Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι ¨ερυθρόλευκοι¨ επικράτησαν με 10-9 της Βουλιαγμένης και έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του 33ου πρωταθλήματος στην ιστορία. Το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την κατάκτηση του 33ου πρωταθλήματος  πραγματοποίησε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης υποδέχτηκαν τη Βουλιαγμένη, στο Παπαστράτειο, στον 1ο τελικό των πλέι οφ, νίκησαν με 10-9 και πήραν προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Να σημειωθεί ότι ο 2ος τελικός θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (23/5, 19:00) στο Κολυμβητήριο του Λαιμού και ο 3ος το Σάββατο (25/5, 17:00) στο Παπαστράτειο.

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι ¨ερυθρόλευκοι¨ μπήκαν με πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι και με τον Φουντούλη θα ανοίξουν το σκορ στον παίκτη παραπάνω. Λίγα λεπτά μετά ο Ολυμπιακός θα κάνει το 2-0 με τον Μυλωνάκη σε σουτ από την περιφέρεια.  Αργότερα, οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα αυξήσουν την διαφορά και θα κάνουν το 3-0 με τον Γούνα στον παίκτη παραπάνω. Αμέσως μετά η Βουλιαγμένη μειώνει στο σκορ με τον Αφρουδάκη να κάνει το 3-1.  Ακριβώς στην επόμενη φάση ο Μυλωνάκης στην κόντρα θα κάνει το 4-1 για τον Ολυμπιακό. Λίγα λεπτά αργότερα η Βουλιαγμένη θα μειώσει στο σκορ με τον Γκιουβέτση να κάνει το 4-2 στον παίκτη παραπάνω. Άργότερα ο Ολυμπιακός θα διευρύνει το σκορ σε 5-2 με τον τον Όμπραντοβιτς από τη θέση του φουνταριστού. Το πρώτο οκτάλεπτο θα τελειώσει με ένα Τρομερό σουτ από τα πέντε μέτρα από τον Όμπραντοβις να κάνει το 6-2 για τον Ολυμπιακό.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη έχει πιο καλή απόδοση και μετά από αρκετά λεπτά θα μειώσει στο σκορ με τον με τον Σολανάκη να κάνει το 6-3 από το φουνταριστό. Το φινάλε του δεύτερου οκταλέπτου θα κλείσει  με τον Μυλωνάκη σε σουτ από την περιφέρεια να κάνει το το 7-3.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη θα μειώσει στο σκορ με τον  Καλογερόπουλο να κάνει το 7-4 σε σουτ από την περιφέρεια. Λίγα λεπτά αργότερα η Βουλιαγμένη θα μειώσει ακόμη την διαφορά με τον Γούβη να κάνει το 7-5 σε σουτ από την περιφέρεια. Λίγα δευτερόλεπτα μετά η Βουλιαγμένη κερδίζει πέναλτι με τον Γκουβέτση να ευστοχεί να κάνει το 7-6 και να μειώνει την διαφορά στο ένα γκολ. Στην επόμενη φάση η Βουλιαγμένη θα ισοφαρίσει το παιχνίδι σε 7-7 με τον με τον Τίγκα στην κόντρα.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη θα περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Γούβη στον παίκτη παραπάνω. Μετά από πέντε άστοχες προσπάθειες ο Ολυμπιακός θα σκοράρει με τον Μπούσλιε να ισοφαρίζει σε 8-8 στον παίκτη παραπάνω. Λίγα λεπτά αργότερα ο Γεννηδουνιάς θα σκοράρει και θα κάνει το 9-8 για τον Ολυμπιακό. Στην επόμενη φάση η Βουλιαγμένη θα απαντήσει με τον Αφρουδάκη να ισοφαρίζει σε 9-9. Ο Ολυμπιακός με ένα κρίσιμο γκολ από τον Φουντούλη θα κάνει το 10-9 στον παίκτη παραπάνω και οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα πάρουν την νίκη μετά από ένα αγχωτικό παιχνίδι.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 1-1, 0-4, 3-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φουντούλης (π/π, 6:49), 2-0 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 5:58), 3-0 Γούνας (π/π, 5:07), 3-1 Αφρουδάκης (κόντρα, 3:57), 4-1 Μυλωνάκης (φουνταριστό, 3:41), 4-2 Γκιουβέτσης (π/π, 3:06), 5-2 Όμπραντοβιτς (π/π, 2:02), 6-2 Όμπραντοβιτς (0:28)

2ο οκτάλεπτο: 6-3 Σολανάκης (φουνταριστό, 4:29), 7-3 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 0:20)

3ο οκτάλεπτο: 7-4 Καλογερόπουλος (7:32), 7-5 Γούβης (περιφέρεια, 5:32), 7-6 Γκιουβέτσης (πέναλτι, 4:35), 7-7 Τίγκας (κόντρα, 3:35)

4ο οκτάλεπτο: 7-8 Γούβης (π/π, 5:37), 8-8 Μπούσλιε (π/π, 5:05), 9-8 Γενηδουνιάς (κόντρα, 3:59), 9-9 Αφρουδάκης (περιφέρεια, 3:32), 10-9 Φουντούλης (π/π, 0:36)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 3, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος.

Βουλιαγμένη (Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς, Καλογερόπουλος 2, Γκιουβέτσης, Κουρούβανης Κ, Γούβης 2, Αφρουδάκης, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας, Σολανάκης, Κουρούβανης Δ., Χριστοφορίδης.