Παρουσιάζοντας πολλές αμυντικές αδυναμίες η Μπέρνλι κι ενώπιον των Πέδρο Μαρτίνς, Κριστιάν Καρεμπέ η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού ηττήθηκε 1-3 από την Γουότφορντ

Αμυντικές αδυναμίες παρουσίασε η Μπέρνλι στην εντός έδρας αανμέτρησή της κόντρα στην Γουότφορντ.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι – οφ του Europa League λίγες ημέρες πριν την επίσκεψή της στο «Γ. Καραίσκάκης» κι ενώπιον των Πέδρο Μαρτίνς και Κριστιάν Καρεμπέ, που βρέθηκαν στις εξέδρες, γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1.

ΠΑΕ Ολυμπιακός: Η όμορφη ανάρτηση από το Ρέντη

Γενικότερα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό. Έτσι όπως πήγαινε το ματς ήταν δεδομένο ότι τη νίκη θα έπαιρνε ο πιο αποτελεσματικός. Η Γουότφορντ ήταν πιο κυνική και κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις περισσότερες ευκαιρίες της. Έτσι, έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπέρνλι.

Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς (3′) ο Γκρέι, ο οποίος πάγωσε τους γηπεδούχους. Η απάντηση για την Μπέρνλι ήρθε τρία λεπτά αργότερα με τον Ταρκόφσκι να φέρνει το ματς στα ίσα. Από εκεί και πέρα το πρώτο ημίχρονο κύλησε με ορισμένες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, οι οποίες όμως δεν βρήκαν στόχο.

Το δεύτερο ημίχρονο θα λέγαμε ότι ήταν εφιαλτικό για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στην Ευρώπη. Η Γουότφορντ όχι μόνο πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά φρόντισε να βάλει γερά τις βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό. Όπως είπαμε ήταν πιο αποτελεσματική και παρά το γεγονός ότι είχε λιγότερες φάσεις, κατάφερε να βάλει περισσότερα γκολ.

Συγκεκριμένα στο 48′ ο Τρόι Ντίνι βγήκε φάτσα με τον τερματοφύλακα της Μπέρνλι και με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-2. Μάλιστα η Γουόντφορντ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, καθώς στο 51′ ο Χιούτζες μ’ ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, έβαλε τις βάσεις για ένα μεγάλο διπλό για την ομάδα του.

Στη συνέχεια του ματς η Γουότφορντ έπαιξε συντηρητικά και με το χρόνο. Η Μπέρνλι προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι αλλά δεν τα κατάφερε ποτέ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Πάντως η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League παρουσίασε πολλά και σοβαρά αμυντικά προβλήματα, τα οποία καλείται να διορθώσει αν θέλει να έχει καλύτερη τύχη στα ευρωπαϊκά παιχνίδια με τους ερυθρόλευκους.