Ο Μάρτινς Ζίμπαρτς για την απώλεια επί του Παναθηναϊκού.

Ολυμπιακός: Στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος, ο σύλλογος του Πειραιά δεν αναδείχθηκε νικητής στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στην Ελλάδα τη φετινή σεζόν.

Τα κορίτσια του Θρύλου ηττήθηκαν με 81-76 από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και έχασαν την ευκαιρία να κάνουν το 3-0.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Πλέον, η σειρά των τελικών βρίσκεται στο 2-1, με τις «ερυθρόλευκες» να θέλουν το «διπλό» στην έδρα των «πράσινων» την Κυριακή (8/5), ώστε να κάνουν το 3-1 και στη συνέχεια, να διεκδικήσουν στο ΣΕΦ τον τίτλο της Α1.

Η απουσία αγωνιστικού ρυθμού ήταν εμφανής, αφού η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς είχε να αγωνιστεί από τις 14/4, κάτι που στοίχισε στο ξεκίνημα της στον τελικό.

Ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ από την αρχή του ματς, προσπάθησε ως το φινάλε να ανατρέψει την κατάσταση και παρότι μείωσε σε 79-76, τελικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Παναθηναϊκό.

Δείτε τα όσα είπε ο Μάρτινς Ζίμπαρτς:

«Είχαμε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά, είχαμε να παίξουμε τόσες μέρες και δεν τα καταφέραμε. Ο αντίπαλος έπαιξε όπως περιμέναμε, έπαιξε με ζώνη στην άμυνα, ήμασταν προετοιμασμένοι για αυτό, αλλά δεν είχαμε καλή άμυνα εμείς και δεχθήκαμε κάποια εύκολα καλάθια. Το ματς αυτό θα μας γίνει ένα καλό μάθημα, πρέπει να μάθουμε από τα λάθη μας και να πάμε στην έδρα του αντιπάλου και να αντιδράσουμε. Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να δείξουμε τον πραγματικό μας εαυτό».