Τη θέλησή του να κάνει μαζί με τους συμπαίκτες του τον Ολυμπιακό και πάλι πρωταθλητή Ελλάδας εξέφρασε σε δηλώσεις του ο Τσικίνιο.

Τη θέλησή του να κάνει μαζί με τους συμπαίκτες του τον Ολυμπιακό και πάλι πρωταθλητή Ελλάδας εξέφρασε σε δηλώσεις του μετά τη χθεσινή νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα (3-1, “Γεώργιος Καραϊσκάκης”) ο Τσικίνιο.

Αναλυτικά όσα είπε ο νεοφερμένος (από τη Μπενφίκα όπου είχε φέτος 17 συμμετοχές και 1 ασσίστ έναντι 1 εκατομμυρίου ευρώ) 28χρονος Πορτογάλος μέσος του Θρύλου μετά το ντεμπούτο του (έπαιξε μισή ώρα ως αλλαγή αρχικά στο «8» και έπειτα στο «6» έχοντας 41 επαφές με την μπάλα, 28/33 επιτυχημένες πάσες, 1 σουτ στην εστία, 1 πάσα κλειδί, 1/2 επιτυχημένες μακρινές πάσες και 1 ακόμη σουτ που κόπηκε από αντίπαλο) με τα ερυθρόλευκα: “Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί, αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν ανώτεροι, είχαμε την κατοχή της μπάλας, αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες μας και φτάσαμε στη νίκη. Φτιάχνουμε μία μεγάλη ομάδα για να κατακτήσουμε τον τίτλο. Όλοι οι παίκτες έχουμε αυτή τη νοοτροπία και θα κάνουμε τα πάντα για να βγάλουμε τον Ολυμπιακό πρωταθλητή”.