Ο Ολυμπιακός έφυγε με άδεια τα χέρια από το γήπεδο της Λεωφόρου, με τους Πειραιώτες να αδικούν εαυτόν, να αδικούνται από τον διαιτητή σε δύο περιπτώσεις και να αφυπνίζεται αργά στην αναμέτρηση, πιέζοντας για το τελικό αποτέλεσμα. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Είναι από τα ματς, τα οποία και οι δύο ομάδες έχουν πάμπολλους λόγους να κερδίσουν τον αντίπαλό τους, ανεξαρτήτως βαθμολογικής κατάστασης. Τα ρόστερ δύσκολα παίζουν ρόλο στη μητέρα των μαχών, στα ντέρμπι αιωνίων. Το οποίο στην Ελλάδα είναι ένα: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός, αν και απόψε, γηπεδούχος ήταν ο ΠΑΟ. Φυσικά, ήταν η αναμέτρηση που ξεχώριζε στο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της Super League Interwetten. Για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, το αήττητο ήταν ένας σημαντικός λόγος για τη νίκη, όπως και το γόητρο, κάτι που και τους «πράσινους» ενδιέφερε, καθώς η βαθμολογική διαφορά ήταν τεράστια. Το μόνο που κυνηγούσαν οι γηπεδούχοι ήταν ουσιαστικά η εδραίωση στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Για τους γηπεδούχους και τον Λάζλο Μπόλονι ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Διούδη στην εστία και τους Μολό-Χουάνκαρ στα άκρα της άμυνας, Βέλεθ και Σέγκεφελντ στο κέντρο αυτής, με τους Σανκαρέ, Αλεξανδρόπουλο και Μαουρίτσιο στον άξονα. Μπροστά, στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Καμπετσής-Ενγκμπακοτό, με τον Ιωαννίδη ως φορ. Στον πάγκο για τους «πράσινους» έμειναν οι Ξενόπουλος, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες, Νιάς, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Πούγγουρας.

Για τον Πέδρο Μαρτίνς και τον Ολυμπιακό, τα πάνω κάτω ήρθαν στην ενδεκάδα, καθώς ο Πορτογάλος παρουσίασε μια διαφορετική ενδεκάδα. Ο τραυματισμός του Εμβιλά ήταν ο λόγος για την απόφασή του, αλλά και η ανάγκη του Παπασταθόπουλου να βρει ρυθμό, ενόψει Αϊντχόφεν. Με σχηματισμό 4-3-3 ο Μαρτίνς ξεκίνησε την ενδεκάδα με τον Σα στην εστία και τετράδα άμυνας τους Σεμέδο-Σωκράτη στο κέντρο αυτής, με τα άκρα να αποτελούνται από τους Ρέαμπτσιουκ και Ανδρούτσο. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Μπουχαλάκης, Καμαρά και Τιάγκο Σίλβα, ενώ στα άκρα της επίθεσης ξεκίνησαν οι Φορτούνης-Βρουσάι, με τον Χασάν να είναι ο φορ «έκπληξη» αντί του Ελ Αραμπί που έμεινε στον πάγκο. Στον πάγκο επίσης για την ομάδα μας έμειναν οι Τζολάκης, Μασούρας, Κάιπερς, Μπα, Χολέμπας, Βαλμπουενά, Λαλά και Ραντζέλοβιτς.

Ψυχρολουσία, μα στο μεγαλύτερο μέρος ανώτερος ο Ολυμπιακός!

Αρκετά δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι της Λεωφόρου, με τα σκληρά μαρκαρίσματα να μη λείπουν, δείχνοντας πως και οι δύο παίκτες θα πάλευαν για τη νίκη. Η πρώτη κλασική ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους, με τον Εμπαγκοτό να δοκιμάζει το σουτ, αλλά η μπάλα να καταλήγει άουτ. Αυτός ήταν ο προάγγελος, καθώς στην επόμενη ακριβώς φάση ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στην αναμέτρηση, χάρη σε κεφαλιά του Μαουρίσιο στο 6’. Στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά κινητικοί με τους Πειραιώτες να ψάχνουν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Σε 12’ αγώνα δεν υπήρχε κάποια μεγάλη φάση για την ομάδα μας.

Μετά το πρώτο τέταρτο στην αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός πάτησε καλύτερα, έφτασε στην περιοχή των πράσινων, έχοντας καλύτερη παρουσία κυρίως στη μεσαία γραμμή. Αρχικά με τον Σεμέδο αρχικά να παίρνει μια κεφαλιά, χωρίς στόχο όμως, ενώ και στο 18’ ο Βρουσάι έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση στο ντέρμπι, μετά από όμορφη ανάπτυξη από τα αριστερά, με τον Φορτούνη να δίνει στον Μπουχαλάκη κι εκείνος στον νεαρό επιθετικό.

Με την συμπλήρωση 26’ στο ματς, ο Μπουχαλάκης δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής με αρκετό φάλτσο προς την εστία του Διούδη, δίχως όμως κι αυτή η φάση να βρει στόχο! Στο 29ο λεπτό του ντέρμπι, ο Χασάν έπεσε μες στην περιοχή, ζητώντας πέναλτι, έπειτα από τράβηγμα του Σέγκεφελντ, με τους δύο παίκτες να τραβούν αμφότεροι, ενώ ο Μπουχαλάκης αμέσως πριν επιχείρησε το σουτ. Όπως και στο 33’ ο Καμαρά ήταν εκείνος που επιχείρησε το σουτ, με τον Διούδη να πέφτει σωστά και να μπλοκάρει.

Ο Ολυμπιακός, μετά το γκολ που δέχτηκε ήταν φανερά ανώτερος στην αναμέτρηση επί του Παναθηναϊκού, ενώ και στο 42’ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, ύστερα από όμορφη σέντρα με αποδέκτη τον Βρουσάι από αριστερά, με τον τελευταίο να αστοχεί. Ένα λεπτό αργότερα, ο Χασάν κοντρόλαρε την μπάλα, δοκίμασε το σουτ, μα η μπάλα κατέληξε λίγο έξω απ’ την οριζόντια δοκό του Διούδη. Πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος, οι πράσινοι είχαν ακόμη μια καλή επίσκεψη στα καρέ του Θρύλου, χωρίς όμως κάτι περισσότερο. Το 1-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου…

Ξύπνησε αργά, ενώ βρέθηκε με 2-0 πίσω – «Πρωταγωνιστής» ο διαιτητής!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε τον Βαλμπουενά αντί του Βρουσάι, ενώ ο ΠΑΟ δεν είχε κάποια αντικατάσταση. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟ είχε μια επικίνδυνη επίσκεψη στην περιοχή του Θρύλου, ενώ στο 55’ ο Μαρτίνς γύρισε το σχήμα της ομάδας μας σε 4-4-2, με τον Ελ Αραμπί να περνά αντί του Φορτούνη και τον Μπα αντί του Παπασταθόπουλου.

Στο 64’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία, χάρη σε ένα σουτ του Σίλβα, το οποίο κόντραρε σε σώματα των παικτών του ΠΑΟ, ενώ έγινε… ασίστ στον Χασάν, ο οποίος αστόχησε εξ επαφής, σε ένα σουτ που… δεν χάνεται! Σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού, ο Καρλίτος πέρασε στο ματς, αντί του Καμπετσή.

Στη συνέχεια όμως, παρά τις προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» να ισοφαρίσουν, οι πράσινοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 73’ με τον Σανκαρέ. Ο Βέλεθ πήρε τη κεφαλιά, ο Σα δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Σανκαρέ από κοντά με πλασέ έκανε το 2-0 στο σκορ.

Μπλακ άουτ για τον Ολυμπιακό ακολούθησε στη συνέχεια, καθώς δεν μπορούσαν να πιστέψουν πώς ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Στο 77’ ο ΠΑΟ πέρασε τον Αϊτόρ, αντί του Ενγκμπακοτό. Στο 82’ ο Ελ Αραμπί έκανε το 2-1 για τον Θρύλο, δίνοντας μια διαφορετική εικόνα στο παιχνίδι. Οι Πειραιώτες κέρδισαν στο 88′ ένα φάουλ με τον Τιάγκο Σίλβα, με τον Βαλμπουενά να εκτελεί, αλλά η μπάλα κόντραρε στο τείχος των «πρασίνων».

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5’, με την ομάδα του Μαρτίνς να πιέζει ασφυκτικά τον ΠΑΟ. Ποδόσφαιρο… δεν πολυπαίχτηκε, καθώς είχαμε αψημαχίες, αποβολή Μπα και ένταση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Σανκαρέ, Ενγμπακοτό, Καμπετσής, Ιωαννίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς):  Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπσταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Σίλβα, Βρουσάι, Φορτούνης, Χασάν.