Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βιλερμπάν με 73-85 και ολοκλήρωσε τη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας με θετικό αποτέλεσμα!

Ο Ολυμπιακός με καλή και σοβαρή εμφάνιση, δεν άφησε περιθώρια στη Βιλερμπάν και πήρε το διπλό στη Γαλλία με 73-85, επιστρέφοντας στις νίκες για να κλείσει τη διαβολοβδομάδα με θετικό αποτέλεσμα.

Πρωταγωνιστές για τους «ερυθρόλευκους» ο Αιζάια Κάνααν με 19 πόντους, 17 για τον Άλεκ Πίτερς και 13 για τον ανανεωμένο Σακίλ ΜακΚίσικ.

Οι οχτώ διαιτητές του Final-4 – Μέσα και ο Ντιφαλά

Η ροή του αγώνα:

1ο δεκάλεπτο

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν κάπως νωχελικά την αναμέτρηση, χάνοντας τρίποντα και -3 στο σκορ (7-4) στο 4ο λεπτό. Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα και με σερί 0-6 πήραν κεφάλι στο σκορ. Μάλιστα, ο Άλεκ Πίτερς είχε τους 8 από τους πρώτους 10 πόντους του Ολυμπιακού. Ο Ουόκαπ έδωσε +6 στους «ερυθρόλευκους» κάνοντας το 7-13. Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς, ισοφαρίζοντας σε 16-16 μετά από γκολ-φάουλ του Σκοτ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο buzzer beater του Κώστα Παπανικολάου, που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με +7 για το 18-25, με όμορφο μπάσκετ στα τελευταία λεπτά.

2ο δεκάλεπτο

Ο ΜακΚίσικ με δύο συνεχόμενα τρίποντά του διατήρησε το +7 του Ολυμπιακού, για να έρθει ο Φαλ να κάνει το 26-35, σχετικά νωρίς μέσα στη δεύτερη περίοδο. Στο 16ο λεπτό, οι παίκτες του Μπαρτζώκα αρχίζουν να παίζουν σκληρότερη άμυνα, ενώ με καλάθι του Λαρεντζάκη η διαφορά έφτασε στο 31-43/ Με 12 πόντους του ΜακΚίσικ που ήταν φοβερά εύστοχος, το +12 διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, με σκορ 37-49, με πολύ καλή επιθετική επίδοση του Ολυμπιακού.

3ο δεκάλεπτο

Η διαφορά αυξήθηκε για τον Ολυμπιακό στο +16 με τρίποντα Πίτερς και Ουόκαπ. Μάλιστα, η διαφορά δεν σταματούσε να μεγαλώνει, με εξαιρετικό μπάσκετ από την ομάδα του Μπαρτζώκα. Στο 2ο λεπτό της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 39-57. Εκεί, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στον αγώνα, μειώνοντας αρχικά σε 45-59, μέχρι και 52-59 στο 27ο λεπτό. Εκεί, ο Κάνααν πήρε το όπλο του και με 9 συνεχόμενους πόντους και τρίποντο του Λαρεντζάκη έκαναν το 52-71, με την περίοδο να κλείνει 57-71 μετά από μικρό σερί των Γάλλων.

4ο δεκάλεπτο

Οι παίκτες της Βιλερμπάν μπήκαν καλύτερα στην 4η περίοδο και μείωσαν στους 10 (61-71), κρατώντας το παιχνίδι σε διεκδικήσιμη τροχιά. Οι Πειραιώτες βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους και με έμφαση στην άμυνα, πήγαν τη διαφορά στο ασφαλές (63-77 στο 35΄). Στα τελευταία λεπτά οι Γάλλοι προσπαθούσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10, όμως ο Κάνααν ήταν ξανά εκεί να κρατήσει τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (73-81 δύο λεπτά πριν τη λήξη). Ο Άλεκ Πίτερς έκανε το 73-83 μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος, επαναφέροντας τον Ολυμπιακό στα νικηφόρα αποτελέσματα με μια αποφασιστική νίκη.