Απρόσμενη ήττα για τους ερυθρόλευκους στην Σύρο από τον τοπικό Φοίνικα με ανατροπή από 0-2 σε 3-2 σετ.

Τον Φοίνικα Σύρου αντιμετώπισαν οι ερυθρόλευκοι στο κλειστό γυμναστήριο της Σύρου για την 18η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών, με τους Πειραιώτες να ηττώνται με ανατροπή 3-2 σετ, χάνοντας παράλληλα και το αήττητο σερί που έτρεχαν με τις 44 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν πολύ κακοί από το τρίτο σετ και έπειτα.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παρατάσσεται στο γήπεδο με τους Ζουπάνη, Αλεξίεφ, Πετρέα, Τερβαπόρτι, Κουμεντάκη και λίμπερο τον Στεφάνου. Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στην αρχή του σετ με 2-3 μετά από λάθος σέρβις του Φίλιο. Έπειτα ο Φοίνικας Σύρου αντέδρασε και προηγήθηκε με 8-7 με καρφί από τον Καϊσλασάλο. Οι νησιώτες συνέχισαν να προηγούνται αλλά και να αυξάνουν το προβάδισμα τους κάνοντας το σκορ 16-13 με μπλοκ του Εβάντρο. Με τους Πειραιώτες αργότερα να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν σε 18-18 με μπλοκ από τον Γιώργο Πετρέα, παίρνοντας και το προβάδισμα με 19-21 μετά από άουτ Λέσκοφ. Το πρώτο σετ εντέλει κατέληξε στον Ολυμπιακό, αφού το κατέκτησε με 24-26 με καρφί από τον Ζουπάνη που έκανε το 0-1 στο παιχνίδι.

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Φοίνικα Σύρου να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και να προηγείται με 6-5 μετά από καρφί του Καϊσλασάλο, με τον Ολυμπιακό να ανακτά το προβάδισμα με 14-16 μετά από κακή επίθεση και κακό καρφί από τον Καϊσλασάλο. Έπειτα ο Φοίνικας ισοφάρισε με τον Ολυμπιακό να ξαναπαίρνει κεφάλι στο σκορ (18-19) μετά από μπλοκ του Σμαραγδή. Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν το προβάδισμα τους με καρφί από τον Γκάβιν Σμιτ για το 18-21. Οι Πειραιώτες πήραν και το δεύτερο σετ με 24-26 μετά από καρφί του Ζουπάνη όπως δηλαδή συνέβη και στο πρώτο σετ.

Στο τρίτο σετ άρχισε με τον Φοίνικα να μπαίνει φανερά πιο δυνατά και να προηγείται στο μεγαλύτερο μέρος του σετ. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα της Σύρου προηγήθηκε με 8-6 μετά από άουτ του Γιώργου Πετρέα. Η συνέχεια ήταν η ίδια για τον Φοίνικα, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα με άσσο του Εβάντρο για το 16-15.  Με τους ερυθρόλευκους αργότερα να ανατρέπουν την κατάσταση και να προηγούνται με 19-21 έπειτα από άουτ του Εβάντρο. Η ομάδα της Σύρου αντέδρασε και ξαναγύρισε στο σετ, περνώντας τελικά το τρίτο σετ με 26-24 και μειώνοντας έτσι τον αγώνα σε 1-2 σετ.

Το τέταρτο σετ άρχισε με την ομάδα της Σύρου να μπαίνει και πάλι πιο δυνατά στο σετ, έχοντας το προβάδισμα από την αρχή. Ο Φοίνικας προηγήθηκε με 8-6 από καρφί του Εβάντρο,  διευρύνοντας στη συνέχεια το προβάδισμα του με 16-13 μετά από καρφί του Παπαδόπουλου. Η ομάδα της Σύρου συνεχίσε στο ίδιο τέμπο με τον Καϊσλασάλο να φέρνει το σκορ στο 18-14.  Τελικά ο Φοίνικας κατάφερε και ισοφάρισε το ματς σε 2-2, αφού οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν, με το τέταρτο σετ να λήγει με 25-22 και το ματς να οδηγείται στο τάι-μπρέικ.

Το πέμπτο σετ ξεκίνησε με την ομάδα της Σύρου να έχει κοιμήσει τον Ολυμπιακό στα δύο προηγούμενα σετ, συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο τάι μπρέι. Ο Φοίνικας πήρε τα ηνία του πέμπτου σετ, φτάνοντας στο 5-3 με άσσο του Καϊσλασάλο. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και με καρφί του Εβάντρο 10-7. Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 13-12 αλλά δυστυχώς δε τα κατάφεραν και έχασαν το τάι μπρέικ με 15-12, χάνοντας παράλληλα και το παιχνίδι με 3-2 με ανατροπή.