Σαν σήμερα, στις 29 Δεκεμβρίου του 2002, ο Ολυμπιακός κατακτούσε και το Σούπερ Καπ Ευρώπης, αφού υπέταξε την Ουγγρική Βάσας στη Βουδαπέστη.

Το 2002 ήταν μια μαγική χρονιά για τον Ολυμπιακό στο πόλο που κατέκτησε τα πάντα. Ο θρύλος έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ευρωπαϊκού και του παγκόσμιου πόλο, αλλά και η μοναδική στην Ελλάδα σε όλα τα αθλήματα που κατέκτησε σε μια χρονιά όλους τους τίτλους σε ευρωπαϊκό και εγχώριο επίπεδο, δηλαδή Πρωτάθλημα Ευρώπης (Champions League), Σούπερ Καπ Ευρώπης, Πρωτάθλημα και κύπελλο Ελλάδος. Η μαγική χρονιά έκλεισε με την κατάκτηση του Σούπερ Καπ στις 29 Δεκεμβρίου 2002 με νίκη 6-5 επί της ουγγρικής Βάσας στη Βουδαπέστη

Σαν σήμερα: 29 Δεκεμβρίου 2002: Την ημέρα αυτή ο Θρύλος πέτυχε και μεγάλη νίκη και έκλεισε μια μαγική πραγματικά χρονιά στο πόλο. Κέρδισε την ουγγρική  Βάσας 6-5 μέσα στην έδρα της την Βουδαπέστη και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ευρώπης, έγινε έτσι η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ευρωπαϊκού και του παγκόσμιου πόλο, αλλά και η μοναδική στην Ελλάδα σε όλα τα αθλήματα που κατέκτησε σε μια χρονιά όλους τους τίτλους σε ευρωπαϊκό και εγχώριο επίπεδο.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Ο Ολυμπιακός με προπονητή τον σπουδαίο Ούγγρου Ζόλταν Κάσας που είχε αντικαταστήσει τη χρονιά εκείνη τον Ματουτίνοβιτς και ενισχυμένος με τους Θοδωρή Καλακώνα, Νίκο Δεληγιάννη και έναν από τους καλύτερους ξένους που έχουν αγωνιστεί στο σύλλογο, τον Σέρβο Πέταρ Τρμπόγεβιτς, πέτυχε το απόλυτο, κατέκτησε το Champions League κερδίζοντας στον τελικό μια άλλη ουγγρική ομάδα, την Χόνβεντ με 9-7, το πρωτάθλημα Ελλάδας με 3–2 νίκες επί της Βουλιαγμένης στους τελικούς και το κύπελλο Ελλάδος με νίκη 10–9 στον τελικό πάλι επίσης Βουλιαγμένης και πανηγύρισε το Τριπλ Κράουν.

Η χρονιά έκλεισε με την κατάκτηση και του Σούπερ Καπ Ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει και δεύτερη ουγγρική ομάδα εκείνη τη χρονιά μετά τη Χόνβεντ, την κυπελλούχο Ευρώπης Βάσας και μάλιστα στη Βουδαπέστη με 6-5. Τα επτάλεπτα του αγώνα εκείνου διαμορφώθηκαν ως εξής: 1-1, 1-0, 2-2, 1-3.

Τα γκολ για τις δύο ομάδες πέτυχαν: Βάσας: Μαντάρας 2, Ζ. Βάργκα, Ντ. Βάργκα, Τ. Βάργκα. Ολυμπιακός: Πλατανίτης 2, Χάμπερτ, Χατζηθεοδώρου, Καλακώνας, Χατζής.