Κάκιστη εμφάνιση και ήττα με 1-0 για την Αταλάντα στο πρωτάθλημα, πέντε μέρες πριν τη ρεβάνς στο Γιουρόπα Λιγκ με τον Ολυμπιακό

Της έχει πάρει τον… άερα η Φιορεντίνα. Ένα δεκαήμερο μετά τον αποκλεισμό από τα προημητελικά του Κυπέλλου, η Αταλάντα γνώρισε εκ νέου ήττα από τους «βιόλα» αυτή την φορά για το πρωτάθλημα. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Πιάτεκ στο 56′, με την Φιορεντίνα να πετυχαίνει την τρίτης συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και να πλησιάζει και άλλο τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού, η  οποία παρουσιάστηκε με 6 αλλαγές σε σχέση με το ματς με τους ερυθρόλεκους, γνώρισε την πρώτη της εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ έμεινε μακριά από το τρίποντο για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι. Χαμένος έδαφος για την ομάδα του Γκασπερίνι όσον αφορά την τετράδα.

Ο σύλλογος του Μπέργκαμο παραμένει στην 5’η θέση με 44 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Φιορεντίνα ανέβηκε στους 42. Πολύ κακή απόδοση για την Αταλάντα η οποία ειδικά στο πρώτο μέρος δυσκολεύτηκε αρκετά από το πρέσινγκ των γηπεδούχων, έχοντας αρκετά λανθασμένες μεταβιβάσείς, με τους «βιόλα» να δείχνουν τον… δρόμο στον Ολυμπιακό για την ρεβάνς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά «φουριόζοι» στην αναμέτρηση. Με την δύναμη και της έδρας οι παίκτες του Ιταλιάνο άσκησαν ασφυκτική πίεση στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα η Αταλάντα να δυσκολεύεται αρκετά να βγάλει την μπάλα από την περιοχή της, ενώ οι λανθασμένες μεταβιβάσεις από την άμυνα προς τα μπροστά ήταν αρκετές.

Η πρώτη μεγάλη φάση του ματς ήταν για την Φιορεντίνα με την κεφαλιά του Γκονζάλεζ στο 18’ να διώχνει ο εξαιρετικός στο πρώτο μέρος Μούσο.

Oι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο κόντρα στην ροή του αγώνα η Αταλάντα λίγο έλειψε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Κουπμέινερς να αστοχεί σε τετ α τετ στο 33’.

Πέντε λεπτά αργότερα στο 38’ ήταν σειρά των «βιόλα» να απειλήσουν ξανά με το σουτ του Σοτίλ να διώχνει εκπληκτικά σε κόρνερ ο Μούσο.  Με το καλημέρα της επανάληψης η Φιορεντίνα έχασε σπουδαία φάση με τον Καστρόβιλι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο 46.

Δέκα λεπτά αργότερα απόδωθηκε ποδοσφαρική δικαιοσύνη, με τον Γκονζάλεζ να βρίσκει με αριστερό εξωτερικό τον Πιάτεκ μέσα στην περιοχή ο οποίος από κοντά νίκησε τον Μούσο για το 1-0.

Στην συνέχεια το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε, με τον Γκασπερίνι να αποβάλεται απο τον πάγκο της Αταλάντα στο 63′, και τους «μπεργκαμέσκι» να γνωρίζουν την ήττα προβληματίζοντας με την εικόνα τους λίγες ημέρες πρι ταξιδέψουν στην χώρα μας για την ρεβάνς με τον Ολυμπιακό.

Φιορεντίνα: Ντραγκόφσκι, Οντριοθόλα, Μιλένκοβιτς (66’ Μαρτίνες), Ίγκορ, Μπιράγκι (75’ Tέρζιτς), Μποναβεντούρα (71’ Μαλέχ), Τορέιρα (38’ Άμραμπατ), Καστροβίλι (66’ Ντάνκαν), Σοτίλ, Πιάτεκ, Γκονζάλες

Αταλάντα: Μούσο, Τολόι (76’ Σκαλβίνι), Ντεμιράλ, Τζιμσίτι (58’ Πάσαλιτς), Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ (58’ Πεσίνα), Τζαπακόστα (58’ Πετσέλα), Κούπμαϊνερς, Μπογκά (81′ Μιχαέλα), Μαλινόφσκι