Οι δηλώσεις του κόουτς Τσαλδάρη μετά τη νίκη στο Χαϊδάρι, επί της Δάφνης Δαφνίου με 96-72 για το Κύπελλο Ελλάδος.

Ο Ολυμπιακός, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν, αντιμετώπιζε για την 1η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος τη Δάφνη Δαφνίου στο κλειστό γυμναστήριο Χαϊδαρίου «Χ. Αγγουράκης». Οι Πειραιώτες απέδρασαν με το «διπλό», αφού ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με το σκορ στο 96-72 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Τσαλδάρη. Ο ίδιος, μετά την αναμέτρηση, μίλησε στον Μιχάλη Μαχαίρα και το Thrylos24 για την εν λόγω συνάντηση.

Δείτε τα όσα δήλωσε:

Καλή σεζόν να έχουμε, πρώτο επίσημο παιχνίδι, πρώτη νίκη για την ομάδα μας. Το σχόλιό σας;

Καλή χρονιά και από μένα, να έχουμε όλοι υγεία και να δούμε τα πρωταθλήματα να ολοκληρώνονται, διότι κατά την περσινή σεζόν, με όλα αυτά που έγιναν σταμάτησαν τα πρωταθλήματα. Δεν είχαμε την ευκαιρία να ολοκληρώσουμε…
Πρώτο επίσημο παιχνίδι, μετά από πολύ καιρό. Το παιχνίδι νομίζω είχε δύο πρόσωπα. Το ένα του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο ο Ολυμπιακός Β’ δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση. Δεν κάναμε αυτά τα οποία είχαμε πει να κάνουμε. Η Δάφνη Δαφνίου έδειξε αρκετά παθιασμένη, με πλάνο και το ματς ήταν στα επίπεδα που ήτανε, ως προς το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε την εικόνα μας, κυρίως από την άμυνα. Ήμασταν πιο ομαδική στην επίθεση, άνοιξε το σκορ και πήραμε μια διαφορά. Κάπως έτσι φτάσαμε στη νίκη…

Η άμυνα πιστεύετε ήταν το «κύριο συστατικό» που έλειπε και άλλαξε την εικόνα πρώτου, σε σχέση με δεύτερο ημίχρονο;

Σαφώς η άμυνα! Είναι ξεκάθαρο πως στο πρώτο μέρος δεν είχαμε την απαιτούμενη συγκέντρωση. Κάποιοι παίκτες της Δάφνης βρήκαν εύκολα σουτ, μπήκαν στο ματς, με αποτέλεσμα να βρουν αυτοπεποίθηση. Αυτός ήταν ο λόγος που ήταν και κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο διορθώσαμε την άμυνά μας. Σταματήσαμε τους παίκτες αυτούς, βρήκαμε την ευκαιρία να τρέξουμε, να ανοίξουμε το παιχνίδι. Νομοτελειακά έτσι βρίσκεις και ρυθμό στην επίθεση. Όπως είδατε, είχαμε αρκετά καλό ρυθμό και καλές εκτελέσεις.

Σχετικά με τους στόχους της ομάδας για φέτος, ο κόουτς Τσαλδάρης είπε:

Θα ξεκινήσουμε από εκεί που σταματήσαμε πέρυσι. Δηλαδή, τίποτα διαφορετικό από το παιχνίδι με παιχνίδι. Στα δικά μου τα μάτια δεν υπάρχει διαφορετικός τρόπος να αντιμετωπίσεις ένα πρωτάθλημα.