Ο Ολυμπιακός έφυγε θριαμβευτής από το Πανθεσσαλικό επικρατώντας με 0-3 του Βόλου στην πρεμιέρα των play-off της Super League.

Χωρίς να εντυπωσιάσει αλλά και χωρίς να κινδυνέψει ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από το Πανθεσσαλικό στάδιο με τον Κώστα Φορτούνη να κάνει ηγετική εμφάνισης και τους παίκτες του Μίτσελ να δίνουν συνολικά απαντήσεις.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κασάμι που στην πρώτη του συμμετοχή φέτος στο πρωτάθλημα πέτυχε γκολ με το… καλημέρα ενώ είχε πολύ σταθερή παρουσία στη μεσαία γραμμή των «ερυθρολεύκων» τόσο ανασταλτικά όσο και επιθετικά.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι παίκτες του Μίτσελ μπήκαν επιθετικά ψάχνοντας το γρήγορο γκολ που θα «ξεκλειδώσει» την άμυνα του Βόλου. Αυτό ήρθε νωρίς στην αναμέτρηση μόλις στο 7′ λεπτό αφού πρώτα είχε καταφέρει να απειλήσει με σουτ του Ροντινέι έξω από τη μεγάλη περιοχή λίγα λεπτά νωρίτερα.

Ο Φουρτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η άμυνα του Βόλου δεν έδιωξε και ο Κασάμι έκανε από κοντά με πλασέ το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ φέτος στο πρωτάθλημα με τους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη του συμμετοχή.

Στη συνέχεια ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πασχαλάκη. Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε παθητικό πιέζοντας στη μπάλα με σκοπό να βγει στον αιφνιδιασμό και να πετύχει το 2-0.

Και αυτό ήρθε στο 36 πάλι προερχόμενο από στημένη φάση. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά αυτή τη φορά, ο Χάμες πήρε πρώτη κεφαλιά, ο Μπακαμπού την δεύτερη και πέτυχε το 14ο γκολ του στη Super League.

Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο με τον Παπασταθόπουλο να δέχεται την κίτρινη κάρτα στο 40′ για μαρκάρισμα στον Οζέγκοβιτς που έφευγε στην κόντρα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει αυτό που θέλει χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά και να θέτει την βάσεις για το «τρίποντο». Είχε 57.3% κατοχή με 4 τελικές φάσεις, 2 εκ των οποίων στην εστία ενώ από τα πόδια του Χάμες πέρασαν οι περισσότερες πάσες του Ολυμπιακού (53).

Στην επανάληψη το αργό τέμπο συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να μην έχουν τελική προσπάθεια μέχρι το… και τον Ολυμπιακό παρόλα αυτά να ελέγχει το ρυθμό και την κατοχή και να διατηρεί τον έλεγχο του ματς.

Στο 65′ ο Μίτσελ πραγματοποίησε 2 αλλαγές περνώντας το Μασούρα στη θέση του Χάμες και τον Γκάρι Ροντρίγκες στη θέση του Κανός.

Στο 70′ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει με τον Κασάμι έξω από τη μεγάλη περιοχή, του σουτ του όμως πέρασε αρκετά έξω από την εστία του Κλάιμαν, όπως και στο 73′ με τον Μασούρα, που είχε περάσει στον αγώνα πριν λίγο, δεν κατάφερε όμως να κάνει το 3-0 αφού η μπάλα πέρασε και πάλι άουτ.

Στο 75 ο Βόλος πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Τάχατο να παίρνει τη θέση του Κάτσε.

Τα αίματα πήγαν να ανάψουν στο 76′ μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Κασάμι στον Τσοκάνει που δέχτηκε την κίτρινη κάρτα, ενώ στη συνέχεια αποβλήθηκε με 2η κίτρινη (στην ίδια φάση) ο τεχνικός του Βόλου, Κώστας Μπράτσος, για έντονες διαμαρτυρίες ζητώντας.

Κι ενώ όλα έδειχνα ότι δε θα έχουμε… συγκινήσεις μέχρι το τέλος, στο 80′ ο Κώστας Φορτούνης έκανε με απευθείας χτύπημα φάουλ του 3-0.

Στο 88′ ο Ολυμπιακός πέτυχε και 4o τέρμα με τον Ελ Αραμπί, ακυρώθηκε όμως από το VAR καθώς η μπάλα είχε περάσει εκτός τελικής γραμμής στην προσπάθεια τροφοδότησης από τον Ροντινέι.

Μέχρι το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός πίεσε για ένα ακόμα γκολ προκαλώντας τον ενθουσιασμών των χιλιάδων φίλων του που βρέθηκαν στο Πανθεσσαλικό, οι δύο ομάδες όμως έμειναν στο 3-0.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με το δεξί στα play-off της Super League συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις, στέλνοντας έτσι μήνυμα στους… επίδοξους διεκδικητές ότι ο Πρωταθλητής είναι εδώ!