Την ήττα γνώρισε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων από την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός.

Δεν μπορεί να νικήσει ούτε στην Ελλάδα! Ο Παναθηναϊκός υποτάχθηκε της ανώτερης ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League γνωρίζοντας την ήττα με 77-73, την 5η του φετινή στο πρωτάθλημα.

Δεύτερη ήττα σήμερα για τον αιώνιο… πελάτη αφού ηττήθηκε και στο βόλεϊ από τον ΠΑΟΚ!

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη αν και πήραν το πρώτο δεκάλεπτο στη συνέχεια υποτάχθηκαν στις… ορέξεις της ΑΕΚ που στο δεύτερο ημίχρονο αν και το σκορ είχε σκαμπανεβάσματα διατήρησε την κυριαρχία της στον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός θυμίζοντας συνήθειες Ράντονιτς άρχισε να βασίζεται και πάλι στον Μπέικον που τελείωσε με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, δεν αρκούσε όμως για να δώσει τη νίκη στους πράσινους. Καλή εμφάνιση και από τον Γκριγκόνις με 17 πόντους για τον Παναθηναϊκό που είχε ακόμα μοναδικό διψήφιο τον πολύ κακό Παπαγιάννη με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από την ΑΕΚ που έφτασε στην 4η θέση, ξεχώρισαν ο Μίτσελ με 17 πόντους και οι Γιάνκοβιτς, Λεμάρ και Μάιλς που είχαν από 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73