Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει νικητής από το Μιλάνο και γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι με 65-53 για την 3η αγωνιστική της EuroLeague.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα και… στομάχια, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι στο Μιλάνο με 65-53, πέφτοντας παράλληλα στο 1-2 της βαθμολογίας της EuroLeague.

Οι Πειραιώτες είχαν να υπολογίζουν στις δεδομένες απουσίες των Γουίλιαμς-Γκος και ΜακΚίσικ. Έχοντας και τους αγωνιστικά ανέτοιμους Φαλ και κυρίως Σίκμα, έχασε στην πορεία και τον Κάνααν με ανόητη αποβολή. Κόντρα στα προβλήματά του, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπαθούσε να μείνει μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα.

Γιοκουμπάιτις: «Τρελή ομάδα ο Ολυμπιακός»

Τόμας Γουόκαπ (11π., 6ριμπ., 4ασ.) και Νίκολα Μιλουτίνοφ (15π., 4 ριμπ.) τράβηξαν το κουπί για τους ερυθρόλευκους. Μη έχοντας ωστόσο σταθερούς συμπαραστάτες κυρίως στην επίθεση.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας για επιθετικούς πόλους τον Γουόκαπ ο οποίος δημιουργούσε αλλά και εκτελούσε από την περιφέρεια. Αλλά και τον Μιλουτίνοφ ο οποίος εκμεταλλευόταν την ποιότητα του αλλά και την κυκλοφορία των συμπαικτών του. Παρόλα αυτά, οι Μιλανέζοι εκμεταλλεύονταν από πλευρά τους το μέγεθος που είχαν σε κάθε θέση. Καθώς επίσης και την κλάση των Σιλντς και Μίροτιτς οι οποίοι ήταν αλάνθαστοι στις επιλογές τους. Με την είσοδο του Μπραζντέικις, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να γίνουν πιο σκληροί και να ματσάρουν την ένταση των γηπεδούχων. 2/2 βολές του Λιθουανού ισοφάρισε το παιχνίδι στο 17-17, δύο λεπτά πριν το τέλος της α’ περιόδου. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην β’ περίοδο με το σκορ στο 19-17 υπέρ της Αρμάνι η οποία σκόραρε με σχετική άνεση στη δική της επίθεση απέναντι σε μια όχι ιδανική ερυθρόλευκη άμυνα.

Οι Πειραιώτες βελτίωσαν την εικόνα τους στα μετόπισθεν, όμως στην επίθεση ήταν τελείως ασύνδετοι και δεν έβρισκαν σουτ υπό καλές προϋποθέσεις. Με αποτέλεσμα ο κόουτς Μπαρτζώκας να κάνει διαρκές ροτέισον. Η Αρμάνι προηγήθηκε με 26-19. Όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κάνααν και Γουόκαπ, ξεκόλλησαν το σκορ και έγραψαν το 26-25, πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αμερικανός με το ελληνικό διαβατήριο ήταν σπουδαίος από την περιφέρεια (3/3). Ενώ ο βραχύσωμος συμπατριώτης του ξαναμπήκε στο ματς με μεγαλύτερη συγκέντρωση συνεισφέροντας στην καλή επιθετική κυκλοφορία. Ο ρυθμός άλλαξε άρδην καθώς ο Κάνααν δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή. Με αποτέλεσμα να αποβληθεί στο 17′ και να στερεί τις υπηρεσίες του για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός δεν χάλασε το μυαλό του συλλογικά και ένα γκολ φάουλ του εξαιρετικού Μιλουτίνοβ έγραψε το 29-28 στο 18′. Ο Σέρβος κέρδισε μεταξύ άλλων και το τρίτο φάουλ του Πόιθρες. Οι πειραϊκή άμυνα έσφιξε ακόμα περισσότερο. Το καθαρό μυαλό στην επίθεση υπήρχε και 2/2 βολές του Πίτερς έκαναν το 29-30. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 31-32 για λογαριασμό του Θρύλου ο οποίος κυρίως στο πίσω μέρος του παρκέ βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα του.

Δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έψαχνε ξανά τα πατήματά του στην επίθεση όμως στην άμυνα δάγκωνε. Οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν με ένα επιθετικό σερί για να επανακτήσουν το προβάδισμα (38-34 στο 23′). Το έσπασε ο Μπραζντέικις με ένα τρίποντο ψυχολογίας για το 38-37. Το τέμπο είχε πέσει για τα καλά στο Μιλάνο, με τον Ολυμπιακό προφανώς να ευνοείται ένεκα και της καταπόνησής του. Ο ίδιος συνέχιζε να είναι ασύνδετος στην επίθεση.

Παρόλα αυτά, η άμυνά του ήταν ιδανική. Σε συνδυασμό με την διαρκή αστοχία της Αρμάνι ιδίως από την περιφέρεια, δεν επέτρεπε στο ματς να ξεφύγει. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 44-41. Αμφότερες, το είχαν γυρίσει για τα καλά στο… μπασκετικό ξύλο και τις δυναμικές μονομαχίες. Από την πλευρά του, το σύνολο του κόουτς Μπαρτζώκα δεν μπόρεσε να βρει άλλη σταθερή επιθετική δίοδο πέραν της εκμετάλλευσης του Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Ένα παλικαρίσιο λέι-απ του Λούντζη και ένα δυναμικό κάρφωμα του Φαλ, επανέφεραν το ερυθρόλευκο προβάδισμα για το 44-45 στο 32′. Κι όλα αυτά, τη στιγμή που το σκορ έγραψε με το σταγονόμετρο. Η Αρμάνι απάντησε ευστοχώντας μετά από αρκετή ώρα από μακριά. Με ένα σερί 9-0, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 53-45 στο 34′, την ώρα που ο Ολυμπιακός έχανε για τα καλά το μυαλό του στην επίθεση σε κρίσιμο σημείο.

Το 5ο φάουλ του Λαρεντζάκη στο 35′ μεγάλωσε την λειψανδρία στα γκαρντ με αποτέλεσμα ο Μπαρτζώκας να αναγκαστεί να σηκώσει τον Πάπας από τον πάγκο. 3μιση λεπτά πριν το τέλος, μια -επιτέλους- καλή κυκλοφορία βρήκε τον Παπανικολάου να ευστοχεί για τρεις στην εκπνοή, όμως για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου δεν μέτρησε και έτσι παρέμεινε το 53-45. Ο Πάπας σκόραρε κάτω από το καλάθι, όμως ο Μίροτιτς απάντησε για τρεις για το 56-47, με ένα σουτ – μαχαίρια στο τελευταίο δίλεπτο.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος

Με τρίποντο του Μέλι για το 60-47, με τον Μιλουτίνοφ να μειώνει με 2/2 βολές. Ο Πάνγκος με νέο τρίποντο έγραψε το 63-49, ο Λούντζης έκανε το 63-51, μισό λεπτό πριν το τέλος. Το τελικό 65-53 έγραψε ο Γουόκαπ με 2/2 βολές και η ήττα ήταν και τυπικά γεγονός για τον Ολυμπιακό στο Μιλάνο, πέφτοντας στο 1-2 της βαθμολογίας της EuroLeague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πόιθρες, Πάνγκος 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Τονούτ, Μέλι 3 (1), Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6 (1), Χολ 2, Σιλντς 12 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα). Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (0/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Μπραζντέικις 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 δίποντα), Μιλουτίνοβ 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 16/27 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 9/11 βολές. 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/34 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 10/12 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 11 επιθετικά), 12 ασίστ. 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Παρτιζάν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (19/10 στις 21:15). Ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ (19/10 στις 21:45).