Ο Ολυμπιακός νίκησε με σκορ 1-0 τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι «αιωνίων» του «Γ. Καραϊσκάκης» και διατηρήθηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη, ωστόσο το γκολ του Φορτούνη στο 21' αρκούσε για να πάρει η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς τους τρεις βαθμούς. Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Οι «ερυθρόλευκοι» υποδεχόντουσαν τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 9η αγωνιστική της Super League, με τους ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς να επικρατούν με 1-0 χάρη σε γκολ του Κώστα Φορτούνη στο 21′ της αναμέτρησης. Η ομάδα του Πειραιά θα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ του «Φορτού» αρκούσε για την επικράτηση του Θρύλου στο ντέρμπι «αιωνίων».

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της Σούπερ Λιγκ 1!

Ο Πέδρο Μαρτίνς λόγω των πολλών απουσιών επέλεξε ως σχηματισμό το 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια άρχισε ο Σα, ενώ στη τετράδα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Ντρέγκερ, Σισέ, Σεμέδο και Ραφίνια. Στον άξονα επιλέχθηκαν οι Καμαρά, Εμβιλά και Μπουχαλάκης, ενώ στα δύο άκρα οι Ραντζέλοβιτς και Μασούρας. Σε ρόλο «ψευτοεννιαριού» αγωνίστηκε ο Φορτούνης.

Από την άλλη, ο Λάζλο Μπόλονι παράταξε τον Παναθηναϊκό σε σύστημα 4-1-4-1 και ξεκίνησε τους Διούδης, Ζαγαρίτη, Πούγγουρα, Σένκεφελντ, Σάντσες, Μαουρίσιο, Κουρμπέλη, Χουάνκαρ, Χατζηγιοβάνη, Μακέντα και Καρλίτος.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός, που στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πίεσε ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό στο μισό γήπεδο. Στο 11′, ο Καμαρά έκανε το γέμισμα προς τον Μπουχαλάκη, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα του Διούδη. Δευτερόλεπτα μετά, ο Μασούρας έκανε το γύρισμα, με τον Διούδη να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και τον Φορτούνη να βάζει το πόδι του για να σκοράρει, αλλά τον διαιτητή να σφυρίζει επιθετικό φάουλ. Η πίεση των «ερυθρόλευκων» απέδωσε καρπούς στο 21′, με τον Φορτούνη να ανοίγει το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Έμβιλα έβγαλε εκπληκτική μπαλιά στον Ραφίνια, που έκανε το γύρισμα για το σουτ του Μασούρα, το οποίο έβγαλε ο Διούδης, αλλά στην επαναφορά δέχτηκε το 1-0 από τον «Φορτού».

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έψαξε και δεύτερο γκολ, με τον Ραντζέλοβιτς στο 30′ να μην βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι από τη γλυκιά σέντρα του Ραφίνια. Στο 33′, ο Παναθηναϊκός απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά με μία κεφαλιά του Κουρμπέλη, η οποία πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά μετά, ο Μασούρας έβγαλε για τον Ραντζέλοβιτς, ωστόσο ο Ζαγαρίτης πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Σέρβου εξτρέμ, ο οποίος είχε οπλίσει για να σουτάρει. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε μετά από τα ένα λεπτό καθυστερήσεων, με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 1-0.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να ήταν κουρασμένοι και να μην είχαν καλό ρυθμό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, να παράξουν οι «πράσινοι» φάσεις στα καρέ της ομάδας του Πειραιά. Στο 56′, ο Μαουρίσιο έπιασε ανενόχλητος μία κεφαλιά από ένα κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά μετά, ο Καρλίτος έκανε το γύρισμα προς τον Χατζηγιοβάνη, αλλά ο Σα απέκρουσε το σουτ του Έλληνα εξτρέμ με το πόδι, στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 62′, ο Ραντζέλοβιτς απείλησε με ένα σουτ από τα δεξιά της περιοχής, όμως ο Διούδης μπλόκαρε σταθερά στο κέντρο της εστίας του. Τα επόμενα λεπτά δεν είχαν να επιδείξουν κάποια σπουδαία ευκαιρία έως ότου ο Μακέντα αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής σε σουτ που έκανε σε σχεδόν άδεια εστία, στο 77′.

Στο 85′, ο Σισέ έδιωξε πάνω στον Μαουρίσιο, ο οποίος ευνοήθηκε από την κόντρα και έφυγε στην αντεπίθεση με δύο παίκτες του Παναθηναϊκού να τον ακολουθούν. Ωστόσο, ο Ραφίνια έκοψε με τάκλιν αποτελεσματικά, με τον Βραζιλιάνο χαφ έπειτα να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι και να καταλογίζεται φάουλ. Στο 90+3′, ο Μπουχαλάκης έδωσε φοβερή μπαλιά στον Ανδρούτσο, ο οποίος έκανε το σουτ από δεξιά, αλλά η προσπάθειά του ήταν απελπιστικά κακή. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» μετά από πέντε λεπτά καθυστερήσεων επικράτησαν με 1-0 επί του Παναθηναϊκού και διατηρήθηκαν στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Ντίας (Πορτογαλία)

Βοηθοί: Ταβάρες (Πορτογαλία), Σοάρες (Πορτογαλία)

4ος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών)

ΑVAR: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Σισέ, Σεμέδο, Ραφίνια, Μπουχαλάκης, Καμαρά (78′ Πέπε), Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς (66′ Σούντανι), Μασούρας (86′ Λοβέρα), Φορτούνης (86′ Ανδρούτσος).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας, Σένκεφελντ (46′ Αλεξανδρόπουλος), Σάντσες, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χουάνκαρ (46′ Σαβιέρ), Χατζηγιοβάνης (64′ Βιγιαφάνιες), Μακέντα, Καρλίτος.