Ο Θρύλος ακούμπησε το 2-0, αλλά του το στέρησαν στη Πυλαία εγκληματικές διαιτητικές αποφάσεις.

Ο Ολυμπιακός έφτασε μια «ανάσα» από το 2-0 στους τελικούς, ωστόσο ηττήθηκε με 3-2 στο τάι μπρέικ στην Πυλαία. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, που ήταν ανώτεροι στα τέσσερα από τα πέντε σετ, ήταν συνεχώς μπροστά στο τάι μπρέικ, όμως στο 11-11, έγινε ένα σοβαρός λάθος από τους διαιτητές, φάση που έκρινε την εξέλιξη του δεύτερου τελικού. Ο Βουλκίδης κάρφωσε άουτ και ο πρώτος διαιτητής έδειξε μπλοκ άουτ, δηλαδή ότι η μπάλα χτύπησε στον Τζιάβρα. Κάτι τέτοιο, ωστόσο, δεν συνέβη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τον πόντο σε ένα κρίσιμο σημείο. Αντί για 11-12, έγινε 12-11 και οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο 14-11, στη συνέχεια. Ωστόσο, υπήρξαν και αρκετές φάσεις ακόμα, οι οποίες προκάλεσαν δικαιολογημένα τον εκνευρισμό των «ερυθρόλευκων», όπως μια παράβαση που χρεώθηκε στον Ιντάλγκο για φιλέ. Παρά τη χρήση του Video Check, είχαμε λάθος υπόδειξη, αφού δεν υπήρξε καμία παράβαση, όπως φάνηκε και από την τηλεοπτική μετάδοση.

Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, έχασε το πρώτο σετ, το οποίο ήταν «δικό του», καθώς προηγήθηκε με 24-22, όμως το απώλεσε με 26-24. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, ισοφάρισαν σε 1-1 και 2-2, όμως στο τάι μπρέικ γνώρισαν την ήττα. Η σειρά είναι, πλέον, στο 1-1, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται την Τρίτη (25/4, 19:15) τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη, για τον τρίτο τελικό της Volley League, με στόχο να ανακτήσει το προβάδισμα.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-4, με επίθεση του Κουμεντάκη, όμως ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 7-5 και στη συνέχεια, με 11-8. Ο Τράβιτσα μείωσε σε 11-9, με τον Ιντάλγκο να κερδίζει δύο διαδοχικούς άσσους και να ισοφαρίζει σε 11-11. Με μπλοκ άουτ του Στερν, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ισοφάρισαν σε 13-13, ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά, για το 15-15, ενώ ο Σλοβένος διαγώνιος έδωσε προβάδισμα +2 (17-19), με άσσο! Με μπλοκ του Κουμεντάκη, ο Θρύλος διατήρησε το +2 (20-22), ενώ με νέο πόντο του «Ράφα», έφτασε σε σετ μπολ (22-24). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έπαθαν «μπλακ άουτ», δέχθηκαν σερί 4-0 και απώλεσαν το σετ (26-24).

Ο Ολυμπιακός μέτρησε πέντε διαδοχικά άουτ σερβίς στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και βρέθηκε πίσω με 8-7. Ο Τράβιτσα ισοφάρισε σε 8-8, με πλασέ, ενώ με άουτ επίθεση των «ασπρόμαυρων», οι Κυπελλούχοι Ευρώπης πήραν «κεφάλι» στο σκορ (9-10). Με άσσο του Παγένκ, ο Θρύλος έφτασε στο 15-14, ο Στερν δήλωσε ξανά «παρών», για το 17-16, όμως ο ΠΑΟΚ προσπέρασε ξανά (20-19). Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν «μάσησαν» και με άσσο του Κουμεντάκη, προηγήθηκαν με 21-20, με τον Παγένκ να κάνει το 22-20, με μπλοκ. Νέος πόντος του Παγένκ, με άσσο και 24-21 ο Ολυμπιακός, ο οποίος με άουτ σερβίς των γηπεδούχων, ισοφάρισε στα σετ (1-1), με 25-22.

Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης «μπήκαν» νωθρά στο τρίτο σετ και βρέθηκε πίσω με 7-3, 11-6 και 14-8, με τον Ιντάλγκο να μειώνει σε 14-11, με άσσο, ενώ ο Ζουπάνη κάρφωσε, για το 14-12. Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 20-14, ο Παγένκ μείωσε σε 20-15, όμως ο Θρύλος έχασε το σετ (2-1), με 25-18.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Στερν ισοφάρισε σε 4-4, με τους «ασπρόμαυρους» να ξεφεύγουν με 13-7. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 13-8, ο Παγένκ σε 15-11 και ο Στερν σε 16-12, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 17-13, με τον 12ο προσωπικό του πόντο. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και μείωσαν σε 20-18, με τον Στερν, ενώ με πάιπ του Ιντάλγκο, πλησίασαν στον πόντο (20-19). Άσσος του Ιντάλγκο και 20-20 ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε προβάδισμα με 21-20, μετά από άουτ επίθεση του Ράπτη! Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με επίθεση του Στερν στην ευθεία, κράτησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο 22-21, με τον Σλοβένο διαγώνιο να κάνει το 24-21, με εξαιρετικό πλασέ! Ο Στερν, ωστόσο, «μίλησε» ξανά και με μπλοκ άουτ, «έγραψε» το 25-21 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ (2-2).

Με άσσο του Ιντάλγκο (0-1) «μπήκαν» στο τάι μπρέικ οι «ερυθρόλευκοι», με τον Στερν να κάνει το 2-1. Νέος πόντος του Ιντάλγκο και 4-3 ο Ολυμπιακός, με τον Κουβανό ακραίο να «χτυπάει» ξανά, για το 6-5 και το 8-7. Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη σε τριπλό «τείχος», οι Κυπελλούχοι Ευρώπης διατήρησαν το προβάδισμα (9-10), όμως ο ΠΑΟΚ, μετά το 11-11, έφτασε στο 14-11. Στο 11-11, ωστόσο, έγινε ένα σοβαρό λάθος από τους διαιτητές! Ο Βουλκίδης κάρφωσε άουτ και ο πρώτος διαιτητής έδειξε μπλοκ άουτ, δηλαδή ότι η μπάλα χτύπησε στον Τζιάβρα. Κάτι τέτοιο, ωστόσο, δεν συνέβη, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τον πόντο σε ένα κρίσιμο σημείο. Αντί για 11-12, έγινε 12-11 και οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο 14-11, στη συνέχεια. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 14-12, όμως ο Στερν δέχθηκε μπλοκ (15-12) και ο Θρύλος ηττήθηκε με 3-2 σετ.

Τα σετ (3-2 σε 2.23): 26-24, 22-25, 25-18, 21-25, 15-12