Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του League Cup, σφράγισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε άνετα με 3-0 σετ (25-15, 25-17, 25-19) του Φοίνικα Σύρου στο Ρέντη  στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των ομίλων.

Οι Πειραιώτες μετά την εξίσου άνετη νίκη με 3-0 επί του ΟΦΗ έκαμψαν με ευκολία την αντίσταση της ομάδας της Σύρου. Πλέον οι πρωταθλητές στρέφουν  την προσοχή τους στην έναρξη της Volleyleague και στο παιχνίδι της πρεμιέρας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία την επόμενη εβδομάδα.

Eξαιρετική εκκίνηση!

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά στην αναμέτρηση και μετά τα μέσα του 1ου σετ, αύξησε το προβάδισμα το οποίο είχε αποκτήσει. Με πρώτο σκόρερ στο σετ τον Χουσάι με 6 πόντους και 2 άσσους (3/5 επ.) και δεύτερο τον Φίνγκερ με 4 (3/7 επ., 1 άσσο) οι Πειραιώτες κυριάρχησαν απόλυτα. Από το 10-8 που διαμόρφωσε ο Φίνγκερ και το 11-8 που ακολούθησε με τον Γκέργκι, ο Θρύλος ανέβασε στροφές. Ο Χουσάι με άσσο πέτυχε το 20-13 και με τον ίδιο τρόπο ο Φίνγκερ το 23-15 για να τελειώσει το σετ, ο Γιώργος Πετρέας με πανέξυπνο πλασέ πάνω στο φιλέ για το 25-15 χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0.

Άνετα στην τελική επικράτηση!

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με μπλοκ του Γκέργκι και άσσο του Χουσάι για τον Ολυμπιακού ο οποίος μετά το 4-4 , με το οποίο ισοφάρισε η ομάδα της Σύρο, έτρεξε ένα 3-0 σερί φτάνοντας στο 7-4. Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν και πάλι υποδειγματικά το προβάδισμα, με τον Φίνγκερ να πετυχαίνει με εξαιρετική επίθεση το 18-12. Ακολούθησε νέος εξαιρετικός πόντος από τον Γκέργκι για το 20-14 που ουσιαστικά είχε γείρει την πλάστιγγα του σετ, υπέρ του Ολυμπιακού. Γεγονός που επιβεβαιώθηκε με το 25-17 που πέτυχε με ωραία προσπάθεια ο Ασπιώτης για το 2-0 στα σετ! Ανάλογη ήταν η εικόνα και η εξέλιξη του 3ου σετ, με τον Ολυμπιακό να έχει κυριαρχήσει απόλυτα και να αποκτάει μεγάλες διαφορές, φτάνοντας με ευκολία στο 25-19 με το οποίο σφράγισε τη νίκη-πρόκριση.

Τα σετ: 3-0 σε 1.18. 25-15 (26’), 25-17 (26’), 25-19 (26’)

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-15

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-14, 25-19

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 10 (8/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάϊ 12 (5/8 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 40%υπ.-30%αρ.), Βουλκίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γκέργκι 9 (8/12 επ., 1 μπλοκ, 43%υπ.-21%αρ), Κοκκινάκης –λ(30%υπ-10%αρ.)/ Στιβαχτής, Ασπιώτης 4 (3/6 επ.,  1 μπλοκ), Ριζόπουλος 1 (1/2 επ., 67%υπ.-33%αρ), Ανδρεάδης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Kουμεντάκης 3 (2/4 επ., 1 άσσος, 100%υπ.-33%αρ.)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ: Τσβετισιανίν 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Στοϊλοβιτς 11 (6/19 επ., 5 άσσοι, 44%υπ.-33%αρ.), Χριστοφάς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Στερν 3 (3/12 επ. 54%υπ.-38%αρ), Μπουσούλιεβιτς 1 (1 άσσος), Μίλης 9 (7/19 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βελούδης –λ (21%υπ.-7%αρ.)/  Λινάρδος, Κωστόπουλος, Αδάμ,Καρασαβίδης