύλο. Η φάση εξετάστηκε από το VAR. Παρόλα αυτά, το γκολ ακυρώθηκε, ως οφσάιντ, αν και φάνηκε να καλύπτεται ο Μαροκινός.

Εν τέλει, ο Ολυμπιακός έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από τους «Ζωσιμάδες», αφού το τελικό σκορ ήταν το 1-1. Αρκετά παράπονα των Πειραιωτών για την επίμαχη φάση!

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πίρσμαν, Σιόντης (86’ Λιάσος), Καρτάλης (73’ Ντομίνγκεθ), Κάστρο, Νάουμετς (56’ Λέο), Παμλίδης (86’ Λώλης), Κρίζμαν.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46’ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς (69’ Χασάν), Ελ Αραμπί.