Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα και συνέχισε τις νίκες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 3-0 απέναντι στη Θέτιδα Βούλας.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκη την πορεία του στο πρωτάθλημα βόλει Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς να δυσκολευτούν καθόλου, επικράτησαν πολύ εύκολα με 3-0 σετ (25-12, 25-20, 25-11) επί της Θέτιδας Βούλας εντός έδρας στο «Μελίνα Μερκούρη». Με αυτή τη νίκη έδωσαν συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις τους στους πρόσφατους αγώνες, κλείνοντας τη 10η αγωνιστική με νικφόρο αποτέλεσμα.

Τα κορίτσια του Θρύλου ήταν κυριαρχικά σε άμυνα και επίθεση, εξαιρετικά στατιστικά υποδοχών και επιθέσεων, ενώ είχαν και σε φοβερή μέρα τις Κούμπουρα με 21 και Μλείνκοβα με 20 πόντους αντίστοιχα, για να πάρουν την 8η νίκη τους.

Θύρα 7: Κάλεσμα για την κούπα στον Πειραιά

Το πρώτο σετ:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά σε επίθεση και άμυνα, χτίζοντας μια διαφορά 7 πόντων με 16-9, έπειτα από πόντους της Κούμπουρα. 21-11 με άσο της Νίζετιχ και μετά από δύο πόντους της Μλείνκοβα κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-12 για να κάνει το 1-0.

Το δεύτερο σετ:

Ξανά οι «ερυθρόλευκες« μπήκαν δυναμικά στο σετ, για να προηγηθούν με 10-3 έπειτα από πόντο της Κούμπουρα. Η Μλείνκοβα μαζί με τη Νίζετιχ ανέλαβαν το σκοράρισμα και έστειλαν τη διαφορά στο 20-16. Η Θέτις μέιωσε προσωρινά αλλά οι Μλέινκοβα και Λαμπρούση με σημαντικούς πόντους έδωσαν το σετ με 25-20 στον Ολυμπιακό για το 2-0.

Το τρίτο σετ:

Η ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ, με πόντο της Καράρο για το γρήγορο +6 και το 14-8. Χτίστηκε διαφορά 10 πόντων με εξαιρετικό σερί στην επίθεση, το οποίο γρήγορα αυξήθηκε στο +13 με πόντους της Εμμανουηλίδου και Κούμπουρα. Το τελικό 25-11 για το 3-0 έκανε με άσσο η Κωνσταντέλλου.

Τα σετ (3-0 σε 1.09): 25-12, 25-20, 25-11

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-11, 25-12

2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-18, 25-20

3ο σετ: 8-2, 16-8, 21-8, 25-11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 6 (5/14 επ., 1 άσσος, 89% υπ. – 67% άριστες), Καράρο 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Λαμπρούση 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (2/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κούμπουρα 21 (19/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 20 (17/35 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 33% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 47% υπ. – 29% άριστες), Σαμπάτη (λ), Κωνσταντέλλου 1 (1 άσσος), Βλαχάκη

ΑΣΠ Θέτις (Γιώργος Ρούσης): Όλσον 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χέιντεν 9 (8/31 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 31% άριστες), Σιρίνινα 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 3 (3/17 επ., 46% υπ. – 46% άριστες), Πετοβάρι 9 (8/32 επ., 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 49% υπ. – 23% άριστες), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου, Σπανάκη 1 (1/1 επ., 60% υπ. – 50% άριστες)