Δεν τα κατάφερε στην Χαλκίδα ο Ολυμπιακός απέναντι στη τουρκική Φενερμπαχτσέ, αφού ηττήθηκε με σκορ 54-63, στο πλαίσιο της πρεμιέρας για την Ευρωλίγκα γυναικών. “Σκότωσε” τις “ερυθρόλευκες” η Κέλσι Πλαμ, η οποία σκόραρε 20 πόντους (4 τρίποντα). Κορυφαία από πλευράς Ολυμπιακού η Τόμας, αλλά και η Σωτηρίου, που αμφότερες σκόραραν από 11 πόντους. Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Οι «ερυθρόλευκες» του Γιώργου Παντελάκη έκαναν πρεμιέρα στους ομίλους της Ευρωλίγκα γυναικών, με αντίπαλο την τουρκική Φενερμπαχτσέ στο κλειστό της Χαλκίδας. Με τον κόσμο δίπλα τους οι παίκτριες θα έκαναν τα αδύνατα δυνατά για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ο κόουτς Παντελάκης επέλεξε στην βασική πεντάδα τις Τόμας, Παυλόπουλου, Σωτήριου, Τζόνσον και Μάζιτς. Ενώ η φιλοξενούμενη ομάδα και η Βαλερί Γκαρνιέ ξεκίνησε με τις Πλαμ, Ντεμιρμέν, Βεραμεγιένκα, Σανταλασίνι και Βον.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, με την Βον να ξεχωρίζει στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα στα πρώτα 5 λεπτά να έχει πετύχει ήδη 8 πόντους (από τους 12 της ομάδας της). Χωρίς ωστόσο να ξεφεύγει η διάφορα υπέρ της.

Μετά από 7 λεπτά αγώνα, οι “ερυθρόλευκες” αιφνιδίασαν την Φενέρ και προηγήθηκαν με 14-13. Από εκείνο το σημείο έως την ολοκλήρωση της περιόδου κράτησαν το προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται και το σκορ να διαμορφώνεται στο 21-15.

Η Φενέρ σχεδόν στα μισά της περιόδου, επέστρεψε στο σκορ από το -9 που διαμορφώθηκε στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (24-15) με το σκορ στο 31-31. Από εκείνο το σημείο, η ομάδα της πολύμπειρης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, Γκαρνιέ, δεν έχασε το προβάδισμα, με το σκορ του ημιχρόνου να ειναι το 34-36.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, υπήρχε μια ειδοποίηση για βόμβα στο κλειστό της Χαλκίδας, με αποτέλεσμα να ελεγχθεί από τους υπευθύνους ασφαλείας το γήπεδο. Οι φιλοξενούμενες προηγούνταν σε εκείνο το σημείο, και με την επανέναρξη του αγώνα, αυτό τις ευνόησε. Η διαφορά, μετά από 26 λεπτά αγώνα σχεδόν, είχε φτάσει στο +8 (36-44) με την ομάδα του Παντελάκη να προσπαθούσε ώστε να μη ξεφύγει το ματς. Οι «ερυθρόλευκες» προσπαθούσαν να διατηρήσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το 42-52 να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Στην τέταρτη περίοδο, ένα τρίποντο της Μάζιτς, έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους (49-54), βάζοντας την ομάδα της εκ νέου στη διεκδίκηση του αγώνα. Όμως, με κάτι παραπάνω από τρία λεπτά να απέμεναν, η Πλαμ “σκότωσε” τον Ολυμπιακό με δύο της τρίποντα, βάζοντας την ομάδα της στο +11. Αυτό ήταν και το “κύκνειο άσμα” για την ομάδα μας, η οποία δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με τελικό σκορ το 54-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης) :  Τζόνσον 10 (1), Παυλοπούλου 6, Σπυριδοπούλου 6, Σταμάτη 3 (1), Τόμας 11 (1), Αυτζή, Κοσμά, Λίτση, Μάζιτς 4 (1), Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου 11 (1).

Φενερμπαχτσέ (Γκαρνιέ) : Κάνιτεθ, Πλαμ 20 (4), Βον 11, Βεραμεγιένκα 6, Σανταλασίνι 4 (1), Κορα 11 (1), Σοτάνα 7 (1), Ντεμιρμέν 4, Γιαβάς.