Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος 0-0 με την ΑΕΚ.

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έδειχναν, ότι δεν θέλουν να βάλουν τα πόδια τους στη φωτιά. Μία αναμέτρηση η οποία για την ΑΕΚ είναι κομβική, αλλά για τον Ολυμπιακό υπάρχουν δύο παράγοντες.

Ένα είναι το κίνητρο για την τρίτη θέση (οδηγεί στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ) και το δεύτερο είναι το γόητρο. Μία ομάδα σαν τον Θρύλο, ποτέ δεν παρατάει τα παιχνίδια της και πάντα πρέπει να παίζει για τη νίκη, σε όποια έδρα και αν είναι.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Δεν είχαμε δει τα πρώτα λεπτά του ματς κάτι ιδιαίτερο, με την ΑΕΚ να είχε την κατοχή, αλλά χωρίς να δημιουργεί κάποια ιδιαίτερη ευκαιρία. Το πρώτο καλό σουτ από πλευράς  Ολυμπιακού ήταν με τον Μπακαμπού μετά το 20′, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Η ΑΕΚ είχε προσπάθειες να βρει το γκολ, αλλά η εστία του Τζολάκη ήταν αδιαπέραστη.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λήξει με το ματς να είναι ισόπαλο 0-0. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν σωστή στις τοποθετήσεις και οι γηπεδούχοι δεν περνούσανε εύκολο βράδυ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τα πράγματα δεν είχαν αλλάξει πολύ. Η άμυνα του Ολυμπιακού βασικά, για να είμαστε πιο σωστοί, είχε βελτιώσει την απόδοσή τους και δεν άφηνε την ΑΕΚ να πλησιάσει στην περιοχή.

Λίγο το πάθος του Θρύλου και λίγο το άγχος των γηπεδούχων, ήταν αρκετά για να βοηθήσουν την ομάδα να πάει το ματς με τα δικά της νερά. Ίσα ίσα που ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έκανε ευκαιρίες όσο πέρναγε η ώρα.

Στο 70′ είχε έρθει η πολύ μεγάλη φάση της βραδιάς. Ο Μπακαμπού σκόραρε, όμως δυστυχώς υπήρχε οφσάιντ στη φάση και το γκολ του Κονγκολέζου για το 1-0 δεν μέτρησε. Η ΑΕΚ όσο πλησίαζε το ματς στη λήξη του, ανέβαζε τις γραμμές του.

Παρόλα αυτά, η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού, σε συνδυασμό με το πολύ καλό διάβασμα που είχε κάνει ο Ζοσέ Ανιγκό, ήταν στοιχεία που βοηθούσανε πολύ την ομάδα στο να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μοχαμάντι, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Γιόνσον, Λιβάι, Τσούμπερ

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ροντινέι, Σωκράτης, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ, Εμβιλά, Σαμασέκου, Μπιέλ, Μπακαμπού, Φορτούνης