Ο Ολυμπιακός Β' γνώρισε την ήττα με 3-2 εκτός έδρας από την Athens Kallithea για την 2η αγωνιστική της Super League 2.

O Ολυμπιακός Β’  δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στην 2η αγωνιστική της Super League 2.

Οι ερυθρόλευκοι του Αριέλ Ιμπαγάσα γνώρισαν την ήττα με 3-2 από την Athens Kallithea, σε ένα αποτέλεσμα που δεν άξιζαν,

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες. ‘Εμειναν πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα, στο 10′ ο Τσέλιος έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά μέσα από την περιοχή. Με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Ενώ ένα λεπτό μετά, στο 11′, ο Αποστολόπουλος έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά. Ο Μπα πήρε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να προηγηθεί και στο 17′ στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία τους οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να προηγηθούν. Όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα κατέληξε με κόντρες στον Βασιλόγιαννη και με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0. Η αντίδραση όμως των «ερυθρόλευκων» δεν άργησε και στο 21′ έγινε το 1-1. Ο Τσέλιος βγήκε τετ α τετ από τ’ αριστερά, έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα να διώχνει και στην επαναφορά ο Μπα με πλασέ κατάφερε να ισοφαρίσει. Στις καθυστερήσεις, όμως, του ημιχρόνου η Athens Kallithea μπόρεσε να πάρει και πάλι το προβάδισμα. Στο 45+1′ ο Μουτίνιο μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδούδη για το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός και πάλι μπήκε δυνατά και αυτήν τη φορά κατάφερε να εκμεταλλευτεί την πρώτη του ευκαιρία. Στο 49′ ο Τσέλιος βρήκε τον χώρο μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ από τ’ αριστερά. Μετά από εκτέλεση φάουλ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2.

Οι γηπεδούχοι όμως και πάλι βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν και να κάνουν το 3-2, όταν ο Μουτίνιο βρέθηκε μέσα στην περιοχή. Και από το ύψος του πέναλτι με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρίες για την ισοφάριση, χωρίς όμως να είναι τυχερός. Στο 85′ αποβλήθηκε από το ματς με κόκκινη κάρτα ο Ρομαό. Ενώ στο 90′ ο Κωστή έβγαλε την μπαλιά από τ’ αριστερά για τον Ανδρούτσο. Ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα κόντραρε προτού καταλήξει στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνεχόμενες ευκαιρίες. Στο 90+5′ ο Κωστή έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Πάντο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Σαπουντζής, με τον Κωστή να κάνει νέο σουτ έξω από την περιοχή. Και η μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από την εστία των γηπεδούχων. Ενώ στο 90+6′ ο Αργυρίου πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όμως όταν έφτασε απέναντι στον τερματοφύλακα άργησε να πλασάρει.

Έτσι έμεινε το 3-2 με τον Ολυμπιακό Β’ να γνωρίζει την ήττα παρά την καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε και άξιζε κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Athens Kallithea (Αλ. Βοσνιάδης): Πάντος, Μεχίας, Μανθάτης (86′ Μαρότα), Ρομαό, Καινούργιος, Σίλβα, Ματίγια (86′ Μουστακόπουλος), Βασιλόγιαννης (68′ Ουές), Μουτίνιο (68′ Περέιρα), Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (75′ Τσιντώνης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’ (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα (82′ Βλαχομήτρος), Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Μπιανκόν (60′ Κουτσίδης), Τσέλιος (73′ Κωστούλας), Αποστολόπουλος, Μαυρουδής, Μαρίνος (82′ Σαπουντζής), Κωστή, Πινακάς (73′ Αργυρίου).