Οι «ερυθρόλευκοι» επιβίωσαν στο θρίλερ του «Astroballe», καθώς νίκησαν με 101-93 τη Βιλερμπάν στην παράταση. Έτσι, έμειναν ζωντανοί για είσοδο στην οκτάδα της Euroleague

Ο Ολυμπιακός φιλοξενούνταν από τη Βιλερμπάν στο «Astroballe» σε εξ αναβολής ματς για την 10η αγωνιστική της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν στην παράταση με 101-93 και να μένουν ζωντανοί για την είσοδό τους στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Ο Τι Τζέι Πάρκερ επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Κόουλ, Γιαμπουσελέ, Λάιτι, Στραζέλ και Μπακό, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας παράταξε στο παρκέ τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη και Έλις.

Δημοσίευμα «Βόμβα» για τον Θρύλο: «Έκλεισε τον Κίναν Έβανς ο Ολυμπιακός…»

Χωρίς ρυθμό κύλησαν για τον Ολυμπιακό τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τη Βιλερμπάν να προηγείται με 7-4, στο 3′. Οι «ερυθρόλευκοι», που έτρεξαν εν συνεχεία στο τρανζίσιον, κατάφεραν με ένα σερί 7-0 από τους Πρίντεζη και Έλις να πάρουν το προβάδισμα με 7-11. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησαν για αρκετή ώρα αυτή τη διαφορά και στο 9′ προηγήθηκαν με 13-20, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Πρίντεζη. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τον Θρύλο μπροστά στο σκορ με 15-23.

Εκκίνηση με ένα σερί 6-0 έκανε στη δεύτερη περίοδο η Βιλερμπάν, η οποία «ροκάνισε» το προβάδισμα του Ολυμπιακού στους δύο πόντους (21-23), στο 12′. O Μάρτιν έφερε τον Θρύλο στο +4 (21-25), όμως ο Καχούντι έφερε το ματς σε απόσταση αναπνοής με εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75μμ. για το 24-25. Ο ΜακΚίσικ μπορεί να έδωσε ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους «ερυθρόλευκους», ωστόσο η Βιλερμπάν έφερε το σκορ στα ίσα (28-28), στο 15′. Έπειτα, η γαλλική ομάδα προηγήθηκε μετά από τρίποντο του Κόουλ για το 35-33. Ωστόσο, η ομάδα του Πειραιά πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (37-44).

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, παρότι κατάφεραν να προηγηθούν με 40-49, έπειτα από το έμμεσο τρίποντο του Χάρισον, με τη Βιλερμπάν να βάζει πίεση στον Ολυμπιακό εν συνεχεία. Έτσι, κατάφερε να μειώσει σε 45-51 μετά από γκολ φάουλ του Κόουλ. Ο Λάιτι έφερε τους Γάλλους στο -4 (47-51), αλλά ο Σλούκας έδωσε ανάσα στην ομάδα με τρίποντο για το 47-54. Ο γαλλικός σύλλογος έβγαλε αντίδραση και μείωσε στον πόντο (53-54), έπειτα από ένα σερί 6-0. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ και «ξεκόλλησαν» από τον πόντο με τρίποντη εκτέλεση του Σπανούλη για το 57-61, στο 29′. Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο στο +2 (61-63).

Κακό ήταν το ξεκίνημα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στην τελευταία περίοδο, με τη Βιλερμπάν να εντείνει την πίεση της και να… υπνωτίζει τον Ολυμπιακό και να παίρνει το προβάδισμα στο ματς με τον Χάουαρντ (66-65), στο 32′. Ο ΜακΚίσικ έβαλε ξανά μπροστά τον Θρύλο μετά από έμμεσο τρίποντο για το 66-68. Έκτοτε, ο γαλλικός σύλλογο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «ερυθρόλευκων», με τους Χέιζ και Λάιτι να φέρνουν στο +5 (74-69) την ομάδα τους. Οι ΜακΚίσικ, Πρίντεζης και Σλούκας έβγαλαν μαζική αντίδραση για την ομάδα του Πειραιά που έφερε το ματς στα ίσα (79-79), στο 38′. Ο Μάρτιν σε μία τρελή φάση κατάφερε να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό με 79-81, με το ματς στη συνέχεια να εξελίσσεται σε θρίλερ. Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 86-83, 9,9” πριν από το φινάλε, αλλά ο Σλούκας με buzzer-beater τρίποντο έστειλε το ματς σε παράταση.

Με την έναρξη της παράτασης η Βιλερμπάν προηγήθηκε με τρεις πόντους (89-86), ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και πήρε το προβάδισμα με το γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ για το 91-92, στο 43′. Έκτοτε, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σημαντικό σερί πέντε πόντων, με τους Χάρισον και Σλούκα να φέρνουν τον Θρύλο στο 91-97. Εν τέλει ο Ολυμπιακός επικράτησε με 101-93, μένοντας ζωντανός για την είσοδο στην οκτάδα. Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκεται στο 11-9.