Ο Ολυμπιακός απέδειξε ποιος είναι ο κυρίαρχος, ισοπεδώνοντας την ΑΕΚ και ξεγυμνώνοντάς τη στο «Γ. Καραϊσκάκης», αφού την κέρδισε με 2-0. Ακυρώθηκε γκολ του Ελ Αραμπί, ελέω... VAR. Οι σκόρερ του Θρύλου οι Σεμέδο και Καμαρά. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπιζαν την ομάδα της ΑΕΚ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για τη Super League 1, με μόνο στόχο τη νίκη και την παραμονή στην κορυφή! Στο «Γ. Καραϊσκάκης» βρέθηκε ο ηγέτης της ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης, αλλά και οι Βαλμπουενά, Χριστοδουλόπουλος και Φορτούνης, οι οποίοι στήριξαν τους συμπαίκτες τους.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Ο λαός που έδωσε το παρών στο ΝΑΟ μας, ήταν αυτός που έπρεπε για να ωθήσει τους παίκτες μας.

Πριν τη σέντρα του αγώνα, ανακοινώθηκε πως θα παρακολουθούσε τον αγώνα η «μαχήτρια» της ζωής Μυρτώ, μαζί με τη δική μας Τόνια, οι οποίες εμπνέουν άπαντες!

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Πέδρο Μαρτίνς προτίμησε συνταγή… Μπάγερν, καθώς επέλεξε τριάδα στη μεσαία γραμμή (Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκης), με τους Σουντανί – Ποντένσε στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης. Αναλυτικά ξεκίνησε τον Ζοσέ Σα, τετράδα άμυνας τους Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ και Τσιμίκα, ενώ μπροστά τους τους Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκη και Καμαρά. Οι πτέρυγες του Ολυμπιακού αποτελούνταν από τους Σουντανί και Ποντένσε, ενώ ο φορ που προτιμήθηκε ήταν ο Ελ Αραμπί. Σχηματισμός το 4-3-3.
Για την ΑΕΚ και τον Νίκο Κωστένογλου ξεκίνησαν οι Τσιντώντας, με τετράδα άμυνας τους Μπακάκη, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Λόπες. Την ενδεκάδα συμπλήρωσαν οι Σιμόες, Γαλανόπουλος, Ντέλετιτς, Αλμπάνης, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

Καυτό ξεκίνημα στο «Καραϊσκάκης»…

Τα πρώτα λεπτά ήταν ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΑ, ο Θρύλος έχοντας την ορμή της έδρας είχε πατήσει ολοκληρωτικά στο χορτάρι την ΑΕΚ. Στο 8ο λεπτό είχαμε την πρώτη τεράστια ευκαιρία του Ολυμπιακού, χάρη σε σουτ του Καμαρά, το οποίο εξουδετέρωσε ο Τσιντώτας. Όμως, στο 9’ της αναμέτρησης, οι Πειραιώτες έκαναν το 1-0 με τον Σεμέδο, όταν έπειτα από σουτ του Σουντανί τσιμπώντας την μπάλα, ο Πορτογάλος στόπερ σκόραρε, με το «Καραϊσκάκης» να παίρνει φωτιά. Ο διαιτητής περίμενε το VAR, και τελικώς επικύρωσε το τέρμα.

Στο 16ο λεπτό, η ΑΕΚ έκανε την πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Ολυμπιακού, όταν ο Αλμπάνης δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο κατέληξε ψηλά άουτ. Επίσης, 5 λεπτά αργότερα, ο Ολιβέιρα απείλησε τον Πορτογάλο κίπερ μας, όμως ο Σα είπε «όχι». Στο 26ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 στην αναμέτρηση, με τον Ελ Αραμπί, όμως συμβουλευόμενος ξανά το VAR ο διαιτητής της συνάντησης, ακύρωσε το γκολ, ως επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης με τον Γκιλιέρμε προς τον Ολιβέιρα. Στο πρώτο μέρος είδαμε ένα αρκετά δυνατό παιχνίδι, από την πλευρά της ΑΕΚ κυρίως, με αρκετές φάσεις να μένουν ατιμώρητες.

Έως το πέρας του πρώτου μέρους, ο Θρύλος είχε ισοπεδώσει τον αντίπαλο, κάνοντας αρκετές επισκέψεις στα καρέ του Τσιντώτα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αυτό το 1-0 υπέρ της ομάδας μας, ενώ σίγουρα βάσει απόδοσης άξιζε και παραπάνω τέρματα.

Καμαρ-ώσαμε τον Θρύλο…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ομάρ έχασε τεράστια ευκαιρία στο 49’ να διπλασιάσει τα τέρματα του Θρύλου, όταν από πλάγια θέση, ο Τσιντώτας του είπε «όχι». Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης στο Φαληρικό στάδιο, ο Σιμάο πέρασε αντί του Γαλανόπουλου, πραγματοποιώντας την πρώτη αλλαγή του Κωστένογλου για τους φιλοξενούμενους. Σχεδόν δύο λεπτά αργότερα, ήταν σειρά του Πέδρο Μαρτίνς να περάσει εκτός τον Σουντανί, βάζοντας τον Μασούρα στη θέση του.

Κατά τη μία ώρα αγώνα, η ΑΕΚ πραγματοποίησε την πιο αξιόλογη ευκαιρία έως εκείνη την ώρα, με τον Σιμάο να ανησυχεί τον Σα.

Ο Καμαρά ήταν ο επόμενος που απείλησε, από πλευράς Ολυμπιακού, χάρη σε ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο έδιωξε ξανά ο Τσιντώτας. Στο 66′ πέρασε ο Βέρντε στη θέση του Ντέλετιτς, με την δεύτερη αλλαγή για τον Κωστένογλου.

Στο συγκεκριμένο σημείο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ρίξει ρυθμούς, με την ΑΕΚ να διατηρούσε την κατοχή. Όμως, ο Ολυμπιακός απείλησε επί δύο, αρχικά με τον Καμαρά και σουτ του, ξανά εκτός περιοχής, με τον Ποντένσε να παίρνει το «ριμπάουντ», αλλά να αστοχεί. Με τη συμπλήρωσε 71′, ο Πέδρο Μαρτίνς αντικατέστησε επιθετικό, με τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, να περνά στη θέση του Ελ Αραμπί. Στο ίδιο λεπτό, η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τις αλλαγές της, με τον Γιακουμάκη να παίρνει τη θέση του Αλμπάνη.

Μια του κλέφτη, δύο του κλέφτη, τρεις και φαρμακερή…

Μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες του Καμαρά, ήταν σειρά του να βρει ένα δυνατό και με αρκετά φάλτσα σουτ, το οποίο κέρδισε εν τέλει τον Τσιντώτα, κάνοντας το 2-0 στην αναμέτρηση στο 77′.

Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης, ο Μπουχαλάκης έδωσε τη θέση του στον Μαξιμιλιάνο Λοβέρα. Οι καθυστερήσεις ήταν 4 λεπτά, με τον Θρύλο να παίρνει μια τεράστια νίκη απέναντι στην ΑΕΚ. Τρεις πόντοι χρυσάφι για τη συνέχεια της κούρσας για την Super League 1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πορτογάλος Ζόρζε Σόουζα.

Βοηθοί του Σόουζα ήταν οι συμπατριώτες του Αλβάρο Μεσκίτα και Νούνο Μάνσο. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Εμανουήλ Σκουλάς από τη Θεσσαλία, στο VAR ο Βασίλης Φωτιάς και AVAR ο Βασίλης Νικολακάκης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ποντένσε, Σουντανί, Ελ Αραμπί.
ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Ντέλετιτς, Αλμπάνης, Λιβάγια, Ολιβέιρα.