Με νίκη συνδύασαν την πρώτη τους επίσημη αναμέτρηση στο Μπαλόνι του ΣΕΦ οι Έφηβοι του Ολυμπιακού στο χάντμπολ, νικώντας την ΑΕΚ με 25-24.

Με νίκη συνδύασαν την πρώτη τους επίσημη αναμέτρηση στο Μπαλόνι του ΣΕΦ οι Έφηβοι του Ολυμπιακού στο χάντμπολ, οι οποίοι επικράτησαν επί της ΑΕΚ με 25-24 το βράδυ της Πέμπτης (30/3). Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με το «δεξί» στο νέο τους σπίτι, παίρνοντας τη νίκη απέναντι στην Ένωση σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Πειραιώτες αναδείχθηκαν και μαθηματικά πρωταθλητές της ΕΣΧΑ, ενώ εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, αποφεύγοντας τους αγώνες μπαράζ. Ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Δούκα, το βράδυ της Κυριακής (31/3) για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ.

Στον αγώνα με την ΑΕΚ, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (3-5), με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει απόδοση και να προσπερνά με 6-5 στα μισά του πρώτου μέρους. Η ομάδα του Ανδρέα Τρουπή κατάφερε να διατηρήσει την ελάχιστη διαφορά του +1 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, φτάνοντας έτσι στο 14-13. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε «μουδιασμένα» δίνοντας την ευκαιρία στην Ένωση, αρχικά να ισοφαρίσει (16-16) και στη συνέχεια να ξεφύγει με δύο τέρματα διαφορά, για το 19-21, στα πρώτα 15’ της επανάληψης. Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και με σημείο αναφοράς την εξαιρετική άμυνα δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να βρει δίχτυα για τα επόμενα 10’, φτάνοντας έτσι στην ανατροπή και στο 22-21, περίπου 5’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις και έμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, με το 25-24 να «σφραγίζει» την πρωτιά των Πειραιωτών στο πρωτάθλημα Εφήβων χάντμπολ της ΕΣΧΑ.

Κ15: Κατέκτησαν το Elite Neon Cup τα παιδιά του Θρύλου! (pic)

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-5, 10-8, 11-10, 14-13 (ημχ.) 16-16, 17-19, 19-21, 21-21, 22-21, 25-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ανδρέας Τρουπής) Ανδριώτης, Σπανίδης, Οικονόμου 2, Γκορόγιας, Βαμβακάρης 10, Κουτουλογέννης 2, Αλωπουδης, Τσέλιος, Τσωράκης, Μάρης, Ρούσος 6, Βληκίδης 3, Παπαδονικολάκης 1, Προκοπίου 1, Βαος, Γραμματικός