Ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε με 3-2 σετ, κάνοντας μάλιστα και ανατροπή, του Άντι Μάρεϊ σε ένα συναρπαστικό ματς και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του US Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αντριαν Μαναρινό.

Μετά από σχεδόν 5 ώρες αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-2 σετ του Άντι Μάρεϊ (2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4) και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του US Open όπου θα αντιμετωπίσει τον Αντριαν Μαναρινό.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι, με τον Αντι Μάρεϊ να μπαίνει καλύτερα και να κάνει μπρέικ μόλις στο τρίτο γκέιμ (2-1). Ο Βρετανός εκμεταλλευόμενος το νωθρό ξεκίνημα του Ελληνα τενίστα και τα πολλά αβίαστα λάθη που έκανε ο συμπατριώτης μας, πέτυχε δεύτερο μπρέικ στο 5ο γκέιμ και βρέθηκε στο 4-1. Στη συνέχεια σέρβιρε σωστά και έφτασε στο 5-1, κάνοντας πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 5-2, αλλά ο Μάρεϊ παρέμεινε ψύχραιμος και 6-2 έκανε το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος ανέβασε την απόδοσή του, βελτιώθηκε πολύ, ειδικά στο σερβίς και άρχισε να πιέζει τον Μάρεϊ. Ο Ελληνας τενίστας πήρε τα δύο πρώτα σέρβις γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο και στο 4ο γκέιμ είχε δύο ευκαιρίες για να σπάσει το σερβίς του Βρετανού. Ο Μάρεϊ, όμως, με την εμπειρία του κατάφερε να τα… σβήσει και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Μέχρι το 9ο γκέιμ οι δύο τενίστες κρατούσαν με ευκολία τα σερβίς τους. Σε εκείνο το σημείο ο Σκωτσέζος είδε δύο μπρέικ πόιντς, αλλά ο Στέφανος κατάφερε να γυρίσει το γκέιμ και να προηγηθεί με 5-4. Το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Μάρεϊ μάλιστα προηγήθηκε με 5-3 και στη συνέχεια με 6-4. Είχε δύο ευκαιρίες για να κάνει το 2-0, αλλά ο Ελληνας τενίστας δεν πτοήθηκε. Με πάθος, πείσμα, καλό σερβίς και δυνατά χτυπήματα έφερε τούμπα το τάι μπρέικ και με 9-7 πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 1-1 το παιχνίδι.

Στο τρίτο σετ ο Μάρεϊ παρά την απογοήτευση και το γεγονός ότι είδε τον αντίπαλό του να ισοφαρίζει σε 1-1 το παιχνίδι, μπήκε στο κορτ αποφασισμένος να παλέψει. Ο Βρετανός με καλά σερβίς έκανε το 1-0 και στο επόμενο γκέιμ πέτυχε μπρέικ για το 2-0! Ο Μάρεϊ έφτασε στο 3-0, με τον Στέφανο να κρατάει πολύ εύκολα το σερβίς του και να μειώνει σε 3-1. Στο 5ο γκέιμ μάλιστα είχε τέσσερα μπρέικ πόιντς για να μειώσει σε 3-2.

Όμως, ο Βρετανός τα… έσβησε όλα και έκανε στο 4-1. Λίγο αργότερα βρέθηκε στο 5-2, με τον Στέφανο να μειώνει σε 5-3, αλλά τον Μάρεϊ να παίρνει το δικό του σέρβις γκέιμ και με 6-3 να κάνει το 2-1.