Σε ένα ματς που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, ο Ολυμπιακός έφυγε από το «ερυθρόλευκο» Βελιγράδι με άδεια χέρια, αφού ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα με 3-1. Μοιραίος για την ομάδα μας ο Μεριά. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Η Ευρώπη βάφτηκε κατακόκκινη, στη Σερβία αυτό που έγινε δεν είχε προηγούμενο! Ο κόσμος του Ολυμπιακού, ο οποίος έκανε το τεράστιο ταξίδι έως τη Σερβία, αλλά και οι οπαδοί του Ερυθρού Αστέρα παρέδωσαν μαθήματα στις εξέδρες.

Έχουν γίνει «ένα» εδώ και δύο μέρες, οι οπαδοί των δύο ομάδων…

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Φυσικά, δεν μπορούσε να λείπει και ο ηγέτης του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος για ακόμη μια αναμέτρηση βρέθηκε δίπλα στην ομάδα.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Σα ξεκίνησε κάτω από την εστία των Πειραιωτών, με τον Τοροσίδη να παίρνει τη θέση του Ομάρ, και τους Σεμέδο, Μεριά και Τσιμίκα να συμπληρώνουν την τετράδα της άμυνας.

Ο Καμαρά άρχισε το ματς, αντικαθιστώντας τον Γκιλιέρμε, έχοντας δίπλα του τον Μπουχαλάκη, με τον Μασούρα και τον Λοβέρα (στη θέση του Ποντένσε) να βρίσκονται στις πτέρυγες της επίθεσης του Θρύλου.

Τέλος, ο Μπενζιά βρέθηκε σε θέση δεκαριού, αντικαθιστώντας τον Ματιέ Βαλμπουενά, έχοντας μπροστά του τον Γκερέρο.

Για τον Βλάταν Μιλόγεβιτς ξεκίνησαν οι Μπόριαν, Ντέγκενεκ, Μάριν, Γκαρσία, Τομανέ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς, Γιόβανσιτς, Γκόμπελσιτς, Κάνιας, Βαν λα Πάρα. Συγκεκριμένα, κάτω απ’ τα δοκάρια κάθισε ο Μπόριαν, ενώ η τετράδα της άμυνας ήταν οι Ρόντιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγκενεκ και Γκόμπελιτς. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Γιόβανσιτς και Κάνιας, ενώ στις πτέρυγες ξεκίνησαν οι Βαν Λα Πάρα και Γκαρσία. Μπροστά μόνος προωθημένος ο Τομανέ και πίσω του ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μάρκο Μάριν.

Ο Θρύλος κατάφερε να πάρει κεφάλι στο «φιλικό» Μαρακανά!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες πιο πολύ… σέβονταν η μία την άλλη, παρά έπαιζαν ποδόσφαιρο. Οι μπαλιές ήταν αναγνωριστικές, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα σε κινήσεις. Τα πρώτα 20′ ήταν αρκετά μονότονα για τις δύο ομάδες, αφού καμία δεν είχε κάνει τελική φάση. Απ’ το 22′ και έπειτα, ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Γκερέρο, μία με σουτ εκτός περιοχής το οποίο πέρασε εκτός εστίας του Μπόργιαν και η άλλη ευκαιρία, μια κεφαλιά του Ισπανού, έπειτα από σέντρα του Τσιμίκα.

Στο 37ο λεπτό του αγώνα στο Βελιγράδι όμως, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μασούρα και σέντρα προς τον Σεμέδο, ο αμυντικός του Ολυμπιακού γύρισε προς την περιοχή του Ερυθρού Αστέρα, με τον Μπόργιαν να πετυχαίνει αυτογκόλ, όμως το τέρμα να χρεώνεται στον Σεμέδο.

Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης, ο Θρύλος κράτησε το προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Ο Ερυθρός Αστέρας το γύρισε… τούμπα και 3-1!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι δύο προπονητές δεν έκαναν κάποια αλλαγή, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στο ματς. Επικίνδυνη φάση πραγματοποίησαν οι Σέρβοι στο 53′, χάρη σε φάουλ του Μάριν και κόψιμο πάνω σε σουτ του Γιόβανσιτς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη τους αλλαγή, με τον Βούλιτς να παίρνει τη θέση του Γιόβανσιτς. Λίγο πριν τη μία ώρα παιχνιδιού όμως ήρθαν τα πάνω κάτω, αφού αποβλήθηκε ο Γιασίν Μπενζιά και ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες.

Λίγες στιγμές μετά, ο κόουτς του Ερυθρού Αστέρα πέρασε τον Μποάκιε αντί του Λα Πάρα και ο Μαρτίνς τον Ποντένσε αντί του Λοβέρα. Το κερασάκι ήρθε στο 64′, όταν ο Ερ. Αστέρας πέτυχε το 1-1 με τον Βούλιτς, τη χρυσή αλλαγή του Μιλόγεβιτς.

Στο 73′ ο Πέτροβιτς πέρασε στον αγώνα, χάρη στην αντικατάσταση του Κάνιας, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ομάρ πέρασε ως δεξιός εξτρέμ αντί του Μασούρα. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν στην ίδια φάση χέρι ή φάουλ, όμως τίποτα από αυτά δεν ήταν, αφού ο διαιτητής είπε ό,τι το ματς συνεχίζεται. Ο Θρύλος έβγαλε αντίδραση, απείλησε με τον Καμαρά και σε σουτ δυνατό, το οποίο απεκρούσθη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, έπειτα από εκπληκτική πάσα του Καμαρά στον Ποντένσε και γύρισμα του τελευταίου στον Μεριά, ο Τυνήσιος αστόχησε από απόσταση αναπνοής προς την εστία του Μπόργιαν.

Όμως, ενώ τίποτα δεν έδειχνε πως ο Ολυμπιακός θα φύγει ηττημένος, ο Ερυθρός Αστέρας στο 87′ με τον Μιλούνοβιτς έκανε το 2-1, με τον Μαρτίνς να περνά άρον άρον τον Ελ Αραμπί, για την τελευταία του αλλαγή. Στο 90ο λεπτό, είχε και «γλυκό» για τον Θρύλο, αφού ο Μποάκιε έκανε το 3-1 με κεφαλιά απ’ το κέντρο της άμυνας. Οι καθυστερήσεις ήταν 5 λεπτά