Ο Χάμες Ροντρίγκες έπαιξε βασικός στη νίκη της Κολομβίας επί του Μεξικό.

Ο σταρ του Ολυμπιακού, Χάμες Ροντρίγκες έδωσε ξανά το «παρών» στην αρχική ενδεκάδα για την Εθνική Κολομβίας. Η χώρα του αντιμετώπιζε το Μεξικό, με τον διεθνή επιθετικό να αγωνίζεται ως βασικός με το εθνόσημο, στις ΗΠΑ. Στο πρώτο ημίχρονο τον είδαμε να αγωνίζεται, ενώ στο β’ μέρος βγήκε ως αλλαγή.

Η Κολομβία δεν τα πήγε τόσο καλά, καθώς μόλις στο 6’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέγκα. Λίγο πριν το ημίωρο, μάλιστα, οι «καφέτερος» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, έπειτα από γκολ του Αρτεάγκα.

Αυτό θα πει ΣΕΒΑΣΜΟΣ: Αποθέωση από τους οπαδούς της Άστον Βίλα για τον κόσμο του Θρύλου! (pic)

Ωστόσο, η Κολομβία κατάφερε να γυρίσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με τρία γκολ σε σχεδόν 20 λεπτά! Ο Σινιστέρα σκόραρε στο 49’ και το 52’ για το 2-2 και ο Μπάριος «έγραψε» το τελικό 3-2 στο 68’.