Η αντίπαλος του Ολυμπιακού, Αταλάντα, δεν κατάφερε να επικρατήσει, με την Κάλιαρι να φεύγει με το «διπλό» απ’ το Μπέργκαμο.

Για 3η συνεχόμενη αγωνιστική δεν καταφέρνει να κερδίσει η Αταλάντα, με την Κάλιαρι να φεύγει με τη νίκη με σκορ 2-1 στο Μπέργκαμο. Ο Περέιρο πλήγωσε την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League.

Βέβαια, εκτός από το τρίποντο, οι γηπεδούχοι έχασαν και τον Ντουβάν Σαπάτα, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 57’ και αποχώρησε στο 72’ ως τραυματίας.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Το ματς πήρε φωτιά μετά το 50ο λεπτό, όταν και τα τρία γκολ μπήκαν!

Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη πήρε το προβάδισμα στο 50ο λεπτό του αγώνα, με τον Περέιρο να κάνει το κοντρόλ και με πλασέ να ανοίγει από κοντά το σκορ, με τη φάση να ελέγχεται από το VAR. Δύο λεπτά αργότερα, ο ρέφερι απέβαλε τον Μούσο με απευθείας κόκκινη κάρτα, για την επικίνδυνη έξοδο στον Περέιρο, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.

Η ομάδα του Γκασπερίνι βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα, με τον Παλομίνο να ισοφαρίζει στο 64′. Αρχικά, ο Σαπάτα έκανε από τα αριστερά τη σέντρα σουτ, με τον Κράνιο να απομακρύνει, για να σουτάρει σε δεύτερο χρόνο ο Παλομίνο για το 1-1.

Ωστόσο, ο Περέιρο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όταν έπειτα από ασίστ του Μπελανόβα έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι του Ρόσι.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Τζαπακόστα, Τζιμσίτι, Παλομίνο, Πετσέλα (46′ Μάλε), Φρόιλερ, Κουπμάινερς, Πεσίνα (58′ Μπογκά), Πάσαλιτς (54′ Ρόσι), Μαλινόβσκι, Μουριέλ (58′ Σαπάτα, 72′ Μιχάιλα).

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Μπελανόβα (87′ Καπιτέλι), Γκολντανίγκα, Λοβάτο, Ομπέρτ (87′ Καρμπόνι), Λυκογιάννης, Ντεϊόλα (90′ Κουρφαλίδης), Μαρίν, Γκράσι, Ντάμπερτ, Περέιρο.