Οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού, λυγίζοντας στο δεύτερο μέρος του αγώνα, και χάνοντας με σκορ 93-80. Έλειψε η ηρεμία στα κρίσιμα σημεία, και το σουτ από πλευράς Πειραιωτών, οι οποίοι κρατούσαν στο ρυθμό τους τον αγώνα, για 20 λεπτά, και έπειτα …ήταν αλλού! Ο Πρίντεζης και ο Τίμα ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό. Διαβάστε αναλυτική περιγραφή του αγώνα από τον Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπιζαν τους «πράσινους» για το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, από τα πολλά που θα τους δούμε να κοντράρονται, στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague. Σίγουρα, όποια ομάδα έπαιρνε την πρώτη νίκη, θα είχε ένα ψυχολογικό προβάδισμα.

Αναλυτική περιγραφή του Μιχάλη Μαχαίρα

Γκριμάου: «Πολύ δύσκολος αντίπαλος ο Ολυμπιακός…»

Ο Τσάβι Πασκουάλ επέλεξε για βασική πεντάδα τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Τόμας, Παπαπέτρου και Λάσμε, ενώ ο Μπλατ τους Σπανούλη, Παπανικολάου, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ.

Όργια Τίμα!

Οι «πράσινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν στα πρώτα λεπτά με +4 (8-4), αλλά γρήγορα βρέθηκαν πίσω με 10-8, χάρη σε 2 τρίποντα του Γιάνις Τίμα. Ο Ολυμπιακός μετρούσε 3 λάθη, σε μόλις 5.30’ παιχνιδιού. Γεγονός το οποίο, έδωσε την δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με +5 (17-12). Η ομάδα του Μπλάτ έπαιξε αρκετά καλό μπάσκετ, και η πρώτη περίοδος βρήκε τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 21-23.
Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους «ερυθρόλευκους», αφού ο Γιάνις Τίμα «οργίασε», έχοντας 4/4 τρίποντα και συνολικά 14 πόντους. Ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά πόντων, ως εκείνο το σημείο, το +9 (37-46). Επιπλέον, ο Πρίντεζης είχε προλάβει κι εκείνος να γίνει …διψήφιος, με 13 πόντους. Τελικώς, η ομάδα του Μπλατ, πήγε στα αποδυτήρια με ένα +7 στην κατοχή της.

Έχασε τον έλεγχο, δεν είχε σουτ στο δεύτερο μέρος
Με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι μείωναν, όσο περνούσαν τα λεπτά. Σε 3.30’ στην περίοδο, έριξαν τη διαφορά στο ένα καλάθι (49-51). Μάλιστα, πέρασαν και μπροστά στο σκορ (59-55), έχοντας και το μομέντουμ. Οι «πράσινοι», με μπροστάρη τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος έως εκείνο το σημείο είχε 12 πόντους, με σημαντική προσφορά στο ματς, γύρισε «τούμπα» το ρυθμό. Η περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό προηγούμενο στο σκορ με 5 πόντους (67-62).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα στο σκορ, και σχεδόν στα μισά της περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να ρίξει τη διαφορά στους 5. Ο Λεκαβίτσιους όμως, έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους, με τρίποντο (81-72), τη στιγμή που έλειπε το σουτ στην ομάδα του Πειραιά. Τα λάθη και οι προβληματικές επιθέσεις από την ομάδα του Μπλατ, έφεραν δυστοκία στο σκοράρισμα. Τελικώς, η ομάδα του Μπλατ, γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ με 93-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80.