Οι ερυθρόλευκοι δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν στην «Menora Mivtachim Arena» με 65-64 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Πήγαν να «κλέψουν» το ματς με 9 συνεχόμενους πόντους και μεγάλα σουτ του αρχηγού μας, όμως ο Γουίλμπεκιν με δικό του καλάθι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Αναλυτικά από τον Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν σε εκτός έδρας αναμέτρηση τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στην «καυτή έδρα» των Ισραηλινών, την «Menora Mivtachim Arena», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα. Σίγουρα ένα ξεχωριστό ματς για τους δύο προπονητές, οι οποίοι έπαιζαν απέναντι στις πρώην ομάδες τους.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος για τους γηπεδούχους ξεκίνησε τους Γουίλμπεκιν, Μπλακ, Κέιν, Ο’ Μπράιαντ και Καλοϊάρο, ενώ για τον Ντέιβιντ Μπλατ και την ομάδα μας ξεκίνησαν οι Ουίλιαμς-Γκος, Μάντζαρης, Παπανικολάου, ΛεΝτέι και Μιλουτίνοφ.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός έτρεξε το γήπεδο και προηγήθηκε με 2-8, σχεδόν στα 2:30 λεπτά του ματς. Στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, οι Πειραιώτες διατηρούσαν διαφορά 6 ή 8 πόντων. Όμως, με δύο λεπτά να απομένουν πριν την ολοκλήρωση, η Μακάμπι μείωσε στον πόντο (13-14). Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες με το σκορ στο 16-14 υπέρ του συνόλου του Μπλατ.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες επί σχεδόν 4 λεπτά, δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό και πόντους, με τη Μακάμπι να μην μπορεί να πάρει και το προβάδισμα σε κανένα σημείο. Ο Γκος είχε προλάβει να σκοράρει σε 17 λεπτά αγώνα, 10 πόντους. Μετά από σχεδόν 19 λεπτά αγώνα, ο Ολυμπιακός ευτύχησε να ευστοχήσει σε ένα τρίποντο, μετά από 11 άστοχες προσπάθειες, με τον Στρέλνιεκς. Το σκορ που οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ήταν το 26-29.

Στην Τρίτη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι και οι Ισραηλινοί έπαιζαν… ξύλο και όχι μπάσκετ, με μια αρκετά κακή διαιτησία και τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Για πρώτη φορά οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με +3, με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Συγκεκριμένα το σκορ ήταν το 45-42.

Στην τελευταία περίοδο, γινόταν μια πραγματική μάχη στο παρκέ του πρώην «Γιάντ Ελιάου». Οι δύο ομάδες βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής, σχεδόν με 7 λεπτά να απέμεναν, η Μακάμπι προηγούνταν με 50-49. Η Μακάμπι προηγήθηκε και με +5 (54-49), κάτι που ο Σπανούλης διόρθωσε, μειώνοντας στο καλάθι. Οι Ισραηλινοί πήραν σε κομβικό σημείο ένα +5 (63-58), αλλά ο Βασίλης Σπανούλης δήλωσε «παρών», σκοράροντας σε σουτ τριών πόντων από πλάγια θέση, μειώνοντας εκ νέου στο καλάθι. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ολυμπιακός έβγαλε μια καλή άμυνα, κερδίζοντας ξανά την μπάλα στην κατοχή του. Όμως, ο αρχηγός μας έκανε κακή επίθεση. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην επίθεσή τους, με τον αρχηγό μας και τους 9 συνεχόμενους πόντους του, να χαρίζει το προσπέρασμα με 63-64. Ο Ουίλμπεκιν όμως, σκόραρε με 4″ να απομένουν για την ομάδα μας. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Πρίντεζης υποδέχτηκε την μπάλα, δεν μπόρεσε να βρει καλάθι, με την Μακάμπι τελικά να παίρνει τη νίκη με 65-64 και τον Ολυμπιακό να φεύγει ηττημένος.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 17 (1), Πάργκο 5 (1), Ο’ Μπράιαντ 7, Καλοϊάρο, Ρολ 9 (1), Κέιν 6, Τάιους 2, ΝτιΜπαρτολομέο, Κοέν, Μπλακ 19, Ζούσμαν.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 16, Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 16 (3), Τίμα, Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 4 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 6.