Ο Θρύλος ξεφτίλισε το σύστημα και την Ξάνθη, κατά κόσμον ΠΑΟΚ Β', φιλοδωρίζοντάς την με μια τριάρα. Σκόρερ οι Σουντανί, Ελ Αραμπί και αυτογκόλ του Φασίδη. Μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Κάστρο με πέναλτι-φάντασμα. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον ΠΑΟΚ Β’ ή αλλιώς την Ξάνθη, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, το οποίο πραγματοποιούνταν στο «Γ. Καραϊσκάκης». Πριν τη σέντρα έγιναν αρκετά αξιόλογα γεγονότα. Αρχικά, οι οπαδοί του Θρύλου πέταξαν ρούβλια στον πάγκο και τους παίκτες της Ξάνθης, αλλά και οι οργανωμένοι επίσης ανήρτησαν ένα μεγάλο πανό, με τα 21 άτομα που χάθηκαν άδικα. Πάνω από 28.000 φίλαθλοι βρέθηκαν στο ΝΑΟ μας.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Ο Πέδρο Μαρτίνς για τον Ολυμπιακό επέλεξε να ξεκινήσει τους Σα στην εστία και Ομάρ-Τσιμίκα στα άκρα και Σισέ-Μπα στα στόπερ, μπροστά τους οι Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε στον άξονα, ενώ οι Μασούρας, Σουντανί και Βαλμπουενά βρέθηκαν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ελ Αραμπί.

Για τον Γιώργο Παράσχο ξεκίνησαν οι Αμπάντ, Κασάδο, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Φασίδης, Σόσα, Κοβάσεβιτς, Θυμιάνης, Μπαριέντος και Κάστρο.

Από νωρίς στα… βάσανα ο ΠΑΟΚ Β’!

Από νωρίς ο Ολυμπιακός κυριάρχησε επί του παραρτήματος του Σαββίδη, αρχικά σκοράροντας μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σουντανί, όταν ο Ελ Αραμπί έκλεψε την μπάλα, μπήκε από αριστερά και με γύρισμα βρήκε τον Σουντανί, ο οποίος έκανε το 1-0 για την ομάδα μας.

Όμως οι Πειραιώτες δεν έμειναν εκεί, αφού στην επόμενη ακριβώς στιγμή, ο Σουντανί έχασε επίσης μια άχαστη φάση, με τον ίδιο να αστοχεί εξ επαφής με κεφαλιά. Στο 14ο λεπτό επίσης, ο Μπουχαλάκης πήρε μια κεφαλιά απ’ το ύψος του πέναλτι, αστοχώντας όμως. Η Ξάνθη άφαντη στο χορτάρι του «Καραϊσκάκης».

Στο 29’ της αναμέτρησης, ο Θρύλος έχασε κι άλλη σημαντική ευκαιρία, όταν μετά από τρομερή ενέργεια και σέντρα του Τσιμίκα, ο Σουντανί πάλι δοκίμασε κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Αμπαντ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ο Θρύλος έψαχνε το δεύτερο γκολ. Αρχικά, προσπάθησε με τον Γκιλιέρμε και το σουτ του, το οποίο απέκρουσε ο Αμπαντ, ενώ στο 43’, μετά από φάουλ του Βαλμπουενά με αποδέκτη τον Ελ Αραμπί.

Ο Μαροκινός άσος σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του κάνοντας το 2-0 στην αναμέτρηση, σκορ που έκλεισε το ημίχρονο.

«Έγειρε» το «Καραϊσκάκης»…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Θρύλος προσπάθησε να σκοράρει και τρίτο γκολ. Άλλωστε, η Ξάνθη δεν απειλούσε, με την ομάδα του Μαρτίνς να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.

Όμως, στο 49’ οι Πειραιώτες πέτυχαν και τρίτο τέρμα, που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 52’ ο Θρύλος πέτυχε και τρίτο γκολ, με αυτογκολ του Φασίδη. Σχεδόν 5’ αργότερα η Ξάνθη έκανε την πρώτη της αλλαγή, όταν και ο Κοβάσεβιτς πέρασε εκτός, με τον Μουλέν να περνά στη θέση του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μασούρας απόχώρησε με τον Λοβέρα να περνά στον αγωνιστικό χώρο, αποτελώντας την πρώτη κίνηση του Μαρτίνς.
Στο 66’ ο Εντουάρντο αποχώρησε με τον Στάρτζεον να περνά στη θέση του.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Διαιτητής Καραντώνης είδε πέναλτι στο 69’ όταν ο Σεμέδο αφενός έκανε ένα ανόητο λάθος, αλλά έκοψε τον παίκτη της Ξάνθης εκτός περιοχής. Ο διαιτητής είδε πέναλτι, με τον Κάστρο να μειώνει σε 3-1. Ως αλλαγές πέρασαν επίσης οι Φορτούνης και Αχμέντ Χασάν επιστρέφοντας στα «ερυθρόλευκα».

Τα επόμενα λεπτά ήταν τυπικά, με τον Θρύλο να έχει ξεγυμνώσει το σύστημα και την ομάδα του Σαββίδη. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5.

Διαιτητής της αναμέτρησης: Δημήτριος Καραντώνης, με βοηθούς τους Αντώνιο Καρατζίκα και Κωνσταντίνο Καλαμπόκη

VAR: Γεώργιος Τζοβάρας

AVAR: Γεώργιος Βρέσκας