Νίκη με συνοπτικές διαδικασίες για την ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού η οποία «καθάρισε» τον ΖΑΟΝ με 3-0 σετ μέσα διάστημα 47 λεπτών.

Εύκολη επικράτηση έναντι του ΖΑΟΝ για την ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, στην επιστροφή της στην αγωνιστική δράση, μετά από δύο εβδομάδες περίπου. Μετά τη νίκη με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ, στις 5/3, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» (19η αγωνιστική), τα κορίτσια του Θρύλου νίκησαν εύκολα με 3-0 σετ (12-25, 7-25, 3-25), για την 20ή αγωνιστική της Volley League, μετρώντας εννιά άσσους και οκτώ μπλοκ.

Κόντρα στον ουραγό ΖΑΟΝ, οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό γυμναστήριο Ζηρινείου, «καθάρισαν» σε 47 λεπτά και τα τρία σετ και με πρώτη σκόρερ την Γενιτσαρίδη, με 14 πόντους (12 η Τοντάι, 12 η Τσιτσιγιάννη, 10 η Γουίντερς), συνέχισαν νικηφόρα την πορεία τους στο πρωτάθλημα, δύο «στροφές» πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 9-3, με μπλοκ της Τοντάι, ενώ με πρώτο χρόνο της Γιώτα, ξέφυγε με +12 (4-16). Ο ΖΑΟΝ μείωσε σε 16-9, όμως ο Θρύλος «ανέβηκε» ξανά στο +12 (10-22), με νέο πρώτο χρόνο της Γιώτα, με την Γενιτσαρίδη να «τελειώνει» το σετ, με 25-12.

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκαν» οι «ερυθρόλευκες» στο δεύτερο σετ, αφού με δύο διαδοχικές επιθέσεις της Γενιτσαρίδη, πήραν προβάδισμα με +10 (1-11). Με πλασέ της Χριστοδούλου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-2, ενώ μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, στο 15-2, με την Τοντάι να κερδίζει μπλοκ, στη συνέχεια, για το 20-4! Με άσσο της Τοντάι, ο Θρύλος προηγήθηκε με 23-5, η Χριστοδούλου «έγραψε» το 24-7, με πλασέ, ενώ η Γουίντερς έκανε το 2-0, με 25-7.

Εξαιρετικές ήταν οι «ερυθρόλευκες» και στο τρίτο σετ, αφού προηγήθηκαν με 8-1, με άσσο της Τσιτσιγιάννη, η οποία έκανε και το 14-2! Με επίθεση της Γουίντερς, ο Ολυμπιακός πήρε «αέρα» 15 πόντων (2-17), ενώ η Τοντάι κέρδισε άσσο, για το 22-3! Η Γουίντερς οδήγησε τον Θρύλο σε σετ μπολ/ματς μπολ (3-24), με την Γιώτα να «καθαρίζει» τη νίκη, με 25-3, για το 3-0.

Τα σετ (0-3 σε 47’): 12-25, 7-25, 3-25

1ο σετ: 3-8, 4-16, 10-21, 12-25

2ο σετ: 1-8, 4-16, 5-21, 7-25

3ο σετ: 1-8, 2-16, 3-21, 3-25

*Οι πόντοι του ΖΑΟΝ προήλθαν από 2 άσσους, 5 επιθέσεις και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 9 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.