Ο Ολυμπιακός ΓΛΕΝΤΗΣΕ για ακόμη μια φορά την ΑΕΚ, παίρνοντας το «διπλό» στο ΟΑΚΑ, χάρη σε γκολ των Αγκιμπού Καμαρά και Ελ Αραμπί (δις). Απόδειξη στο χορτάρι για τους Πειραιώτες, πως το αφεντικό θα είναι ο Θρύλος! Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, με το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής να έχει κόσμο, κάτι που αναμφίβολα είχε λείψει από το Ελληνικό ποδόσφαιρο, ελέω covid-19. Η κάθε ομάδα, για τους δικούς της λόγους, πριν τη σέντρα της αναμέτρησης ήθελε τη νίκη. Η ΑΕΚ για να πιάσει κορυφή, σε ισοβαθμία με τον Θρύλο, κι ο Ολυμπιακός για να ξεφύγει με +6.

Τα πλάνα των προπονητών:

Ο Γιαννίκης για τους γηπεδούχους της ΑΕΚ επέλεξε το 4-2-3-1 και τον Στάνκοβιτς στην εστία. Στην άμυνα είδαμε τους Μισελέν-Μοχαμάντι στα άκρα, και τους Μήτογλου-Βράνιες στο κέντρο αυτής. Οι Σιμάνσκι και Σιμόες βρέθηκαν στον άξονα, με τον Μάνταλο σε έναν ελεύθερο ρόλο στην επίθεση. Οι Τσούμπερ και Γκαρσία βρέθηκαν στις πτέρυγες των κιτρινόμαυρων, με τον Αραούχο να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.
Στον πάγκο της ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Ρότα, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ, Γέφτιτς, Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ.

Τι είπε ο Μεντιλίμπαρ στους παίκτες του πριν την ΑΕΚ!

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, ουσιαστικά μία ήταν η αλλαγή που δεν περιμέναμε. Η παρουσία στο βασικό σχήμα του Χένρι Ονιεκουρού στα εξτρέμ. Ο Βατσλίκ βρέθηκε στην εστία, με τους Λαλά – Ρέαμπτσιουκ στα άκρα και τους Παπασταθόπουλο – Σισέ στο κέντρο της άμυνας. Οι Εμβιλά και Μαντί Καμαρά βρέθηκαν στον άξονα, με τον Αγκιμπού να έχει έναν ελεύθερο ρόλο. Οι Ονιεκουρού και Μασούρας στις πτέρυγες, με τον Ελ Αραμπί στην κορυφή.
Στον πάγκο του Θρύλου: Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Μπα, Μπουχαλάκης, Ροντρίγκες, Λόπες, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Τικίνιο.

Ολυμπιακός | Σαφέστατη ανωτερότητα Θρύλου, νωρίς το 0-1, ο Μαροκινός το 1-2!

Πιο ιδανικό ξεκίνημα δεν γινόταν, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 0-1 μόλις στο 1’ με τον Αγκιμπού Καμαρά. Μετά από σέντρα του Μασούρα, χάρη σε κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος πήρε μια κεφαλιά, η μπάλα βρέθηκε εκτός περιοχής με τον νεαρό παίκτη να σουτάρει και η μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Όποιο πλάνο κι αν είχε σχεδιάσει ο Γιαννίκης, πήγε στον… κουβά! Η ΑΕΚ πίεσε στα επόμενα λεπτά, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι. Κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα έκανε τις επελάσεις της.

Στο πρώτο τέταρτο του ματς, χάρη σε μια κάκιστη έξοδο του Βατσλίκ, ο Αραούχο πέτυχε το 1-1 και η ΑΕΚ αντέδρασε σχετικά άμεσα στην αναμέτρηση. Μετά τα 20 λεπτά αγώνα, ο Θρύλος έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όταν μετά από πάσα του Μασούρα, ο Λαλά έπιασε ωραίο και δυνατό σουτ, με τον Στάνκοβιτς να διώχνει δύσκολα.

Στη συνέχεια, ο Θρύλος δοκιμάστηκε αρκετά λεπτά στην περιοχή του, χάρη σε συνεχόμενα κόρνερ των γηπεδούχων. Όμως, στο 35’ ο Ελ Αραμπί έκανε το 1-2, με τρομερή ενέργεια και ντρίμπλα στον Μισελέν, ενώ ο Μαροκινός πλάσαρε τον κίπερ των κιτρινόμαυρων. Ως το τέλος του Α’ μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ. Σίγουρα, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αξιοθαύμαστος.

Ολυμπιακός | Τους ΤΕΛΕΙΩΣΕ ο Θρύλος!

Με το ξεκίνημα του Β’ μέρους, η ΑΕΚ έβαλε τον Άμραμπατ, ο οποίος πήρε τη θέση του Λιβάι Γκαρσία.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 52’ ο Μασούρας έκανε ένα σουτ προς την εστία της ΑΕΚ, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Αραούχο έδωσε την μπάλα στον νεοεισελθέντα παίκτη, με τον Άμραμπατ να σουτάρει εκτός της εστίας του Βατσλίκ.

Στο 67ο λεπτό, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε την πρώτη διορθωτική αλλαγή, με τον Ονιεκούρου να δίνει τη θέση του στον Ανδρέα Μπουχαλάκη. Ο Έλληνας μέσος πήγε στο κέντρο, στην κλασική του θέση, με τον Αγκιμπού να πηγαίνει στα εξτρέμ και τη δεξιά θέση. Είκοσι λεπτά πριν την λήξη, ο Μαροκινός έκανε το 1-3, χάρη σε λάθος πάσα των παικτών της ΑΕΚ, με τον Ελ Αραμπί να περνά τον κίπερ των γηπεδούχων και να σκοράρει δις με περίσσια ψυχραιμία.

Μάλιστα, η ομάδα μας έφτασε μια ανάσα κι από το 4ο γκολ, με τον Μαντί Καμαρά να έχει δοκάρι, και τον Ελ Αραμπί να μπορούσε να πλασάρει, αλλά να επιλέγει την πάσα στον Αφρικανό χαφ.

Εν αντιθέσει, ο Θρύλος έκανε ακόμη ένα λάθος, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ με τον Αραούχο, κάνοντας το 2-3. Ο Μαρτίνς έριξε στη «μάχη» τους Ρόνι Λόπες και Τικίνιο, αντί των Μασούρα και Ελ Αραμπί. Όπως και τον Μπα, αντί του Καμαρά.  Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να διαχειριστεί στα τελευταία λεπτά το σκορ, οι καθυστερήσεις ήταν 5′. Με τον Θρύλο να παίρνει τελικά το τρίποντο και να παραμένει κορυφή με +6 από την ΑΕΚ.