Ο Ολυμπιακός έκανε ένα μαγικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, όμως έχασε το μυαλό του, δεν είχε συνέχεια και ηττήθηκε με 88-82 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα. Μαγικός ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πετυχαίνοντας 32 πόντους και 7 τρίποντα. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός φιλοξενούνταν στη Μόσχα και τη «Megasport Arena» από τη ΤΣΣΚΑ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για τη φετινή Ευρωλίγκα. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν πριν το τζάμπολ του ματς στο 3-1, έπειτα από 4 αγωνιστικές.

Οι Πειραιώτες στην έδρα της Ρωσικής Αρκούδας αγωνίστηκε με φανέλα «Entain Foundation», το οποίο βρισκόταν μπροστά στην άσπρη εμφάνιση. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν απουσίες, ενώ η ΤΣΣΚΑ είχε λαβωθεί με τις απουσίες των Μιλουτίνοφ – Σενγκέλια. Για την ομάδα του Ιτούδη έκανε ντεμπούτο ο NBAer, Κένεθ Φαρίντ.

Γκριμάου: «Πολύ δύσκολος αντίπαλος ο Ολυμπιακός…»

Για τους γηπεδούχους ξεκίνησαν οι Σβέντ, Λούντμπεργκ, Κουρμπάνοφ, Βόγκτμαν και Κλάιμπερν, ενώ για τον Ολυμπιακό οι Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ.

Στο ξεκίνημα, ο Θρύλος προηγήθηκε με ένα γρήγορο 0-7 και η ΤΣΣΚΑ ήταν αρκετά άστοχη και νευρική. Μάλιστα, μετά τα τρία πρώτα λεπτά, η διαφορά των Πειραιωτών αυξήθηκε στους 11 πόντους (4-15), χάρη σε τρίποντα (3/3) του Ντόρσεϊ, ο οποίος είχε ξεκινήσει ΚΑΥΤΟΣ! Οι γηπεδούχοι όμως, σιγά σιγά βρήκαν ρυθμό και με τρία φθηνά λάθη του Θρύλου, μείωσαν σε 12-18 (6-0 σερί). Στη συνέχεια, μετά από τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα, διορθώνει τα λάθη και συνέχισε άψογος (15-25). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-25.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με… ξηρασία στην επίθεση, για τα πρώτα δύο λεπτά. Δυστυχώς, η τόσο καλή εικόνα των 7 πρώτων λεπτών, χάλασε στη συνέχεια, με τη ΤΣΣΚΑ να περνάει και μπροστά με τρίποντο του Χάκετ (28-25) με 13-0 σερί! Η ΤΣΣΚΑ δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα κακό παιχνίδι, όσο οι δύο ομάδες πήγαιναν προς το φινάλε του πρώτου μέρους. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 48-38, με την ομάδα του Μπαρτζώκα, να έπρεπε να αλλάξει άρδην την εικόνα των 13 λεπτών για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Πειραιώτες πλήρωναν τις δεύτερες ευκαιρίες που έπαιρναν οι γηπεδούχοι. Η διαφορά έμεινε στους 14 πόντους, με τον Θρύλο να αδυνατούσε να μειώσει το σκορ (58-44). Προς τα τέλη της περιόδου όμως, ο Ολυμπιακός με μια προσπάθεια κάνοντας 8-0 σερί, μείωσε σε 66-59. Από τους -17 έγινε το comeback για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Ο Ντόρσεϊ με το ξεκίνημα της περιόδου, έφτασε τους 22 πόντους και έκανε το σκορ 66-63, βάζοντας τον Θρύλο ξανά στο ματς. Η ΤΣΣΚΑ πήρε ένα κεφάλι στο σκορ, σχεδόν 7 λεπτά για το τέλος, με ένα σκοτωμένο σουτ του Δανού και τρεις βολές του Σβέντ. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν απέναντί τους έναν εξωπραγματικό Κλάιμπερν, ο οποίος έδινε ανάσα στην ομάδα του. Ο Ελληνοαμερικανός προσπαθούσε να πάρει από το χέρι την ομάδα μας. Η ομάδα μας στα τελευταία λεπτά είχε φέρει το ματς σε μονοψήφια νούμερα (86-79), κάνοντας μια ύστατη προσπάθεια να μπει στην αναμέτρηση και να διεκδικήσει τη νίκη.

Εν τέλει, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν τα κατάφερε στη Μόσχα, καθώς ηττήθηκε με σκορ 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82.