Ήρωας της τελευταίας στιγμής αναδείχθηκε ο Βεζένκοφ, που με δικό του καλάθι στη εκπνοή χάρισε την νίκη στον Ολυμπιακό με 91-89 στην παράταση (καν. αγώνας 82-82).

Την τρίτη θέση στο τουρνουά «Γκομέλσκι Καπ» κατέλαβε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στον μικρό τελικό της Ούνιξ Κανζάν με 91-89 (καν αγώνας 82-82)

‘Ηρωας της τελευταίας στιγμής αναδείχθηκε ο Βεζένκοφ, που με δικό του καλάθι στη εκπνοή χάρισε την νίκη στον Ολυμπιακό

Βραδυποριακός – Ταλαιπωριακός για 55η φορά!

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ  εμφανίστηκαν αισθητά βελτιωμένοι συγκριτικά με την αναμέτρηση του Σαββάτου κόντρα στην Αναντολού Εφές, με πιο χαρακτηριστικό γνώρισμα την πληθώρα επιθετικών λύσεων

Οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι παρατάχθηκαν σε αυτό το τρίτο πολύ σημαντικό διεθνές τουρνουά χωρίς τον αρχηγό τους Βασίλη Σπανούλη και τον τραυματία Κώστα Παπανικολάου, έδειξαν χαρακτήρα ειδικά στο δεύτερο μέρος και ειδικά τις στιγμές όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος ισοφάρισαν σε 82-82 και οδήγησαν το ματς σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο με βάση την πολύ πιεστική και αποδοτική άμυνα, ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τα επιθετικά όπλα της  ρωσικής ομάδας και έφτασε στην δεύτερη νίκη του μέσα σε διάστημα μίας εβδομάδας, αναδεικνύοντας αρκετές αρετές.

Κορυφαίος σε απόδοση παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 28 πόντους. Ο υπαρχηγός ηγήθηκε τις καίριες στιγμές του αγώνα και με συνεχόμενα καθοριστικά καλάθια οδήγησε επιθετικά τους Πειραιώτες. Κοντά σε απόδοση ο Ουίλιαμς Γκος εμ 22 πόντους. Ο Αμερικανός με δικό του καλάθι στη λήξη της κανονικής διάρκειας έγραψε το 82-82, ενώ εξαιρετικός για ακόμη μία φορά ήταν και ο Λε Ντει με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 58-53, 82-82, (παρ.) 89-91