Δεν τα κατάφερε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος, αφού ηττήθηκε με 23-19 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Δεν τα κατάφερε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος, αφού ηττήθηκε με 23-19 από την ΑΕΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας «πλήρωσαν» το ξεκίνημα τους στο δεύτερο ημίχρονο, αφού «κόλλησαν» επιθετικά για 14 λεπτά και, από 12-11, έμειναν πίσω με 19-11, όμως δεν τα παράτησαν και μείωσαν στα τρία γκολ (22-19), τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ωστόσο, δεν πρόλαβαν να ανατρέψουν την κατάσταση και γνώρισαν την ήττα από τους «κιτρινόμαυρους», τους οποίους «κράτησε» ο τερματοφύλακας τους, Μάτσκεβιτς, με 21 αποκρούσεις! Την Παρασκευή (26/5) στις 19:30, ο Θρύλος θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στο κλειστό της Ηλιούπολης, με στόχο να εκμεταλλευτεί την έδρα του, να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει τη σειρά σε πέμπτο τελικό.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-0, 3-1), όμως μείωσε σε 3-2, με τον Δομπρή (5:52), με τον Παπαβασίλη να σκοράρει το δεύτερο του τέρμα, για την ισοφάριση (3-3), στο 7:30. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-4, 7-5 και 8-6, ο Παπαβασίλης μείωσε σε 8-7 (25:30) και ο Μοντόρο ισοφάρισε σε 8-8, στο 27:41. Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν ξανά πίσω (9-8), όμως ο Οστρούτσκο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (29:58), διαμόρφωσε το 9-9 του ημιχρόνου.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Στο 34:53, ο Νιόκας μείωσε σε 12-11, με γκολ στην κόντρα. Ωστόσο, ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά, για περίπου 14 λεπτά και έμεινε πίσω με 19-11, με τον Παπαβασίλη να μειώνει σε 19-12, στο 48:42. Νέο γκολ του Παπαβασίλη και 19-13, στο 49:40, με τον Πασσιά να μαζεύει τη διαφορά στο -5 (19-14), με δυνατό σουτ (50:30). Στο 54:42, οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν στα τέσσερα τέρματα (21-17), με τον Καραμπουρνιώτη, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μοντόρο έκανε το 22-18. Νέο γκολ του Καραμπουρνιώτη και 22-19, τρία λεπτά πριν από το φινάλε, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι καλύτερο και γνώρισε την ήττα (23-19).