O Θρύλος σκόραρε ένα τέρμα με τον Βαλμπουενά χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ του στερήθηκαν πολλά περισσότερα, στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής επί της ΑΕΛ για τη Super League 1. Καθαρότατο πέναλτι δε δόθηκε στην ομάδα μας, άλλη μια «εξυγιαντική» Κυριακή που είδε όλη η Ελλάδα, με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής από τη Λάρισα. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Η ομάδα μας άφηνε για λίγο τις ευρωπαϊκές του δοκιμασίες και «έπιασε» τις εν Ελλάδι. Αντίπαλος η πάντοτε επικίνδυνη ΑΕΛ, στο AEL FC Arena, μια έδρα που παραδοσιακά αρκετές ομάδες αφήνουν βαθμούς. Βέβαια, στόχος του Ολυμπιακού ήταν το θετικό αποτέλεσμα και η νίκη, κάτι που ήταν επιθυμία όλων στην «ερυθρόλευκη» αποστολή. Βέβαια, οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν… μπλε, αφού επέλεξαν αυτήν την εμφάνιση για να αγωνιστούν στη Λάρισα.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Έλληνας προπονητής της ΑΕΛ Μιχάλης Γρηγορίου, επέλεξε για την βασική του ενδεκάδα τους Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μιχαήλ, Μόρα, Μπέρτο, Ζίβκοβιτς, Φατιόν, Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπούστο και Ντάουντα. Σχηματισμός της γηπεδούχου ομάδας το 5-3-2.

Με μία αλλαγή από το ματς επί της Κράσνονταρ παρουσιάστηκε η «ερυθρόλευκη» ενδεκάδα από τον Πορτογάλο κόουτς του Θρύλου, Πέδρο Μαρτίνς.

Ο Πορτογάλος εμπιστεύτηκε το κλασικό 4-2-3-1 με τον Ζοσέ Σα να κάθεται κάτω απ’ την εστία μας και τους Ομάρ, Σισέ, Μεριά και Τσιμίκα να συνθέτουν την άμυνα του Ολυμπιακού. Στον άξονα επιλέχθηκαν οι Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε, ενώ στις πτέρυγες οι Μασούρας και Ποντένσε. Ο Βαλμπουενά αγωνίστηκε στην θέση που τον έχουμε συνηθίσει, πίσω από τον προωθημένο Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Γκολ από νωρίς και …ακύρωση δύο, με χρήση VAR!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και μόλις στο 3’ του ματς, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κέρδισε πέναλτι.

Ο Μπέρτος βρήκε τον Ελ Αραμπί πέφτοντας στο έδαφος ο τελευταίος, με τον διαιτητή να εμπιστεύεται το VAR και να δίνει πέναλτι. Το οποίο πέναλτι, ο Ματιέ Βαλμπουενά μετουσίωσε σε γκολ στο 7′.

Στο 14ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί παραλίγο να χριστεί σκόρερ, όταν έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά, ο Μαροκινός φορ έπιασε την κεφαλιά, με τον Κρίστινσον να αποκρούει. Η ΑΕΛ προσπαθούσε να κάνει το παιχνίδι της, όμως με τον Ολυμπιακό αντίπαλο, αυτό δεν είναι και το πιο εύκολο.

Πρωταγωνιστής…ο Ευαγγέλου και το VAR!

Στο 33′ υπήρχε χαμένο τετ α τετ του Ομάρ με τον Κρίστινσον να βγάζει την μπάλα. Η πάσα του έγινε από τον Ποντένσε. Ο Ισλανδός κίπερ χτύπησε στο κεφάλι του σε αυτή τη φάση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ελ Αραμπί πέτυχε τέρμα, αλλά ο επόπτης έδωσε οφσάιντ.

Τα πανηγύρια του Ελ Αραμπί… που πήγαν χαμένα!

Κάτι που τελικά επαναλήφθηκε στο 38′ με τον Ελ Αραμπί και την κεφαλιά του, ύστερα από πάσα βγαλμένη από τηλεκοντρόλ του Βαλμπουενά με τον διαιτητή Ευαγγέλου να δίνει αρχικά το γκολ κανονικά, όμως να το ακυρώνει έπειτα από χρήση του VAR.

Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, έγινε η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων, όταν ο Ντάουντα έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς.

To VAR συνέχισε να του… στερεί γκολ!

Στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γκιλιέρμε δοκίμασε ένα σουτ, χάρη σε πάσα του Μασούρα, με το σουτ να καταλήγει ελάχιστα άουτ. Στη συνέχεια στο 55’ της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός πέτυχε κι άλλο γκολ με τον Γιασίν Μεριά, το οποίο κι αυτό ακυρώθηκε χάρη σε επιθετικό φάουλ του Γκιλιέρμε.

Μετά από σχεδόν 5 λεπτά, ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Καμαρά να παίρνει τη θέση του Μασούρα. Επίσης, αλλαγή πραγματοποίησε και η ΑΕΛ, με τον Νούνιτς να περνά στο ματς αντί του Μιλοσάβλιεβιτς στο 64′. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαρτίνς έκανε και δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Λεονάρντο Κούτρη να μπαίνει, στη θέση του Κώστα Τσιμίκα.

Στο 68ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι, κάτι που ο Ευαγγέλου δεν έδωσε. Σε εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, η μπάλα βρήκε στον Ζίβκοβιτς με τους παίκτες του Ολυμπιακού να ζητούν χέρι-πέναλτι και τον Ευαγγέλου όμως να συνεχίζει το ματς. Ο Μπέρτος έδωσε τη θέση του στον Καρανίκα, στο 79′ της αναμέτρησης. Δύο λεπτά αργότερα, οι δύο προπονητές έκαναν από μία κίνηση, με τον Ραντζέλοβιτς να περνά αντί του Ποντένσε και τον Φιλίποβιτς να περνά κι εκείνος στον αγώνα για την ΑΕΛ. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Λάρισα προσπάθησε, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα τον Ζοσέ Σα και τον Ολυμπιακό. Οι καθυστερήσεις των 90 λεπτών ήταν 3 λεπτά, η ΑΕΛ απείλησε στο 90+2 με τον Μπούστο, χάρη σε σουτ του που κατέληξε εκτός εστίας και με τον Θρύλο να παίρνει τη νίκη με αυτό το «χρυσό» 0-1 και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης, κάνοντας το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 1.