Ο ευρωπαίος Ολυμπιακός προσπάθησε, πίεσε για το γκολ, έχοντας και την τρομερή ώθηση του Λαού του, όμως ο Λακαζέτ χάλασε το «πάρτυ», αφού το τελικό 0-1 δίνει προβάδισμα στους Λονδρέζους. Θα το παλέψει φυσικά το σύνολο του Μαρτίνς, στη ρεβάνς του Λονδίνου. Αναλυτικό ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα...

Οι Πειραιώτες έβαλαν το ευρωπαϊκό τους κοστούμι και αντιμετώπιζαν την Άρσεναλ, στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Europa League και την πρώτη αναμέτρηση στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο κόσμος δημιούργησε ένα φανταστικό Sold Out, με ατμόσφαιρα που ζήλεψε όλη η Ευρώπη.

Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον γηπεδούχο Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, ξεκίνησε ο Ζοσέ Σα στην εστία. Η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Τσιμίκα και Ομάρ στα άκρα της και τους Σεμέδο με Μπα στο κέντρο της. Μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Μπουχαλάκης, Καμαρά και Γκιλιέρμε, ενώ οι Μασούρας-Βαλμπουενά βρέθηκαν στα άκρα της επίθεσης, τις πτέρυγες. Ο Ελ Αραμπί ήταν ο μοναδικός προωθημένος για την ομάδα μας.

Για την Άρσεναλ και τον Μικέλ Αρτέτα, με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάχτηκαν οι εξής. Ο Λένο πήρε τη θέση του στην εστία της ομάδας του, με τους Νταβίντ Λουίζ και Παπασταθόπουλο να βρίσκονται στο κέντρο της άμυνας και οι Σάκα-Μουστάφι στα άκρα αυτής. Οι Τσάκα και Γκεντουζί βρέθηκαν στο κέντρο, ενώ οι Γουίλοκ-Μαρτινέλι στις πτέρυγες. Ο Λακαζέτ ήταν ο μοναδικός προωθημένος, με τον Ομπαμεγιάνγκ να βρίσκεται ελάχιστα πίσω του.

Δυναμικό ξεκίνημα, με ώθηση από την έδρα…

Το ματς ξεκίνησε δυναμικά για την γηπεδούχο ομάδα. Μια έδρα σαν το «Γ. Καραϊσκάκης» δίνει τρομερή ώθηση στον Θρύλο, κάτι που συνέβη από το πρώτο δευτερόλεπτο στον Πειραιά. Μόλις στο 3ο λεπτό, η ομάδα μας κέρδισε φάουλ με τον Ελ Αραμπί, με τη φάση να περνά όμως ανεκμετάλλευτη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Θρύλος έφτασε μια ανάσα από το 1-0, όταν χάρη σε σέντρα του Ελ Αραμπί, ο Βαλμπουενά έπιασε μονοκόμματο σουτ, βρίσκοντας τον Μασούρα, με τον τελευταίο να μην καταφέρνει να βρίσκει την μπάλα. Προηγουμένως είχε αντιδράσει σωστά και ο Λενό.

Στο 12ο λεπτό, ο Τσιμίκας δοκίμασε μια σέντρα σουτ, με την μπάλα να περνά πάνω απ’ το δοκάρι του Λενό. Επτά λεπτά αργότερα, είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία της Άρσεναλ. Έπειτα από τρομερή ανάπτυξη των Λονδρέζων, ο Ομπαμεγιάνκ με τον Μαρτινέλι άλλαξαν όμορφα, ο τελευταίος γύρισε στον Λακαζέτ, αστοχώντας από θέση βολής, αφού το πλασέ του πέρασε -ευτυχώς- δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα.

Στο 26ο λεπτό, ο Σεμέδο δέχτηκε μια κάρτα για ένα μαρκάρισμα, πράγμα που σήμανε πως θα λείπει από τη ρεβάνς στο Λονδίνο.

Στα επόμενα λεπτά, η Άρσεναλ ήταν αυτή που πίεσε, προσπαθώντας να διασπάσει την ομάδα του Μαρτίνς. Οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήταν 2 λεπτά, με το «λευκό» 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Πίεσε, άξιζε το γκολ… και στο τέλος έχασε το μυαλό του!

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, έχοντας την πρωτοβουλία κινήσεων, με τον Θρύλο απ’ το 50’ και έπειτα να προσπαθεί να ορθώσει το ανάστημά του. Η Άρσεναλ δοκίμασε ένα σουτ με τον Νταβίντ Λουίζ, το οποίο κατέληξε αρκετά άουτ, με τη φάση να γίνεται στο 58ο λεπτό. Ο Μικέλ Αρτέτα, σε εκείνο το σημείο, έκανε την πρώτη του κίνηση, με τον Σεμπάγιος να περνά αντί του Μαρτινέλι.

Δεν άργησε να γίνει και η πρώτη κίνηση από τον Πορτογάλο τεχνικό του Θρύλου, Πέδρο Μαρτίνς. Ο Μπουχαλάκης έδωσε τη θέση του στον αρχηγό, Κώστα Φορτούνη, στο 65′. Στα επόμενα λεπτά, η Άρσεναλ με τον Λακαζέτ κυρίως απείλησε στο 65’ και το 69’, με την τελευταία φάση να καθαρίζει ο Μπα.

Από το 73’ γινόταν μια κόλαση από τους οπαδούς του Θρύλου, με την ομάδα μας να πιέζει ασφυκτικά για το γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, έπιασε παίκτης μας την κεφαλιά, με τον Λενο να λέει «όχι». Όμως να θεωρείται η φάση ως μη γενόμενη, λόγω οφσάιντ. Στα επόμενα λεπτά, ο Βαλμπουενά δοκίμασε ξανά μια εκτέλεση φάουλ, απευθείας αυτήν τη φορά, με τον Λενό να μπλοκάρει και τον Ελ Αραμπί να είναι μισό βήμα απ’ το γκολ.

Στο 75’ είχαμε διπλή αλλαγή. Η Άρσεναλ πέρασε στο ματς τον Πέπε, αντί του Γουίλοκ, ενώ ο Ολυμπιακός τον Λοβέρα αντί του Μασούρα. Με τον Λοβέρα να παίζει στα αριστερά, και τον Βαλμπουενά δεξιά. «Δεκάρι» ήταν ο Φορτούνης.

Στο 79’ και το 80’ ο Θρύλος πίεσε με δύο σουτ, ένα από Καμαρά και το δεύτερο με τον Λοβέρα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν ο Φορτούνης αυτός που απείλησε τον Λενό.  Όμως, η Άρσεναλ έκανε την απόλυτη ψυχρολουσία, κόντρα στη ροή του ματς, πραγματοποιώντας το 0-1 με τον Λακαζέτ. Ο Ομπαμεγιάνγκ από αριστερά έδωσε στον Σάκα που ήταν αφύλαχτος, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Λακαζέτ με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός είχε χάσει το μυαλό και την αυτοπεποίθησή του, έχοντας ως έναν βαθμό παθητικό ρόλο στο ματς. Στο 90′ ο Μέιτλαντ-Νάιλς πέρασε αντί του Παπασταθόπουλου. Οι καθυστερήσεις ήταν 5 λεπτά. Στα λεπτά αυτά δεν άλλαξε κάτι, και το τελικό 0-1 κάνει τον Θρύλο να κοιτάξει την ρεβάνς στο Λονδίνο και να προσπαθήσει να πετύχει εκτός έδρας γκολ, ώστε να παλέψει την πρόκριση.