Το τρεμπλ έκανε ο Ολυμπιακός στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Open Water που έγινε στο Βόλο.

Αμέτρητες είναι οι κούπες για τον Ερασιτέχνη κάθε χρονιά, αφού οι Πειραιώτες κατέκτησαν τρία τρόπαια στην ανοικτή θάλασσα, με τον Ολυμπιακό να καταλαμβάνει την πρωτιά στη γενική βαθμολογία των ανδρών και γυναικών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Open Water που έγινε στο Βόλο.

Για την ακρίβεια, στο αγώνισμα των 10χλμ. Ανδρών, ο νικητής ήταν ο Δημήτρης Νέγρης του Ολυμπιακού με χρόνο 2:01:11.79, στις Γυναίκες η Κέλλυ Αραούζου, επίσης μέλος των Πειραιωτών με επίδοση 2:14:46.37, στους Νέους ο Δημήτρης Μάρκος του ΝΟ Καλαμακίου με 2:01:52.62, ενώ στις Νέες Γυναίκες η Φωτεινή Μέτσιου της ΑΕ Χαϊδαρίου με χρόνο 2:15:31.31. Στα 7,5χλμ. Εφήβων, ο Μιχάλης Διασίτης του ΑΝΟ Αργυρούπολης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 1:33:16.77, ενώ στις Νεάνιδες η Στυλιανή Χριστοδούλου του Πύρρου Ιωαννίνων με 1:42:40.18.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική