Δείτε το ρεπορτάζ του MEGA, μετά τη μεγαλειώδη νίκη που πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Φενέρμπαχτσε.

Στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός νικώντας 94-67 τη Φενέρ και πλησίασε την κορυφή. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Ισπανία, παρότι πήγε το ματς με τη Βαλένθια στην παράταση, όπου έχασε 94-91.

Από άλλον πλανήτη ήταν ο Ολυμπιακός χθες. Σκόρπισε στους πέντε ανέμους την πρωτοπόρο της Ευρωλίγκας Φενερμπαχτσέ και βρίσκεται μί ανάσα από την κορυφή. Τυχερή ήταν η ομάδα του Ιτούδη, διότι αν οι ερυθρόλευκοι δεν πατούσαν φρένο στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ θα έπαιρνε αστρονομικές διαστάσεις.

Γιοκουμπάιτις: «Τρελή ομάδα ο Ολυμπιακός»

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 58-31 στο πρώτο μέρος σουτάροντας με το ασύλληπτο 70% εντός παιδιάς και στο δεύτερο έκανε συντήρηση ενόψει του αυριανού αγώνα με τη Βιλερμπάν.

«Δεν έχω παράπονο για τίποτα. Ήταν μια καλή νίκη. Μιλάμε για πολλά συνεχόμενα παιχνίδια. Και είμαι χαρούμενος που τα κερδίσαμε όλα», δήλωσε ο Μπαρτζώκας.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στη Βαλένθια, αλλά έχασε στην παράταση με 94-91 και σταμάτησε το νικηφόρο σερί. Ο Μπέικον πήρε μπρος στο δεύτερο ημίχρονο και γύρισε σχεδόν μόνος του το παιχνίδι από το -14 της τρίτης περιόδου, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο δεν είχε καθαρό μυαλό κι αυτό κόστισε. Σκόραρε τελικά 22 πόντους.

Σ’ ένα επεισοδιακό ντέρμπι στο Μιλγουόκι οι Μπακς νίκησαν τους πρωταθλητές Γουόριορς με 128-111 με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να καταγράφει 30 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Γιάννης συμπλήρωσε 22.113 αγωνιστικά λεπτά με τη φανέλα των Μπακς κι έγινε ο πρώτος παίκτης σε χρόνο συμμετοχής στην ιστορία της ομάδας.