Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού έστω και δύσκολα, έβγαλε την εγχώρια υποχρέωση και πλέον στρέφεται στα ευρωπαϊκά!

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε με 3-2 σετ (25-17, 26-28, 29-27, 29-31, 15-13) του Απολλώνιου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες» λίγες ώρες πριν την αναχώρηση (το βράδυ του Σαββάτου 1:00π.μ.). Για το Κάουνας ενόψει της ευρωπαϊκής πρεμιέρας (την Τρίτη 7/11) με την VDU Κάουνας στη Λιθουανία. Για τον δεύτερο γύρο του Challenge Cup, έβγαλαν την εγχώρια υποχρέωση χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Η εμφάνιση των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν η αναμενόμενη. Πλέον στρέφουν την προσοχή τους στα επόμενα ματς που ακολουθούν αρχής γενομένης με την Κάουνας. Και εν συνεχεία με τον Παναθηναϊκό το ερχόμενο Σάββατο (11/11) στο Μετς.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του σετ, αποκτώντας μεγάλες διαφορές. Και όσες φορές πλησίασε ο Απολλώνιος είχε τον τρόπο να ξεφεύγει στο σκορ. Από σερβίς των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, ο Θρύλος πήγε στο πρώτο σετ μπολ με 24-17. Και με πρώτο χρόνο της αρχηγού Τζίνας Λαμπρούση έφτασε στο 25-17 και προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Παρελθόν η Καράρο

Έχασε δικό του σετ, αλλά ανέκτησε το προβάδισμα !

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ, μέχρι το 19-18. Όταν δέχθηκε ένα σερί διαδοχικών πόντων και έμεινε πίσω με 19-22, στο σημείο που κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ ο Λορέντζο Μιτσέλι.  Με δυο σερί πόντους και άσσο της Μλείνκοβα οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά για το 21-22. Ακολούθησε το 21-23 και το 22-23 ύστερα από σερβίς των φιλοξενούμενων που σταμάτησε στο φιλέ.

Η Νίζετιχ με ωραία επίθεση ισοφάρισε σε 23-23 και μετά από λάθος της Φακοπουλίδου. Προήλθε το πρώτο σετ μπολ για τον Ολυμπιακό στο 24-23.  Η ίδια ισοφάρισε για το 24-24, δίνοντας παράταση στο σετ. Με τη Νίζετιχ να γράφει με μπλοκ άουτ το 25-24, δίνοντας το δεύτερο ερυθρόλευκο σετ μπολ. Ακολούθησε νέα ισοφάριση στο 25-25 αλλά και νέο προσπέρασμα με τη Νίζετιχ στο 26-25. Οι Αμαζόνες στη συνέχεια πέρασαν μπροστά και έφτασαν στο πρώτο δικό τους σετ μπολ. Με 26-27 για να πάρουν το σετ με 26-28.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-20 στο 3ο σετ, αλλά και με 16-21 και 19-22, για να ισοφαρίσει στο 23-23. Από διαδοχικές παρατάσεις και εναλλαγές οι δυο ομάδες πήγαν στο 27-27. Με την Μλείνκοβα να σημειώνει το 29-27, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Θρύλο με 2-1 στα σετ.

Πιο αποφασιστικά μπήκαν οι «ερυθρόλευκες» στο 4ο σετ.

Έφτασαν γρήγορα στο 5-1, στο 9-4 με την Κούμπουρα και στο 11-6 με τη Νίζετιχ. Ο Απολλώνιος πλησίασε σταδιακά σε 14-12, ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και πήγε στο 20-16, όμως δέχθηκε ένα 5-0 σερί με τις φιλοξενούμενες να προσπερνούν για πρώτη φορά στο σετ στο 20-21. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, μέχρι το 23-23, όταν η Μελίνα Εμμανουηλίδου με μπλοκ έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-23. Ο Απολλώνιος ισοφάρισε σε 24-24, αλλά η Μλείνκοβα με επίθεση έφερε το δεύτερο ματς μπολ στο 25-24 για να ακολουθήσει νέα ισοφάριση σε 25-25.

Το τρίτο ερυθρόλευκο ματς μπολ ήρθε δια χειρός Νίζετιχ στο 26-25.

Όμως και αυτό το «έσβησαν» οι φιλοξενούμενες για το 26-26 για να πετύχει η Κούμπουρα το 27-26  πριν το 27-27! Με νέα επίθεση της Κούμπουρα, το 5ο σετ μπολ στο 28-27, όμως οι «ερυθρόλευκες» απώλεσαν και αυτή την ευκαιρία για να τελειώσουν το ματς. Αντί αυτού ο Απολλώνιος πήγε στο πρώτο δικό του σετ μπολ με 28-29, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει σε 29-29 αλλά να ακολουθεί το 29-30 και το 29-31 με το οποίο ισοφάρισε σε 2-2 ο Απολλώνιος τα σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρεικ.

Με Μλείνκοβα στη νίκη!

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ μέχρι το 3-3, όταν ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 3-0 σερί και έφτασε στο 6-3 με την Μλείνκοβα. Ο Απολλώνιος μείωσε σε 6-4, η Καράρο επανέφερε το +3 για το 7-4, για να ακολουθήσει η μείωση του σκορ στο 7-6. Μετά από σερβίς των φιλοξενούμενων που κατέληξε στο φιλέ, διαμορφώθηκε το 8-6 υπέρ του Θρύλου στην αλλαγή των τερέν. Το μπλοκ της Κούμπουρα έφερε ξανά τον «αέρα» των τριών πόντων στο 9-6. Ενώ η ίδια με επίθεση έγραψε το 10-7, με τις φιλοξενούμενες να απαντούν και να ισοφαρίζουν σε 10-10.

Η Κούμπουρα έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού για το 11-10, πριν το 11-11 με τις ερυθρόλευκες να ανακτούν τα ηνία στο 12-11. Στη συνέχεια ο Απολλώνιος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο τάι μπρεικ με 12-13, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (13-13) και προσπέρασε με την Μλείνκοβα για το πρώτο ματς μπολ στο 14-13. Η ίδια με πλασέ διαμόρφωσε το 15-13, για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 3-2 σετ ο Θρύλος.

Τα σετ: 3-2 σε 2.30. 25-17 (28’), 26-28 (29’), 29-27 (36’), 29-31 (38’), 15-13 (19’)