Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-1 σετ του Παναθηναικού σε ένα παιχνίδι που παρ ότι έμειναν πίσω στο σκορ με 0-1 έδειξαν ανωτερότητα και επικράτησαν χωρίς καμία δυσκολία.

Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς να συναντήσουν κάποια ιδιαίτερη αντίσταση πλην από το 1ο σετ επικράτησαν με 3-1 σετ του Παναθηναικού στο «Μελίνα Μερκούρη» και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Τετάρτης με την Γενισέι για το CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής σε μια ακόμα αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-1 σετ (26-28, 25-16, 25-18, 25-20) στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague  που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος όντας μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

MVP του πρωταθλήματος ο Τζούριτς: «Εδώ που ξεκίνησα, εδώ θα τελειώσω!»

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 21 θυμάτων της «Θύρας 7» με τις παίκτριες των δυο ομάδων να τιμούν με ένα λουλούδι τη μνήμη τους. Από κει και πέρα ο Θρύλος διεύρυνε στο 48-0 το  εντυπωσιακό ρεκόρ των διαδοχικών νικών σε βάρος του Παναθηναϊκού σε επίπεδο Ερασιτέχνη, με το σερί στο βόλεϊ Γυναικών να φτάνει στο 10-0, από τον Απρίλιο του 2015 στη Κυψέλη στο δεύτερο τελικό των πλέι-οφ του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ Γυναικών.

Στο αγωνιστικό σκέλος ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στην αναμέτρηση και παρότι έχασε το πρώτο σετ, στο οποίο είχε δυο φορές την ευκαιρία να κερδίσει (24-23, 26-25), πήρε με σχετική άνεση τα υπόλοιπα  και πλέον στρέφει την προσοχή του στον επαναληπτικό της φάσης των «16» του Challenge Cup με τη Γένισεϊ Κράσνογιαρσκ που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη (19:00) στο Ρέντη και χρειάζεται δυο σετ για την πρόκριση.  Στην πρώτη γραμμή των διακριθέντων από πλευράς Ολυμπιακού, η πρώτη σκόρερ Σάσκια Χίπε με 27 πόντος (23/48 επ, 3 άσσοι), και ακολούθησαν η Ζιβογίνοβιτς με 15 και η Ζακχαίου με 14 και 5 μπλοκ.

Δυο χαμένες ευκαιρίες να προηγηθεί

Στην έναρξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ (0-2, 1-3) για να ισοφαρίσει αρχικά με τη Ζιβογίνοβιτς (4-4) και να προηγηθεί για πρώτη φορά με προσπάθεια της ίδιας πάνω στο φιλέ με 6-5. Στη συνέχεια με επίθεση και άσσο της Χίπε ο Θρύλος διεύρυνε στο +3 το προβάδισμα του για το 9-6, για να δεχθεί την ισοφάριση σε 9-9 και να μείνει πίσω με 10-11 και 11-12 στο σημείο που οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο.  Οι πράσινες απέκτησαν μια διαφορά +2 την οποία διατήρησαν (13-15, 14-16) μέχρι το  15-17, όταν οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν με την Λαμπρούση σε 17-17. Μετά το 17-18 που ακολούθησε ο Θρύλος με ένα 3-0 σερί και δυο διαδοχικούς πόντους της Ζακχαίου ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με +2 στο 20-18.

Ακολούθησε η ισοφάριση σε 20-20, με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ στο σημείο αυτό. Με την επιστροφή των δυο ομάδων ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 20-21, έχοντας δεχθεί ένα 3-0 σερί, αλλά η Χριστοδούλου με πανέξυπνο πλασέ ισοφάρισε και πάλι. Ύστερα από επίθεση της Πότοκαρ που κατέληξε άουτ, το προβάδισμα πέρασε και πάλι στις «ερυθρόλευκες» (22-21) με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει (22-22) και την Ζακχαίου να βάζει ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού (23-22). Η συγκλονιστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τη Χίπε να κόβεται από το αντίπαλο μπλοκ για το 23-23 και την Ζιβογίνοβιτς με φοβερή επίθεση να δίνει το πρώτο σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-23).

Ωστόσο στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα 2-0 σερί και έμειναν πίσω στο σκορ με 24-25.   Με παράβαση των φιλοξενούμενων στο φιλέ προέκυψε το δεύτερο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ για το 26-25, όμως οι «ερυθρόλευκες» απώλεσαν την ευκαιρία να προηγηθούν και έχασαν το πρώτο σετ με 26-28.

Κυριάρχησε και ισοφάρισε άμεσα!

Με τον ίδιο τρόπο που ξεκίνησε το πρώτο σετ, άρχισε και το δεύτερο αφού ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 0-3 για να ισοφαρίσει στη συνέχεια σε 5-5. Με προσπάθεια της Τζίνας Λαμπρούση οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν πρώτη φορά στο σετ με 8-7 και έφτασαν στο +2 μετά από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων. Ακολούθησε ωραία επίθεση της Ζιβογίνοβιτς που διεύρυνε στο 4-0 το «ερυθρόλευκο» σερί μετά το 6-7, γράφοντας το 10-7. Ο Θρύλος διεύρυνε το προβάδισμά του στο +4 για το 14-10 και στο +5 με μπλοκ της Ζακχαίου στο σημείο που είχε επιβάλει το παιχνίδι του. Με επίθεση της ίδιας διαμορφώθηκε το 16-11 και με δικό της μπλοκ τη 17-11 για να γράψει η Χίπε το 18-11 αυξάνοντας στο +7 το προβάδισμα. Ύστερα από νέο μπλοκ της Ζακχαίου ο Θρύλος εκτόξευσε τη διαφορά στο +9 για το 20-11 που αποτύπωνε την υπεροχή του. Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε και την Οικονομίδου στο 23-15 και μετά από άουτ της Καλαντάντζε προέκυψε το πρώτο σετ μπολ στο 24-15. Από επίθεση της Τζίνας Λαμπρούση ο Θρύλος έφτασε στο 25-16 και πήρε το σετ ισοφαρίζοντας άμεσα σε 1-1.

Απόλυτος έλεγχος και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Στην έναρξη του 3ου σετ, μετά το 2-3 με το οποίο προηγήθηκαν οι «πράσινες» ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 4-0 σερί και προηγήθηκε με +3 για το 6-3. Η διαφορά αυτή παρέμεινε με προσπάθεια της Χίπε πάνω στο φιλέ στο 8-5. Στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και αύξησαν το προβάδισμα τους (15-10) με τη Ζιβογίνοβιτς να γράφει το 17-11. Aκολούθησε το 18-11 και το 19-12 με τη Χίπε,  για τον Ολυμπιακό που βάδιζε προς την κατάκτηση του 3ου σετ.  Η Ζιβογίνοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ έγραψε το 20-13 και η Λαμπρούση το 21-14 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 22-17. Η Σάσκια Χίπε στη συνέχεια με δυο διαδοχικούς πόντους έγραψε το 24-17 για το πρώτο σετ μπολ στο 3ο σετ, το οποίο κατέληξε στον Θρύλο με 25-18 μετά από επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων. Κάπως έτσι η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ.

Εύκολα στην τελική επικράτηση!

O Ολυμπιακός προηγήθηκε στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με 5-3 και 6-4 και αύξησε στο +3 τη διαφορά στο 7-4, μετά από λάθος της Οικονομίδου που κάρφωσε στο φιλέ.  Οι φιλοξενούμενες μείωσε σε 9-8, όμως στην εξέλιη του σετ, ο Θρύλος διεύρυνε και πάλι τη διαφορά φτάνοντας στο 15-11 και κυριάρχησε απόλυτα στη συνέχεια εκτοξεύοντας την στο +7 για το 20-13. Η εικόνα δεν άλλαξε με τον Θρύλο να έχει τον έλεγχο και να πηγαίνει με 24-19 στο πρώτο ματς μπολ. Με εξαιρετική επίθεση η Άνα Ζιβογίνοβιτς πέτυχε το 25-20 και χάρισε τη νίκη με 3-1 σετ στον Θρύλο!

Τα σετ: 3-1 σε 1.41, 26-28 (30’), 25-16 (21’), 25-18 (25’), 25-20 (25’)