Ο Ολυμπιακός, αν και είχε ευκαιρίες να σκοράρει, εν τέλει έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (0-0) από το ΟΑΚΑ. Highlight της αναμέτρησης, η φιλοξενία της Τόνιας, σε ανταπόδοση της φιλοξενίας της Μυρτούς στο «Γ. Καραϊσκάκης». Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Κυριακής αντιμετώπιζε σε εκτός έδρας δοκιμασία την ομάδα της ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ.

Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Ο πρωτοπόρος Θρύλος ήθελε διακαώς τη νίκη, ώστε να παραμείνει στην κορυφή. Επίσης, μια νίκη σε ντέρμπι δίνει και ψυχολογικό αέρα, εκτός από βαθμολογικό κέρδος. Στο ΟΑΚΑ βρέθηκε και η Τόνια, η φίλη του Θρύλου, η οποία είχε φιλοξενήσει την Μυρτώ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Σήμερα, φιλοξενήθηκε από την Μυρτώ, σε μια αξιέπαινη πράξη της ΠΑΕ ΑΕΚ.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Μάσιμο Καρέρα είχε καταλήξει στην ενδεκάδα του, η οποία αποτελούνταν από τον Μπάρκα κάτω απ’ την εστία και τους Μπακάκη, Βράνιες, Οικονόμου και Λόπεζ στην άμυνα. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Σιμόες, Κριστιτσιτς και Σιμάνσκι, ενώ στις πτέρυγες της ΑΕΚ βρέθηκαν οι Βέρντε και Μάνταλος. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μάρκο Λιβάγια.

Για τον Πέδρο Μαρτίνς και τον Ολυμπιακό, ο Ποντένσε τελικά βρέθηκε εκτός αποστολής και η ενδεκάδα αποτελούνταν ως εξής. Ζοσέ Σα στην εστία και Ομάρ, Τσιμίκας στα άκρα της άμυνας, με τους Μπα και Σισέ στο κέντρο. Στον άξονα βρέθηκαν οι Μπουχαλάκης, Καμαρά και Γκιλιέρμε. Στις πτέρυγες ήταν οι Μασούρας και Βαλμπουενά, ενώ ο Ελ Αραμπί ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

«Εκρηκτικά» τα 15′ της έναρξης, μετά έπεσε ο ρυθμός!

Από την αρχή είχαμε ένα ματς με ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Αρχικά οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή επίσκεψη στην περιοχή του Σα, αλλά και στο 5ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μια τεράστια ευκαιρία με τον Μπουχαλάκη να είναι τετ α τετ με τον Μπάρκα, και τον Έλληνα κίπερ να κερδίζει με απόκρουση του σουτ του Κρητικού. Ο δυνατός ρυθμός συνεχίστηκε και στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρη σε πρώτη κεφαλιά του Μασούρα με αποδέκτη τον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να μην καταφέρει να μπει στην τροχιά της μπάλας, από αρκετά πλεονεκτική θέση.

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες κατείχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Πίεζαν την πρώτη πάσα της ΑΕΚ, με συνέπεια να δημιουργούνται σημαντικά προβλήματα για τους κιτρινόμαυρους. Ο Καρέρα νωρίς νωρίς στην αναμέτρηση έκρινε πως έπρεπε να αντικαταστήσει παίκτη. Γι’ αυτό το λόγο έβγαλε τον Σιμάνσκι, βάζοντας τον Νέλσον Ολιβέιρα, για τακτικούς λόγους, στο 31′.

Έπειτα η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά είχε δύο τελικές, με σουτ εκτός εστίας όμως. Ένα του Κριστίτσιτς και ακόμη ένα του Λόπες. Στο τελευταίο λεπτό, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους δηλαδή, ο Ολυμπιακός έκανε μια σέντρα προς την περιοχή της ΑΕΚ, χωρίς ωστόσο να κερδίζει κάτι από αυτή τη φάση.

Είχε τις ευκαιρίες, όμως δεν πέτυχε τέρμα…

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε, δίχως κάποια άλλη αλλαγή, κίνηση από τους προπονητές των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, μετά από μια εκτέλεση φάουλ με πάσα στον Λιβάγια, με τον Σα να αποκρούει, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές τελικές ευκαιρίες, με καλή ανάπτυξη. Αρχικά ο Μπουχαλάκης, έπειτα από ατομική προσπάθεια, δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο κατέληξε κόρνερ, ύστερα από προβολή του Βράνιες. Έπειτα, η ΑΕΚ είχε μια όμορφη συνεργασία του Λιβάγια με τον Ολιβέιρα, με το σουτ του Πορτογάλου να περνά άουτ, μην ανησυχώντας τον Σα. Στο 55’ ο Μπουχαλάκης έκανε ένα καλό σουτ, το οποίο ο Μπάρκας μπλόκαρε.

Τέλος, ο Μάνταλος στο επόμενο λεπτό, βρήκε τον Λιβάγια με έξυπνο τρόπο, με τον τελευταίο να δοκιμάζει το σουτ, και την μπάλα να περνά επίσης άουτ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία έως εκείνο το σημείο έγινε στο 61’ της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Γκιλιέρμε, ύστερα από κεφαλιά διώξιμο του αμυντικού της ΑΕΚ, με τον Βραζιλιάνο να παίρνει το ριμπάουντ, να δοκιμάζει το σουτ, όμως η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Μπάρκα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν σειρά του Βέρντε να δοκιμάσει ένα σουτ εντός περιοχής από πλάγια θέση, το οποίο κατέληξε ψηλότερα από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θρύλου. Με τον Μαρτίνς να ετοιμάζει σε εκείνο το σημείο την πρώτη κίνηση της ομάδας μας, που ήταν η είσοδος του Λοβέρα αντί του Μασούρα, ο οποίος είχε και κάρτα. Στο 76′ η ΑΕΚ έκανε την δεύτερη αλλαγή της, με τον Βέρντε να αποχωρεί και τον Αλμπάνη να περνά στην αναμέτρηση από τον Καρέρα.

Σχεδόν δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, ο Μαρτίνς έκανε την δεύτερή του αλλαγή, με τον Καμαρά να αποχωρεί και τον Σουντανί να περνά εντός αγωνιστικού χώρου. Από τον Ελ Αραμπί έγινε η φάση του 84′ με τον Μαροκινό να δοκιμάζει ένα δύσκολο σουτ από πλάγια θέση, το οποίο μπλόκαρε ο Μπάρκας. Ο Φορτούνης με την συμπλήρωση του 90ου λεπτού, πέρασε στην αναμέτρηση αντί του Βαλμπουενά.

Στο 87′ ο Σιμόες αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5′ , με την αναμέτρηση να μην επεφύλασσε κάτι παραπάνω. Ο Ολυμπιακός πήρε τον έναν βαθμό της ισοπαλίας, φτάνοντας τους 51 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος παίζει αύριο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σλοβένος Ματέι Γιουνγκ.

Βοηθοί οι συμπατριώτες του Ματέι Ζούνιτς και Μανουέλ Βιντάλι.

Τέταρτος: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)

VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής)
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε, Μάνταλος, Λιβάγια.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.